İlginç İnovasyon Örneği: Sprey Elbise

Girişimcilik ve inovasyonu buluşturan harika bir buluşu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Giyim sektöründe çığır açması beklenen Fabrican isimli sprey ile artık herkes kendi bedenine uygun kişisel giysilere kolaylıkla sahip olabilecek.

Terzi ücretini karşılayamayan müşteriler, cadde boyu uzayan mağazalarda kendi kalıplarıyla bire bir uyuşan elbiseler bulmak için saatlerce uğraşabilirler. Ama şimdi Fabrican -kumaşı doğrudan elbiseyi giyecek olan kişinin üzerine püskürten bir teknoloji – çok yakın bir zamanda kullanıcılarına kendi bedenlerine uygun elbiseleri oluşturmada yardımcı oluyor.

İspanyol tasarımcı ve girişimci Manel Torres tarafından üretilen sprey, kumaşı bir arada tutmaya yarayan polimer ve bir çözücü ile kısa lif karışımından oluşmaktadır. Kumaş doğrudan tene püskürtülebilir ve elbisenin kalınlığı ise kaç kat sprey sıkıldığına bakılarak belirlenir. Sprey kutuları müşterilerin kendi model ve tasarımlarını oluşturmalarına imkan oluşturacak şekilde farklı renk ve kumaş seçeneklerinde. Kumaş tamamı ile kuruduktan sonra, giyen kişinin üzerinden çok dikkatli bir şekilde çıkarılıp, son şeklini alması için bazı düzeltme aşamalarından geçtikten sonra giyilebilir kıvama gelir, tıpkı diğer elbiseler gibi. İstendiği halde, tekrar giymeden önce yıkanabilirde. Her ne kadar Torres 2000 yılında hala bir öğrenciyken patentini aldığı buluşunu kusursuzlaştırma çabaları içerisinde ise de, kısa zaman önce Imperial College London yanında sprey elbise projesinin er ya da geç piyasaya sunulacağının işareti olan Fabrican Ltd  adında ticari bir şirket kurdu

Fabrican hem tasarımcılara, hem de müşterilere anında spreyin sıkıldığı bedene uygun, özgün moda harikaları oluşturmalarına yardımcı olabilir. Şirketin dediğine göre, spreyin tıbbi dekorlar için de uygulamaları bulunabiliyor. Sprey giysi inovasyonu hakkında görüşlerinizi bekliyoruz.

Siz değerli okuyucularımız için dünyanın dört bir yanından en güzel girişimcilik fikirlerini ve inovasyon örneklerini araştırmaya devam edeceğiz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir