İlginç İş Fikri: Yastık savaşı için tasarlanan özel yastıklar

Yastık savaşının aslında Japonya’da ciddi bir spor olduğunu biliyor muydunuz? Ve resmi yastık savaşlarında kullanılmak için özel olarak tasarlanmış yastıkların olduğunu? Ve bir de “Japonya Yastık Savaşı Derneği tarafından resmi olarak tanınan yastık” olduğunu? Tüm bunları daha önce öğrenseydim, profesyonel bir yastık savaşçısı olmak için Japonya’ya taşınmayı düşünebilirdim belki de. Ne kadar da havalı bir iş ama!

Dernek resmi turnuvalar bile düzenliyor. Geçen haftalarda, Ito City’de Japonya Yastık Savaşı Turnuvası düzenlediler. Katılım ücreti takım başına 20 dolardı ve bütün takımlar 1000 dolarlık bütük ödül için savaştı. Japon yastık savaşı kuralları belli: Yakar topa benzer ama çok daha pofuduk! Her takım, her zaman takımının oyun sahası içinde (yaklaşık 33 metrekare) kalmak zorunda olan beş üyeden oluşuyor. Düdük sesini duydukları andan itibaren tüm yaptıkları deli gibi yastık atmak ve kendilerini korumak için battaniye kullanmak. Bir yastık ile vurulduğunuzda doğrudan oyun dışı kalıyorsunuz.

Tamam buraya kadar kulağa normal geliyor ama işler gerçekten gittikçe tuhaflaşıyor. Maç sırasında hakem zaman zaman “Öğretmen geliyor!” diye sesleniyor. Takımlardan biri hemen uyuyor gibi davranarak yere yatmak zorunda. Karşı takımdan bir üye bu sırada etrafta dolaşabilir ve ne kadar yastık çalabilirse çalabilir. Sonra oyun kaldığı yerden devam ediyor. Çocukken icat ettiğimiz saçma oyunlara benziyor gibi durmuyor mu?

28 Şubat’ta, Japon şirketi Makura Kabushikigaisha özellikle bu tuhaf çocuk oyununda kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir yastığı piyasaya sürdü. Şirketin ismi kabaca “Yastık Şirketi” olarak çevrilebilir. Bu ilginç iş fikrini hayata geçiren şirket oldukça da iyi kazanmakta. 30 dolara satılan yastıklar yumuşak, mükemmel ağırlıkta ve ezilmiş lateks dolgulu. Şirketin iddiasına göre yastıkların dolgusu tam kararında: Atmak için yeterince ağır ve herhangi bir yaralanmaya neden olmayacak kadar elastik. Dış kumaş yüzünüze doğru fırlatıldığında takip edebilmeniz için beyaz ve gri renkte. Yastık yüzeyinde yaralanmaları önlemek için herhangi bir etiket ya da fermuar bulunmuyor. Bu yeni yastıkla Japon yastık savaşının dünyanın en tuhaf sporu olmasının yanında artık en güvenli sporu olduğunu da söyleyebiliriz.

Yastığın nasıl olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki YouTube videosunu izlemeyi unutmayın. Kesinlikle çok eğlenceli görünüyor!

Dünya üzerindeki en ilginç iş fikirlerini ve girişimcilik ürünlerini sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir