Havayı, İçilebilir Suya Dönüştüren Şişe

Havadan su üretmek kulağa bir sihir gibi gelse de modern teknoloji sayesinde bu büyü herkes tarafından kullanılabilinir bir hale geliyor. 100 dolarlık güneş enerjili bir cihaz olan Fontus havadaki nemi içine çekip, içme suyuna dönüştürüyor.

Fontus, Viyanalı tasarımcı Kristof Retezár’ın gözbebeği. Bir kola kutusunu buzdolabından çıkardığınızda soğuk olan kutunun kenarlarında oluşan damlacıkların oluşumu ile aynı mantıkta çalışıyor. Ancak şişe, termoelektrik soğutma sistemi kullandığından ötürü bundan çok daha fazla su toplayabiliyor. Cihazdaki yoğunlaştırıcı, su püskürten bir dizi hidrofobik yüzeye bağlıdır. Bu yüzden ne zaman içerisine hava girse bu yüzeyler soğuyor ve yoğunlaşmaya neden oluyor.

Fontus Airo Model Su Üreten Şişe

Tasarımcı Retezár buluşu için şunları söylüyor: “Bu temelde havada bulunan nemin yoğunlaştırılmasıdır. Nerede olduğunuz fark etmeksizin (çölde bile olabilir) her zaman havada belirli bir oranda nem vardır. Bu, havadaki nemi her zaman potansiyel olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Temel olarak havayı buhar fazına alıyorsunuz ve ardından onu sıvı duruma gelmesi için yoğunlaştırıyorsunuz.”

Peki, Fontus’un içilebilecek kadar dişe dokunur bir miktarda suyu üretmesi ne kadar sürüyor? Aslında çok da uzun bir süre değil. Eğer gerçekten iyi hava şartları varsa 1 saat içerisinde yarım litre su üretebiliyor. Gerçekten iyi hava şartlarından kasıt ise 29 – 40 derece ve yüzde 80 – 90 nem oranıdır. Retezár, Fontus’un sürekli olarak dakikada bir damla su üretebilmesi için 30 ayar denemesi yapmak zorunda kalmış.

Fontus Ryde Model Su Üreten Şişe

Cihazın üzerinde tozu ve böcekleri uzak tutan filtre sayesinde su tamamen temizdir ancak şimdilik suyu gerçekten tamamen temizlemenin bir çözümü bulunamadı. “Hava gerçekten kirletilmemiş olduğu sürece elde edeceğiniz su temiz olacaktır” diyor Retezár. “Karbon filtresi olan bir şişe de yapmayı düşünüyoruz ve bu şişe havanın genellikle kirli olduğu şehirler ve diğer bölgeler için olacak. Ama mevcut şişe doğada veya kirli bir havaya sahip olmayan yerlerde kullanılması için tasarlandı.”

Başarılı iş fikri Fontus’un iki farklı versiyonu var, biri yürüyüşler için Airo diğeri ise bisikletçiler için Ryde. Ryde birkaç durak ile yol alınan uzun mesafelerde bisikletçiler için hava toplamaya yardımcı olması için üretilmiştir. Hareket halindeki bir bisiklet tarafından oluşturulan hava akımı kolayca havayı şişenin içerisine itebiliyor ve suya dönüştürülebiliniyor. Bağımsız Airo versiyonu ise sistemin içerisine hava çekmesi için ters bir vantilatöre sahiptir. Bu versiyon içme suyu kıtlığı ve yüksek neme sahip olan bölgelerde kullanılabilinir.

Havadan Su Üreten Cihaz

Örnek bir iş fikri olan Fontus 2014 yılında James Dyson ödüllerine aday oldu ve bu da Retezár için hem iyi bir reklam hem de sermayesini yükseltmek için bir fırsat oldu. Avusturya hükümeti ise en başından beri teknik gelişimi için cihazın masraflarını karşılamada tasarımcıya yardımcı oluyor. Tasarım sahibi, seri üretim için Mart ayında sermaye toplamak için bir kampanya başlatmayı planlıyor. Eğer her şey planladığı gibi giderse ürün yaklaşık 100 dolarlık bir fiyat ile bu yılın sonunda tüketicilere sunulacak.

Tüm dünyada, Afrika ülkelerinden Amerika, Michigan, Flint bölgesi gibi kirletilmiş alanlarda milyonlarca insan temiz içme suyuna erişemiyor. Fontus ise, bu gibi su sıkıntıları için verimli bir çözüm olarak umut ışığı oldu. Gerçek anlamda bir çözüm olabilmesi için üzerinde daha çalışılması gerekiyor ancak eğer bu prototip eğer başarılı bir şekilde vaat ettiklerini gerçekleştirilse, gelecekte bazı şeyleri çok daha iyi bir hale getirebilecek kalitede.

Aşağıdaki tanıtım videosunu izleyerek başarılı iş fikri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

Tüm dünyanda büyük yankı uyandıran en başarılı iş fikirlerini ve yaratıcı girişimcilik ürünlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En Yenilikçi İş Fikirleri
Yaratıcı İnovasyon Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir