İneklerdeki metan gazından yeşil enerji üretiliyor!

Belli türdeki organik atıkların enerji kaynağı olarak kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bu yönde geliştirilen iş fikirlerine gün geçmiyor ki bir yenisi eklenmesin. Arjantin Ulusal Tarım Teknolojisi Enstitüsü ineklerin ürettiği metan gazını yeşil enerjiye dönüştüren bir sistem geliştirdi.

Çevre Koruma Örgütüne göre Amerika Birleşik Devletlerindeki sera gazı emisyonunun %9’unu metan gazı oluşturuyor ve bu emisyonların ana kaynağı tarım sektörü. Metan atmosferde dolaşıp çevreye zarar veren bir gazdır ancak enerji kaynağı olarak da oldukça kıymetlidir. INTA (Ulusal Tarım Teknolojisi Enstitüsü) bilim adamları tarafından geliştirilen sistem sayesinde hayvanın midesinde biriken gazlar bir kapakçık ve pompalama sistemi sayesinde bir depolama aygıtına ( sırt çantasına benzeyen alet ) gönderiliyor ve sonra da CO2 gibi diğer gazlardan ayrılan ve sıkıştırılan metan gazı kullanıma hazır hale geliyor. Sistemin çalışabilmesi için ineklerin sindirim sistemine bir sonda takılıyor. Her inek her gün 1,200 litre gaz ( çeşitli gazlar )  üretiyor. Laboratuarlara gönderilen gazlar ayrıştırılıyor ve 250-300 litre metan gazı elde ediliyor. Daha sonra bu gaz sıkıştırılıyor ve kullanıma hazır bir şekilde konteynırlarda depolanıyor.

metan-gazindan-enerji-uretimi

INTA’ya göre sistem henüz deneme aşamasında ancak ekip konseptin kullanılabilirliğini kanıtladı. İneklerin sağlığı ile ilgili endişeler olsa da sondalar takılırken inekler uyuşturuluyor ve sırt çantalarının ağırlığı 500 gramı geçmiyor. Bu çevreci iş fikri yeşil enerji üretimi sağlamasının yanında metan gazının neden olduğu iklim değişiklikleri gibi büyük bir çevre sorunu için çözüm üretiyor.

Doğa dostu yeşil iş fikirlerini ve ilginç girişimcilik örneklerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir