Güneş Enerjisini Kullanarak Havadaki Nemi İçme Suyuna Dönüştüren Cihaz

Massachusetts Institute of Technology (MIT), University of California ve Berkeley’in ortaklaşa gerçekleştirdiği projede, atmosferdeki nem güneş enerjisi kullanan bir cihaz aracılığıyla içme suyuna dönüştürülerek şebeke suyundan mahrum bölgelere su temin ediliyor.

Proje kapsamında MIT’de çalışan bilim insanları güneş enerjisi yardımıyla havadaki su buharını yoğunlaştırıp içme suyuna dönüştürebiliyor. Buna benzer başka cihazlar olmasına karşın ABD’li bilim adamlarının geliştirdiği bu cihaz, %20 gibi görece düşük nemli ortamlarda da su elde edebiliyor. Bu da cihazın kurak bölgelerde iş görebilmesine olanak sağlıyor.

Cihazın kullanımı oldukça basit. Cihaz güneş ışığı varken aktive ediliyor ve ısınan havanın içindeki su buharlarını yoğunlaştırarak içme suyu elde ediyor. Şu anki prototip oldukça ufak, dolayısıyla sadece bir kişinin günlük su ihtiyacını karşılayabilir vaziyette. Cihazı geliştiren ekip şimdilerde 4 kişilik bir ailenin su ihtiyacını karşılayabilecek boyutlarda bir cihaz üretmek için çalışıyor. Buna ek olarak yine cihazın nem miktarı değişken ortamlarda da işlev görebilmesine yönelik araştırma ve geliştirmeler yapılıyor.

Dünya nüfusunun 3’te 2’sinin temiz içme suyuna erişimde sorunlar yaşadığı günümüzde sürdürülebilir çözümler daha da önem kazanıyor. Daha önce Fas’ta dağ köylülerinin sisten içme suyu elde ettiklerini ve güneş enerjisiyle çalışan bir cihaz aracılığıyla kirli suyun arıtılarak içme suyu haline getirildiğini görmüştük.

Sizce temiz içme suyu temin edebilmek adına başka ne tür sürdürülebilir yöntemler geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Geleceğin En İyi İş Fikirleri
Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir