İlginç İnovasyon: Dışkıyla Çalışan Motosiklet

İlginç bir inovasyon örneği olan Neo, biyogaz (insan dışkısı) ile çalışan hibrit bir ürün tuvalet-motosiklet. Bu icadın yaratıcısı Japonya’nın en büyük tuvalet üreticisi TOTO bir kampanya başlatarak 2017’ye kadar tuvaletlerdeki CO2 emisyonunu yarı yarıya azaltma konusunda çalışmalara başladı.

İster inanın ister inanmayın fosil yakıtlara alternatif olacak şeyleri yanlış yerlerde arıyoruz. Biyodizel üretimi, güneş enerjinden faydalanmak, elektrikli piller yerine araçları hareket ettiren doğal yakıtları ön planda tutmalıyız. Japon tuvalet şirketi TOTO sadece insan dışkısıyla çalışan Tuvalet Motosiklet Neo adını verdiği bir motosiklet üretti. Motosiklet henüz piyasaya sürülmedi fakat ürünle ilgili detaylara şirketin blog adresinden ulaşabilirsiniz.

Japonya’da 1000 km yol katedecek olan Tuvalet Motosiklet Neo’nun fotoğrafları geçenlerde internette yayınlandı. Büyük icat dışkıyla çalışan taşıtla yapılacak olan yolculuk 6 ekimde Kitakyushu’dakki TOTO genel merkezinden başlayacak, Nakatsu’da popo şeklindeki kaya parçasının önünde saygı duruşu yapılması için mola verilecek. Sonra Kobe, Kyoto ve son olarak da Tokyo’ya gidilecek. Kokulu bir şey de olsa Tuvalet Motosiklet Neo piyasaya çıktığında seyahat şeklimizi sonzuza kadar değiştirecek. Yola çıkmadan önce tuvalete gitmeye gerek kalmayacak, yolda ihtiyaç molası verimeyecek ve en önemlisi benzin için hiçbir ücret ödenmeyecek. Kolla arkanı Exxon TOTO geliyor.

Şeyi merak ediyorum değinmeden geçemiycem. Farklı yemekler yediğimizde üretilen enerjide de farklılık olacak mı? Olursa en çok yolu kat etmek için enerjisi yüksek besinler mi yememiz gerekecek? Bekleyip göreceğiz.

Dünya üzerinden en ilginç inovasyon örnekleri sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir