Başarılı insanların bir daha asla yapmadıkları 10 hata

Hepimiz hatalar yapıyoruz ancak sadece bu hataların üstesinden gelebilenler başarılı oluyorlar.

“Seneler önce, işle ilgili verdiğim kötü bir karardan dolayı akıl hocamla ilginç bir konuşma yaptık. Akıl hocam bana şunları söyledi: ‘İşin en iyi tarafı, iyi bir ders aldın. Bir daha asla geri dönüp arkana bakma. Bu hatayı bir daha asla tekrarlama.‘ İşte o günden sonra başarılı insanların bir şeyleri yapma şeklini değiştiren ve işlerinde, ilişkilerinde ve hayatlarında başarılı olmalarını sağlayan temel uyanışların neler olduğunu merak etmeye başladım.”

Sizler için başarılı ve performansı yüksek olan insanların bir daha asla yapmadıkları 10 hatayı  bir araya getirdik:

İşte başarılı insanların asla yapmadığı 10 hata:

 

1 – İşe yaramayan şeyleri tekrar tekrar denemek

İster iş olsun ister iyi bir sebeple bitmiş bir ilişki olsun aynı şeyi tekrar denemezler ve farklı sonuçlar beklemezler.

 

2 – Olmadıkları biriymiş gibi davranmak

Yaptığımız her şeyde, kendimize şu soruları sormalıyız: “Neden bunu yapıyorum? Bunun için uygun muyum? Sürdürülebilir bir şey mi? “. Bu sorulardan herhangi birinin cevabı hayırsa, değişim zamanı gelmiş demektir.

 

3 – Diğer insanları değiştirmeye çalışmak

Birisini bir şey yapmaya zorlayamadığınızı anladığınız zaman, o kişiyi rahat bırakın ve sonuçları deneyimlemesine izin verin. Böyle yaparsanız, siz de rahat ve özgür olursunuz.

 

4 – Herkesi memnun edebileceklerini düşünmek

Herkesi memnun etmek imkansız olduğundan bir amaç doğrultusunda yaşayın ve doğru insanları memnun etmeye çalışın.

 

5 – Uzun vadeli fayda yerine kısa vadeli rahata odaklanmak

Başarılı insanlar istedikleri şeye ulaşırken acı çekmeleri ve zamanla sınırlı adımlar atmaları gerektiğini bilirler çünkü bu sıkıntılı adımların uzun vadeli avantaj sağlayacağının farkındadırlar. Bu prensibe göre yaşamak, hem kişisel hem profesyonel anlamda başarılı ve başarısız insanlar arasındaki en temel farktır.

 

6 – Birine veya bir şeye körü körüne güvenmek

Harika görünen şeylere ve insanlara kendimizi yakın hissetmemiz normaldir. Mükemmelliği seviyoruz ve her zaman mükemmeli arıyoruz. Yaptıkları işte iyi olan insanların, performansı yüksek olan çalışanların,  fevkalade olan partnerlerin, karakteri mükemmel olan arkadaşların ve başarılı olan şirketlerin izinden gitmeliyiz. Ancak zaman zaman birisi veya bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünür. Dünya mükemmel değil. Hiç kimse ve hiçbir şey kusursuz değil ve bu şekilde görünüyorlarsa dikkatli olmalısınız.

 

7 – Büyük resmi görmemek

Büyük resmi görebildiğimiz zaman duygusal anlamda kendimizi daha iyi hissederiz ve daha iyi performans gösteririz. Başarılı insanlar bunu bilirler.

 

8 – Gereken özeni göstermemek

Bir şeyin dışarıdan ne kadar iyi gözüktüğünün bir önemi yok, önemli olan ne kadar derin, dikkatli ve dürüst göründüğümüzdür.

 

9 – Hangi noktada olduklarını bilmemek

Başarılı insanlar ve diğerleri arasındaki en büyük fark başarılı insanların aşkta ve yaşamda, ilişkilerde ve işte kendilerine her zaman hangi noktada olduklarını sormalarıdır.

 

10 – İçsel yaşantının dışsal başarıyı etkilediğini unutmak

Mutlu ve başarılı olmamızı sağlayan şey içsel yaşantımızdır. Araştırmalar bunu kanıtlıyor. Dışsal koşullarımızın birçoğunu belirleyen şey içsel yaşantımızdır.

Hayatın çeşitli alanlarında başarılı olmaya çalışanlar, aynı hataları yapmaya devam ettikleri için bazı kalıpların dışına çıkamazlar.

Herkes hatalar yapıyor… En başarılı olanlar bile. Ancak başarılı olanlar hatalara neden olan bu kalıpların farkındalar ve bu hataları asla tekrarlamıyorlar. Kısacası, kendilerinin ve diğerlerinin hatalarından bir şeyler öğreniyorlar.

Hatırlamanız gereken şey şu: Acıyı engelleyemeyiz ancak öğrenmeyi ve farklı bir şeyler yapmayı tercih edersek aynı acıyı iki kere yaşamayı kesinlikle engelleyebiliriz. Başarısız olmak için yeni yollara ihtiyacımız yok. Önemli olan hataları gözlemek, ders almak ve bir daha yinelememektir.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı insanların üstesinden geldiği 7 zorluk
Başarılı İnsanların 3 Ortak Alışkanlığı
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir