Hayatınızın yeteri kadar iyi olmadığını mı düşünüyorsunuz? 

Görünen o ki son zamanlarda başarı sadece üç şeyle ölçülüyor: para, görüntü ve ün. Bir tanesine veya hepsine birden sahip değilseniz, yeteri kadar iyi olmadığınızı ve belki de şanssız olduğunuzu düşünüyorsunuzdur. Ancak bu çok normal çünkü her gün aynı şeyleri yaptığınız için özsaygı ve benlik duygularını hissetmeyebilirsiniz.

Bu sığ dünyada değer duygusunu nasıl bulacaksınız? Kendinizi nasıl değerli hissedecek ve mutlu olacaksınız?

İşte sizlere hayatınıza değer katmanın ve başarıya ulaşmanın sırları:

 

Bakış açınızı geliştirin

1 – Nazik olun. İster inanın ister inanmayın ama kendi gücünüzü hissetmenin ilk adımı budur. Ne kadar güçlü olduğunuzu henüz anlamamış olabilirsiniz ancak kötü mod bulaşıcıdır. Ailenizden arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza kadar karşılaştığınız herkesin modunun düşmesine neden olabilirsiniz. Ters ve somurtkan olmak yerine karşılaştığınız her insana gülümsemeye çalışın.

  • Göz teması kurmak için bir dakika ayırın.
  • İnsanlar kendileriyle ilgili veya yakınlarıyla ilgili konuşmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle bunu yapmaları için onlara fırsat verin.
  • İsimleri hatırlamaya çalışın ve konuştuğunuz kişilere yakınlarının nasıl olduklarını sorun.
  • Kötü düşünmeyin. Karşı tarafın neler yaşadığınız bilemezsiniz. Karşı tarafa o gün içinde tek iyi davranan insan siz olabilirsiniz. Tek bir nazik kelimenin karşı tarafı nasıl güçlendireceğini ve ruhunu tazeleyeceğini bilemezsiniz. Deneyin ve görün.

Nazik olmak çok önemlidir ve alışkanlık haline getirmek için pratik yapmalısınız.

2 – Alçakgönüllü olun. Etrafta bağıra çağıra ne kadar inanılmaz bir insan olduğunuzu söylerseniz insanlar sizi ciddiye almazlar. Artı, kendilerini öven insanlar genellikle kendi yetersizliklerini kapatma eğilimindedirler. Ünlülere bir bakın. Ünlü olur olmaz dedikodu yapmaya başlarlar. Buna ” başarılı insanları eleştirme eğilimi” denir. Saldırmaya, eleştirmeye ve kendilerinden daha iyi görünen insanlara kızmaya başlarlar. Kendinizi ne kadar önemli hissettiğinizin bir önemi yok, dbaşkaları tarafından kabul edilmek için alçakgönüllü olmalısınız. Alçakgönüllü olur, böbürlenmeyi ve kasıntı olmayı bırakırsanız yeri geldiğinde insanlar sizi övmeye başlarlar.

3 – Erdemlere değer vermeyi öğrenin. Medya; genç, zengin ve güzel insanların görselleriyle dolu ve bu kalıba uymadığınız sürece hayatınızdaki iyi şeylerin daha az değerli olduğunu hissedersiniz. Ancak bu tür şeyler geçicidir. Gençlik ve güzellik yıllar içinde kaybolur ve bu ünlüler kısa süre sonra eskisi gibi güzel olmazlar. Servetlerini kaybedebilirler. Ancak sevgi sonsuzdur ve onur ebedidir.  Doğal güzelliğin, iyi karakterin, dürüstlüğün ve ailenizin değerini bilmeyi öğrenin.

 

Hayatınızı karşılaştırmayı bırakın

1 – Ne zaman yeter diyeceğinizi bilin. Her şeyin fazlası zarardır diye bir söz vardır. Bu sözü bir dakika düşünün. Bir yere kadar yemek yiyebilirsiniz. Yemeğin ne kadar lezzetli olduğunun veya fiyatının ne kadar olduğunun bir önemi yoktur. 1000 TL’lik bir yemek de olsa 3 TL’lik bir yemek de olsa fark etmez. Doyduysanız ve kendinizi daha fazla yemek için zorlarsanız hasta olursunuz.  Başta da belirttiğimiz gibi her şeyin fazlası zarardır.

2 – Havalı dergileri, işadamlarının zaferlerini ve her şeye sahip olan ünlüleri bir kenara koyun. Kendinizi ve yaşam tarzınızı diğer insanlarla ve bu insanların yaşam tarzlarıyla karşılaştırırsanız kendinizi kaptırırsınız. Kendi yaşantınızı diğer insanların yaşantılarıyla karşılaştırmanız gerçekçi değildir ve diğer insanların gerçekten ne yaşadığını asla bilemezsiniz. Dış görünüş acıyı, borcu, kederi, kızgınlığı, hayal kırıklığını, kaybı veya bıkkınlığı gizleyen bir maskedir. Bu aldatıcı şeye inanmayın ve her zaman bu parıltıdan uzak durun. Bir tek hayatınız olduğundan sizin için önemli olan şeyleri başarmaya odaklanın.

 

Şükretmeyi öğrenin

1 – Minnet duymayı bilin. Kendi dünyanıza dışarıdan bakabilirseniz ve sahip olduğunuz iyi şeyleri görürseniz yaşamın ne kadar değerli olduğunu anlarsınız.” Ölümcül bir hastalığınız yoksa, yiyecek bir şeyleriniz varsa, gece uyumak için bir yatağınız varsa… Maddi durumunuz dünyanın %70’inden daha iyi demektir. Bu makaleyi bilgisayarınızdan okuyorsanız %90’dan daha iyi durumdasınız demektir.”

İnsanlar affedin ve kin beslemeyi bırakın.

2 – Başka insanların hayatında minnet yaratmanın tatminini hissedin ve bu tatmin duygusunun içinizde kalmasına izin verin.

İlk kez bir çocuk, ailesine yardım ettiğiniz için size sarıldığında gözlerinizden yaşlar akacağına ve boğanızın düğümleneceğinizi garanti ederiz. Ve bu hayatınız yeteri kadar iyi olmadığında olacak. Bu muhteşem bir şey.

3 – Bir ailenin parçası olmanın ne kadar önemli olduğunu anlayın. Aileniz olmayabilir ancak bu durumda da değer verdiğiniz arkadaşlarınız olacaktır. Çocuğunuz, eşiniz veya anne babanız varsa kutsanmışsınızdır ve onlarla iyi ilişkiler kurmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Sevginizi gösterin ve onların sevgisi de size dönsün.

4 – Diğerlerine yardım edin. Diğer insanlara yardım etmek ve sizden daha kötü durumda olanlara el uzatmak kadar değerli bir duygu yoktur. Bu tevazu duygusunu destekler. Yaşlı insanlara yardımcı olmak, evsizlere yemek götürmek, birinin ev yapmasına yardım etmek, öksüzler için oyuncak toplamak… Bu tür şeyler bir işe yaramanızı sağlar ve kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz başka bir duygu yoktur. Gizlice hediyeler verin. Bunu kimseye söylemeyin.

 

İpuçları

-Başka birinin hayatını veya başarılarını ölçü çubuğu olarak asla kullanmayın. Bu koşmak veya görüntünüz gibidir:  sizden daha hızlı koşacak ( ve daha yavaş koşacak ) birileri her zaman olacaktır. Sizden daha güzel olan ( veya daha çirkin olan ) birileri her zaman olacaktır. Bu sizin hayatınız. Ayaklanın ve hayatınızı yaşayın. Zengin veya ünlü olmasanız bile sizi seven bir aileniz veya arkadaşlarınız olduğu için, sağlıklı olduğunuz için şükredin. Daha fazlası için çalışın.

-Bazen hayatımızın heyecanlı olmadığını düşünürüz çünkü tek yaptığımız şeyin çalışmak olduğunu düşünürüz. Yeni bir hobi bulun veya yeni bir dil öğrenin. Bunu yaparak hem zamanınızı verimli bir şekilde kullanmış olursunuz hem de yeni beceriler geliştirdikçe tatmin olursunuz.

-Etkili bir şeyler yapmadığınız zaman etkili hissetmek zor olur. Dışarı çıkın ve hem kendiniz hem de başkaları için güzel bir şeyler yapın.

-Televizyonu ve radyoyu kapatın. Kendi düşüncelerinizi dinleyin ve içinizdekileri keşfedin. İç diyalog tımarhane bileti değildir. Olumlu değişiklikler yapmaya başlamanız için bir şanstır.

-Bazı insanlar kendilerinden büyük olanlara inanırlar. Dua eden bir insansanız inancınızın sizi kuşatmasına izin verin. İnançlı bir insan değilseniz camiye, sinagoga veya kiliseye gidin veya inançlı bir arkadaşınızla konuşarak dinsel uygulamalarla zor zamanların üstesinden nasıl geldiğini öğrenin. Ateist veya agnostikseniz meditasyon yapın.

 

Uyarılar

Bir gün mükemmel olabilirsiniz. Ancak başarmayı ümit ettiğiniz her şeyi başaramadığınız için asla pes etmemelisiniz veya başarısız hissetmemelisiniz. Başarı bir süreçtir ancak bazen bu süreç için rahat olmak gerekir. Başarmak istediğiniz şeyler üzerinde çalışmaya devam edin ve bu süreçte elde ettiğiniz küçük başarılardan dolayı kendinizle gurur duyun.

 

İlginizi çekebilir

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız tıklayınız.
Hayatınızı değiştirmek için tıklayınız.
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir