Hindistan’ın aşk komandoları genç çiftleri namus cinayetlerinden kurtarıyor!

Sizler için dünyanın dört bir yanından örnek teşkil eden sosyal girişimleri araştırmaya devam ediyoruz. Kast veya din kurallarına uymayarak aşk evliliği yapmak Hindistan’ın birçok yerinde hala bir tabudur. Ancak ülkenin başkenti Yeni Delhi’de Aşk Komandoları adında dört girişimcinin kurduğu bir grup yeni çiftlere ilginç bir hizmet veriyor. Onların edindikleri görev ise çiftlerin kaçmasına, ailelerinin gazabından uzak bir yerde birlikte yeni bir hayata başlamalarına yardımcı olmak.

Aşk Komandolarının ana görevi insanlara bunu güvenli ve Hindistan yasalarına uygun olarak yapma fırsatı tanımak ve ayrıca genç çiftlerin maruz kaldığı namus cinayetlerini önlemek.

Ve gerçekten de bu Aşk Komandolarının yaptığı bir iş. Onlar âşıkları her türlü yardım için web siteleri veya bir telefon yardım hatta aracılığıyla kendilerine ulaşmaları için teşvik ediyor. Bu yardımlar güvenli odalarda konaklama ve Hindistan genelinde sığınma evlerini de içeriyor. Yeni evli çiftleri korumak ve öfkeli akrabalardan kaçmaları için bir kurtarma ekibi bile gönderiyorlar. Grup, kurulduğu günden bu yana 6 yıl içerisinde 40 binden fazla çifte yardım etti. Elbette bunu, gizli nikâhları düzenlemeyi ve çiftlerin kaçırılmasına yardım etmeyi kabul eden yüzlerce gönüllü vatandaş ve rahip olmadan tek başlarına başaramazlardı.

 An Indian bride sits with her groom duri

Grup, âşık olmanın bir günah olmadığı inancı ile kurulmuştur ki bu birçok Hindistanlının inançlarına ters düşmektedir. Kuruculardan biri olan Sanjoy Sachdev, “Bu düzenlenen evliliklerin bir gelenek olduğu konusunda hemfikir değiliz” diyor. “Evliliği düzenlemek birilerini evlilik konusunda zorlamak anlamına gelir. Ve zorla evlilik ise uluslararası bir suçtur. Eğer 18 yaşındaki bir genç kendi ülkesinin başbakanını seçebiliyorsa niçin kendi hayat ortağını seçemesin ki?”

Yaptıkları şeyi romantik bir şekilde sunmak çok kolay ancak Aşk Komandoları ve onların çalışma şekillerinde romantik bir çekiciliği olan bir şey yok. Onlar kesinlikle bu işin bir parçası gibi görünmüyorlar, hoş takım elbiseler giymiş centilmenler veya insana ilham veren kaslı savaşçılar değiller. Çok tehlikeli bir iş yapan sıradan birer Hindistanlılar. Vakitlerinin çoğunu bir odada tehlike içerisindeki âşıkların telefonunu yanıtlayarak geçiriyorlar. Gelecekteki planları yapılana kadar genç çiftlere konaklamayı da aynı odada sağlıyorlar. “Kimileri 14 ay boyunca kimileri ise sadece 14 saat bizimle kalıyorlar” diyor Sachdev.

 Love Commandos

Yanıtlanan her telefon ve yardım edilen her çift Aşk Komandolarının hayatlarını giderek tehlikeye sokmaktadır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasalar da, ailelerinin izni olmadan bir evlilik töreni düzenlemek ailenin onuruna yapılan büyük bir aşağılama olarak kabul ediliyor ve bunun sonunda da genellikle çiftin akrabaları intikama susamış bir hale geliyorlar. “Birçok kişi bizi öldürmek istiyor” diyor Sachdev. “Kast ve klan konseyleri kellerimiz için büyük ödüller koydular.” Çiftler de pek güvende değil, geleneklere karşı çıkmaktan ötürü kendi aileleri tarafından sürekli olarak öldürülme tehlikesi ile yaşıyorlar.

 you mag  india

“Kast, dini, ekonomik ya da sosyal statü sorunlarından ötürü birçok kez aileler çocuklarının ilişkilerine karşı çıkıyor” diyor Sachdev. “Birçok genç birey ailelerini, evliliklerini kabul etmeleri için ikna etmeye çalışıyor ancak bu genellikle kızların okuldan alınmaları ve yasadışı bir biçimde gözaltında tutulmaları ile sonuçlanıyor. Hatta kimi zaman namus cinayetleriyle bile sonlanabiliyor.” 21 yaşındaki Bhawna Yadav’a da olan tam olarak buydu. Başka bir kast sınıfından bir adamla kaçtığı için ebeveynleri ve amcası tarafından öldürülerek, bedeninin bir nehre atıldığı düşünülüyor.

Aşk Komandoları bu barbarca uygulamaya bir son vermek istiyor. Tehditler onları, çalışmalarına devam etmekten alıkoyamadı. Gençlerin artık arkaik dogmalar tarafından yönetilen bir toplumda yaşamak istemediklerini ve Hint toplumunun da bir dönüm noktasına ulaştığına inanıyorlar. “Hindistan hala bir volkanın üzerinde” diyor Sachdev “Gençlik, mevcut sisteme olan inancını kaybetmiş durumda.”

 Aşk Komandoları Çiftleri

Örneğin Yeni Delhili bir çift olan Manouj ve Kavita, birlikte olmak için evden kaçtıktan sonra ölümcül bir tehlike içerisine girdiler. “Ailem kast arası düğünleri onaylamıyor” diyor 22 yaşındaki Manouj. “Eğer buna devam edersem beni öldüreceklerini söylediler.” 19 yaşındaki Kavita ailesine Manouj ile evlenmeyi düşündüğünü söylediğinde onu dövüp, azarladılar. Ardından onu kendi seçtikleri “uygun” bir damat ile nişanlandırdılar. Üniversiteli âşıkların evden kaçma ve yardım için Aşk Komandolarına sığınmaktan başka bir çareleri kalmamıştı.

Nikâhtan hemen sonra Manouj’un sözleri şu şekilde: “Kast sistemi ve toplumun gelenekleri zamanla değişmelidir. Eğer su aynı yerde sürekli durgun bir biçimde kalırsa, kirlenmeye başlar.”

“Bir ülkeyi kurtarmak için aşkı, âşıkları ve aşk ilişkilerini kurtarmak çok önemlidir” diye ekliyor Sachdev.

Tüm dünyada yankı uyandırdan sosyal girişimleri siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Girişimcilik Projeleri
Para Kazandıran Garip İşler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir