Hayatımı ve Kendimi Değiştirmek İstiyorum Diyenlere

Hayatımı Nasıl Değiştirebilirim ve Düzene Sokabilirim?

Kaç yaşında olduğunuzun ve daha önce nasıl bir hayat yaşadığınızın hiçbir önemi yok, daha iyi bir hayat istiyorsanız asla geç kalmış sayılmazsınız. Daha mutlu ve huzurlu olmak istiyorsanız bu makaleyi okuyun ve hayatınızı nasıl değiştirebileceğinizi öğrenin.

“Hayatımız değiştirmek istiyorum, hayatımı nasıl değiştirebilirim veya düzene sokabilirim” diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre.

İşte sizlere hayatınızı değiştirmenin ve güzelleştirmenin en kolay yolları:

 

Hayatınızı ve kendinizi değiştirmek için ilk önce koşullarınızı değiştirin

ilginc-basari-hikayeleri

1 – Rutininizi değiştirin. Unutmayın ki gelecekte olacağınız kişi, sabah kahvaltısında ne yediğinizden hangi okula gittiğinize ve nerede çalıştığınıza kadar günlük olarak yaptığınız şeylerin bir toplamıdır. Yaşam koşullarınızı değiştirmek istiyorsanız öncelikle günlük olarak yaptığınız şeyleri değiştirmeniz gerekir.

Günlük rutininizde ufacık bir değişiklik yapmanız bile çok şey değiştirebilir. Örneğin işe giderken farklı bir güzergah kullanabilir, kahvaltıda yeni bir şeyler yiyebilir, sabah işe veya okula gitmeden önce spor yapabilirsiniz. Bu tür ufak değişiklikler önemsizmiş gibi görünse de çeşitlilik kazandırarak hayatınızı daha ilginç hale getirecektir.

Her gün kendinize şu soruyu sorun: Yaptığım şey, olmak istediğim noktaya ulaşmama yardımcı oluyor mu?  Cevabınız hayırsa gereken değişikliği yapın.

Mutlaka okuyun: 8 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak

2 – Hayatınızı mercek altına alın. İster okula gidiyor, ister çalışıyor, ister iş arıyor isterseniz de seyahat ediyor olun hiç farketmez. Hayatınızı mutlaka gözden geçirin ve hayatınızın değerlerinizle aynı eksende olup olmadığına karar verin.

Tutkularınız, ilgi alanlarınız ve hedefleriniz neler? Bu soruları cevaplamak yıllar sürse bile arkanızda ne tür bir miras bırakmak istediğinizi sorgulamakla başlayabilirsiniz. Bu soru sadece kariyerinizle değil aynı zamanda ilişkilerinizde alakalıdır. Diğer insanlar tarafından nasıl tanımlanmak ve hatırlanmak istersiniz?

Yaşam tarzınızın kişisel değerlerinizle aynı eksende olup olmadığını değerlendirin. Hayatınız ve değerleriniz bir ölçüde çatışabilir. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak ne tür değişiklikler yapabilirsiniz? Kariyer yolunuzu değiştirebilirsiniz, branşınızı değiştirebilirsiniz, yaşadığınız yeri değiştirebilirsiniz ve zamanınızı ve paranızı yönetme biçiminizi değiştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

3 – İlişkilerinizi ilerletin. Sevdiğiniz insanlarla paylaşamadıktan sonra ne kadar çok para kazandığınızın veya ne kadar büyük başarılar elde ettiğinizin bir değeri yoktur. Tek başınızaysanız başarınızdan keyif alamazsınız.

Mevcut ilişkilerinizi geliştirmeye çalışın. Sevdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirin, onlara karşı nazik olun ve onları anlayın. Sevdiğiniz birini ihmal ettiyseniz veya sevdiğiniz biriyle kavga ettiyseniz anlaşmazlığı çözmek için çaba gösterin.

Diğerleriyle yeni ve anlamlı ilişkiler kurun. Kendinizi yalnız hissediyorsanız diğerlerinin size yaklaşmasını beklemeyi bırakın. Bu sorunu kendiniz çözün ve proaktif olun. Sosyal olayların içine girin, sohbet etmeye başlayın ve yüzünüzde her zaman gülümseme olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu, diğer insanları etkilemenin en iyi yoludur.

4 – Konfor bölgenizin dışına çıkın. Bazı insanlar konfor bölgelerinden çıkmak istemezler. Değişimden korksalar bile bir şekilde mutlu olmak isterler. Ancak bu pek mümkün değildir.

Günlük yaşantınızda daha önceden hiç yapmadığınız bir şeyi yapmayı deneyin. Daha önce hiç gitmediğiniz bir şova gidin, yeni bir insanla konuşun, yeni bir şey yiyin vb. Hayatınızı değiştirecek bir kişiyle veya deneyimle ne zaman karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz.

Yeni bir hobi edinin veya daha önce hiç gitmediğiniz bir yere seyahat edin. Bir enstrüman çalıyorsanız veya herhangi bir spor yapıyorsanız, gerekenden fazla çaba gösterin.  Daha fazla koşun, yürüyüş yaparken farklı yollar deneyin ve yeni sanatsal tarzlar keşfedin.

Mutlaka okuyun: Konfor Alanınızdan Çıkmanın Yolları

 

Tutumunuzu değiştirin

basarili-girisimciler

1 – İçinde bulunduğunuz anda yaşayın. Mutlu hissetmenin en iyi yolu geçmişin üzerinde durmamak ve gelecekle ilgili endişelenmemektir. Kaygılarınız varsa veya depresyondaysanız büyük ihtimalle bunlardan birini veya ikisini yapıyorsunuzdur ve şimdiki zamanı görmezden geliyorsunuzdur. Sürekli olarak olumsuz anılarınızı düşünüyorsanız aşağıdaki egzersizi yapmayı deneyin:

Öncelikle aklınızdan çıkmayan olumsuz hatırayı kabul edin. Size neler hissettiriyor? Yakın zamanda olmuş bir olaysa ve ağlama veya bağırma ihtiyacı duyuyorsanız o halde yapın. Bu olayı bir yere yazabilirsiniz veya sevdiğiniz birine anlatabilirsiniz. Yeteri kadar üzüldükten sonra, bittiğini ve hiçbir şeyi geri getiremeyeceğinizi kabul edin. Olanlar yüzünden üzülmek yerine, bittiği için şükredin.

Geçmişi tamamen unutmak imkansızdır. Bazı insanlar pozitif anılar yerine negatif veya travmatik anılara odaklanma eğilimindedir. Geçmişinizde yaşadığınız bütün güzel şeyleri hatırlamak için biraz zaman harcayın. Yardımcı olacaksa bir liste yapın.

2 – Olumlu olun. Neye sahip olduğunuzun, nerede olduğunuzun veya kiminle olduğunuzun bir önemi yoktur. Koşullarınızı algılamanız koşulların kendisinden daha önemlidir. Bu perspektiften yola çıkarak şu gerçeği düşünün: şu anda dünyanın başka noktalarında sizden daha az parası, daha az imkanı ve daha az sevdiği olan başka insanlar var ve yine de mutlular. Benzer şekilde sizden daha zengin, vücudu sizden daha güzel ve daha çok imkanı olduğu halde size göre daha mutsuz olan insanlar da var.

Ne tür bir durumla karşılaşırsanız karşılaşın olaylara olumlu yönlerden bakmayı alışkanlık haline getirin. Etrafınızda olup bitenlerle ilgili şikayet etmeye başladığınız an her şikayetinize karşılık bir veya iki tane olumlu gözlem yapın.

Kendinizi ve etrafınızda olup bitenleri eleştirmeyi bırakın. Herkesin olumlu ve olumsuz özellikleri vardır. Bu evrensel bir gerçektir. Örneğin, sürekli olarak eşinizin olumsuz özelliklerine odaklanırsanız bu olumsuzluklar hüsrana uğramanıza ve sinirlenmenize neden olur. Tam tersine, sürekli olarak eşinizin olumlu özelliklerine odaklanırsanız bu olumluluklar kendinizi şanslı ve mutlu hissetmenize neden olur.

3 – Kendi hayatınızı diğer insanların hayatlarıyla kıyaslamayın. Bizi mutsuz eden şeylerden biri de kendi hayatımızı diğerlerinin hayatıyla karşılaştırmamızdır. Genellikle de kendi hayatımızın kötü yönleriyle diğerlerinin hayatının iyi yönlerini kıyaslama eğilimindeyizdir.

Kıskançlık yapmayı bırakın. Dışarıdan nasıl gözükürse gözüksün, kimsenin hayatı mükemmel değildir. Diğerlerinin parasını, yeteneklerini veya ilişkilerini kıskanmaya başladığınızı hissettiğiniz an bu kişilerinde sizinkilerden bile daha kötü olabilecek zorluklarla ve güvensizliklerle mücadele ettiğini aklınıza getirin.

 

Görünümünüzü değiştirin

1 – Forma girin. Düzenli spor yapmak hem iyi görünmenizi hem de kalp sağlınızı düzeltmenizi, belirli hastalıklara yakalanma ihtimalinizi azaltmanızı, enerji depolamanızı ve hatta cinsel yaşantınızı iyileştirmenizi sağlar.

Sağlıklı yetişkinlerin her hafta 150 dakika yumuşak aerobik faaliyeti veya 75 dakika yoğun aerobik faaliyeti yapmaları gerekir. Yavaş yavaş yürümek veya yüzmek yumuşak aerobik faaliyetleriyken koşmak, kickbox veya spinning yoğun aerobik faaliyetleridir.

Haftada en az iki kere güç arttırıcı antrenmanlar yapmalısınız. Bütün vücudunuzu rezistans olarak kullanarak ağırlıklar kaldırmayı veya yer hareketleri yapmayı deneyin.

Spor salonuna yazılabilirsiniz veya yerel spor takımlarından birine katılabilirsiniz. Diğer insanlarla birlikte spor yapmak motivasyonunuzu arttırır ve spor yapmayı daha eğlenceli bir hale getirir.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

2 – Doğru beslenin. Unutmayın ki ne yerseniz osunuz. İster kilo vermek isteyin ister daha sağlıklı olmak isteyin, önemli olan ne yediğinizdir.

Diyetinizde meyveler, sebzeler, az yağlı proteinler ve tam tahıllar olsun. Yiyeceklerin etiketini okuyun ve içinde yapay boyalar, düşük kalorili tatlandırıcılar ve diğer kimyasallar olan yiyeceklerden uzak durun. Aşırıya kaçmadan şeker ve boş karbonhidratlar tüketebilirisiniz.

Endişe veya depresyon şikayetiniz varsa alkol ve kafeini kesin çünkü bu maddeler daha da kötü olmanıza neden olurlar.

Mutlaka okuyun: İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

3 – Görünümünüzü değiştirin. Bu tip değişiklikler sadece görüntüyle ilgili değildir. Saçınızı kestirmeniz veya farklı kıyafetler almanız yeni bir insanmış gibi hissetmenizi sağlar. İster görüntünüzden mutsuz ister de sıkılmış olun, bir şeyleri değiştirin.

Gardırobunuzu yenileyin. Gösterişsiz, pasaklı veya kendinizi kötü hissetmenize neden olan bütün kıyafetlerinizden kurtulun. Her gün en iyi şekilde gözükmeye çalışın. Bu illa ki süslü veya resmi giyinin anlamına gelmiyor. Kendinizle gurur duyacağınız, şık, zarif, uygun fiyatlı ve yaşınıza uygun kıyafetler giyin.

Saç tarzınızı değiştirin. Saçlarınızı kestirin veya saçınızı farklı bir renge boyayın. Uzun saçlı kadınlar katlı kesimleri, kakülleri veya kısa saç modellerini deneyebilir.

Erkekler de yüzlerindeki kılları kullanarak görüntülerini değiştirebilirler. Bıyık, sakal veya keçi sakalını deneyebilirsiniz. Her zaman sakallı olan bir erkekseniz değişiklik yapmak için tamamen tıraş olabilirsiniz.

 

Hayatını değiştirmek isteyenler için ipuçları

  • Hayatınızı oyun ve iş arasındaki dengede tutmayı deneyin. Sadece çalışırsanız hayatın eğlenceli yönlerini kaçırırsınız. Sadece eğlenirseniz bir süre sonra sıkılırsınız ve eğlence sizin için önemsiz hale gelir.
  • Erken yatın ve erken kalkın. Yaratıcı bir şeyler yapın. Arkadaşınızın çocuğuyla origami yapın, kısa hikayeler yazın ve hatta koşmak için dışarı çıkın.
  • Örnek alacağınız pozitif bir rol model bulun. Bu kişi bir öğretmen, aile üyesi veya favori yazarınız, sanatçınız veya şarkıcınız olabilir. Hayatınızı olumlu yönde etkilemeleri zorlukların üstesinden gelmenize ve hayallerinizin peşinden koşmanıza yardımcı olacak motivasyonu sağlar.
  • Günlük faaliyetlerinizi yazın. Her gün, her saat ve her dakika için bir planınız olsun. Değişikliler yapmayı unutmayın ve hatta bazen kendiliğinden gelişmesine izin verin.
  • Görünüşünüzü değiştirmek istiyorsanız ve nasıl yapacağınızdan emin değilseniz bir stilist bulun. Kuaförünüze veya berberinize hangi saç modelinin size daha iyi gideceğini sorun.
  • Büyünün kaybolduğu bir evliliğiniz veya uzun süreli bir ilişkiniz varsa partnerinizle konuşun ve aşk hayatınızı renklendirmek için ne tür değişiklikler yapabileceğinize karar verin.
  • Başka bir insana bağlı olarak değil kendi başınıza ayakta durabileceğinizden emin olun.
  • Ne istiyorsanız onu yapın, hoşunuza gitmiyorsa diğer insanların fikirlerini dinlemeyin.

Hayatını değiştirmek isteyenler profesyonel yardım almak isterlerse herhangi bir yaşam koçuna başvurabilirler.

 

İlginizi çekebilir

Nasıl Başarılı Olunur?
Kişisel Gelişim Yazıları
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir