“Havalimanı Ceketi” 15 Kiloluk Bagajınızı Taşımanıza Olanak Tanıyor

Sıklıkla havalimanındaki bagaj sırasına takılanlar, bagaj ücreti ödemek veya bagajının kaybolmasını istemeyenler için tasarlanan bu modüler havalimanı ceketinde, toplamda 15 kilogram taşıyabilen 14 cep ve iki çıkartılabilinir “cep paneli” bulunuyor.

Ürünün yaratıcısı genç girişimci Claire Murphy ürünü şu şekilde anlatıyor: “Hava yolu şirketleri ekonomi yolcularının fazla bagajı için giderek daha fazla ücret talep etmeye başladıkça ve ciddi bir şekilde sıkı bagaj kuralları koydukça ben ve eşim, laptop, tablet, iki çift ayakkabı, bir çift kot pantolon, beş tişört, bir tulum ve bir SLR kamera taşıyabilecek modüler bir ceket tasarlamayı düşündük. 14 derin cebi bulunuyor ve her cep farklı boyutlarda farklı nesneler taşıyabilmek için tasarlandı. Bir kadın çantası boyutunda olan iki çıkartılabilinir cep paneli de bulunuyor.”

Claire ve Benke Murphy, havalimanı ceketi fikrini, yeni doğan bebekleri ile seyahat ederken bulmuşlar. Bebek yüzünden taşımaları gereken çok fazla bagajları varmış ve havayolları bunlar için bilet fiyatlarından daha fazla bir rakam olan 140 dolar talep etmiş. Bu yüzden, bagaj sınırına ulaşana kadar giysileri, akıllı cihazlarının şarjlarını, bebek bezlerini ve oyuncakları ceplerine tıkmışlar. Ek ücreti ödememişler ancak her şey ceplerinden dışarı sarkıyormuş ve bu, oldukça rahatsız bir uçuş yolculuğuna neden olmuş. Bu yolculuktan sonra bu sorunun çözümü için büyük bir ihtiyaç olduğunu fark etmişler ve böylece havalimanı ceketi fikri doğmuş.

Yaratıcı girişimcilik ürününün arkasındaki firma olan Juice Promotions Australia şunları dile getiriyor: “Ceketi giyenler, uçakları kalkmadan önce bagajlarını ceplerine dolduruyorlar ve uçak kalktıktan sonra ise ceket, ceplerdeki tüm nesneleri kolayca taşıyabilecek bir çantaya dönüşebiliyor.” Bu giyilebilir çanta hakkındaki en iyi şey ise cepleri dolu veya boşken sıradan bir ceket gibi görünmesidir.

Ancak insanlar havalimanı ceketinin kullanışlığı ve özellikle de güvenlik noktalarındaki olası sorunlar hakkında sorular soruyorlar. Ceplerindeki her şeyi çıkartıp, sonradan tekrar ceplerine doldurmanın birkaç dolar ödemeye kıyasla oldukça eziyetli olduğunu tartışıyorlar. Benke Murphy isimli girişimci ise test süresi boyunca böyle bir sorun ile karşılaşılmadığını iddia ediyor.

“Havalimanı güvenliğinden geçmek herhangi bir sorun oluşturmuyor. Havalimanı ceketi sadece uçağa girmeden ve uçaktan çıkmadan önce kullanılıyor. Havalimanı güvenliğinden geçerken Havalimanı Ceketi’nden çıkarmanız gereken şeyler laptop ve elektronik eşyalardır ki, bunları da kolayca çıkartabiliyorsunuz. Havalimanı güvenliği bagajınızı nasıl yerleştirdiğinize değil, bagaj yönetmeliklerine uyacak şekilde bagajınızın içindeki içeriklerin neler olduğuna bakmaktadır.”

Yaratıcı iş fikri ve girişimcilik örneği olan ceket hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Havalimanı ceketinin yaratıcıları Kickstarter üzerinde 100,000 Avustralya Doları toplamak için bir kampanya başlatmış durumda. Şimdiden 27 bin dolar toplamayı başardılar ve kampanyanın bitimine 13 günleri daha var. Bu kampanya başarısız olsa bile, ürünlerini pazarlamak için yine de bir yöntem bulabilirler.

 

İlginizi çekebilir

İlham Veren Yaratıcı İş Fikirleri
Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir