İnsanlara Kendini Sevdirmenin Yolları

Üniversiteden mezun olduktan sonra okulunuz dışındaki insanlarla arkadaşlık etmeniz ya da yeni bağlantılar kurmanız zorlaşır. Ancak başarının sırrı büyük ölçüde geniş bir bağlantı ağı oluşturmanız ve sektörünüzde çalışmakta olan yeni arkadaşlar edinmenizle ilgilidir .-ki bu durum insanların sizi sevmesini sağlamanızı da gerektirecektir.

Peki, bir yetişkin olarak insanlarla nasıl arkadaş olursunuz? İnsanlara kendinizi nasıl sevdirirsiniz? Bu oldukça sübjektif bir süreç gibi gözüküyor, ancak havadan sudan sohbetleri biraz daha kolay yapmanıza yardımcı olacak evrensel teknikler de var.

Warren Buffet gibi ünlü ve başarılı liderler bu konuya ilişkin yazılmış bir kitap olan Dale Carnegie’nin Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı isimli eserinin bu alandaki işlevselliği konusunda hem fikirler. Söz konusu kitapta yazımıza da konu olan temel ilişki geliştirme prensipleri yer alıyor ve kitabın temelini oluşturan bu prensipler halen daha geçerliliğini koruyor. Üstelik bu ilkeler genel eğilimler veya son trendler etrafında da dönmüyor, aksine her biri sosyal zekanın yapı taşını oluşturmakta ve sosyal becerilerin etkili kullanımının hayatınızı nasıl geliştirebileceğini gösteriyorlar.

Şimdi gelin bu eserin ışığı altında insanlarla arkadaş olmanın ve onları etkilemenin yollarına hep birlikte bakalım.

 

İnsanlara Kendimi Nasıl Sevdirebilirim?

1-Eleştirmeyin, Kınamayın veya Şikayet Etmeyin.

Carnegie kitabında “Her aptal eleştirebilir, mahkum edebilir, kınar ya da her daim bir şeylerden şikayet edebilir, çoğu aptalın yaptığı gibi” der. Affedici olmanın karakter ve benlik kontrolünü beraberinde getirdiğini ve bu disiplinin insanlarla olan ilişkilerinizde büyük bir payı olduğunu vurgular.

Bu nedenle arkadaşlarınızı sürekli olarak eleştirmekten, yaptıkları şeyler yüzünden kınamaktan ve yargısız infazlardan kaçınmanız gerekir.

 

2-Övgü Konusunda Cömert Olun.

Schwab, tüm ilişkilerin temelinde övgünün yattığını söyler: “Hayatımdaki en önemli amaç dünyanın çeşitli yerlerinden alanında başarılı çok sayıda insanla tanışmaktır “, diyen Schwab sözlerine şöyle devam eder: “ Ancak, henüz ne denli mükemmel iş çıkartsa da yaptığı işin onaylanmadığını ya da takdir edilmediğini gördüğünde kendisini çok daha iyi işler çıkarmaya zorlayan biri ile karşılaşmadım. Onaylanan ve övülen insanlar sürekli eleştirilenlere oranla çok daha fazla çaba sarf etmektedir.”

 

3- Adlarını Hatırlayın.

Yeni tanıştığınız insanların adlarını hatırlamak zordur. Farklı zamanlarda pek çok insanla tanıştığınızı düşünürsek her birini hatırlamaya çalışmanız oldukça zorlu bir mücadele gerektirecektir, ancak insanların adlarını hatırlamak konusunda kendinizi eğitebilirseniz, onların kendilerini özel ve önemli hissetmelerini sağlarsınız. “Bir kişinin adının, o kişinin sahip olduğu en tatlı ve en önemli ses olduğunu unutmayın. Hangi dil de olursa olsun bu durum değişmez“.

Mutlaka okuyun: İnsanlara İsimleri İle Hitap Etmenin Gücü

 

4- İnsanlarla İçtenlikle İlgilenin.

Bir kişinin adını hatırlamakla ya da onları kendileri hakkında konuşmaya teşvik edecek sorular sormakla karşınızdaki kişinin ilgi alanlarını ve tutkularını keşfetmiş olursunuz, insanların sizin sevilebilir bir karakter olduğunuza inanmalarını sağlayan şey tam da budur ve böylesi bir tavır kabul görmeniz yani sevilmenizle sonuçlanır. Carnegie, “ Diğer insanların sizle ilgilenmesini sağlamaya çalışmak yerine sizler onlarla ilgilenirseniz, yalnızca iki ayda çok daha fazla arkadaş edineceğinizi göreceksiniz” der.  Daha ayrıntılı bir açıklama yapmamız gerekirse zamanınızın % 75’ini karşınızdaki kişiyi dinlemeye % 25’ini ise konuşmaya harcamalısınız.

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

Mutlaka okuyun: İnsanlarla Tüm Samimiyetinizle İlgilenmenin Gücünü Keşfedin

 

5- Cazibenin değerini anlayın.

İnsanların iş dünyası söz konusu olduğunda doğruluğuna ilişkin çok fazla tartışmaya girmediği şeylerden biri de iyi bir iş fırsatı yakalamanın yeteneğinize bağlı olarak değil üniversiteye gittiğiniz şehir/ülke ya da tanıdığınız kişiler, yani sizi seven insanlara göre geliştiği gerçeğidir. İyi bir öz geçmiş sizi güçlü bir şirketin kapısına kadar götürebilir, ancak sizi orada tutacak asıl şey yaydığınız elektrik, sosyal becerileriniz ve yeteneklerinizdir. İnsanlar normal olarak çok yetenekli ancak hoşlanmadıkları bir adaydan çok, etraflarında olmasından hoşlandıkları bir adayla çalışmayı tercih ederler. Bu nedenle insanların konuşmak isteyeceği biri olun, diğer insanlarla gerçekten ilgilenin, çünkü bu tarz bir yaklaşım hayatınızı zenginleştirecek ve size düşündüğünüzden çok daha fazla kapıyı ardına kadar açacaktır.

 

6-Hatalarınızı Kabul Etme Konusunda Hızlı Olun.

İnsanları kendi hatalarını kabul edecek kadar mütevazı ve makul olmaları dışında kabul edilebilir hale getirebilecek başka hiçbir şey yoktur. Güçlü ve istikrarlı kişisel/ profesyonel ilişkiler kurabilmeniz eylemlerinizin, özellikle de hatalarınızın sorumluluğunu layıkıyla üstlenmenize bağlıdır. Bir gerginliğin veya anlaşmazlığın sona erdirilmesi söz konusu olduğunda başka hiçbir şey hatanızın farkında olduğunuzu açıkça belirtmeniz ve özür dilemenizden daha etkili olamaz.

Mutlaka okuyun:  Başarılı İnsanlar Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

7-Tartışmalarda “Kazanan” Taraf Olmaya Çalışmayın.

Herhangi bir tartışmayı kazanmanın en iyi yolu Carnegie’nin de yazdığı gibi bundan kaçınmaktır. Ancak, birisinin nesnel gerçeklere ilişkin herhangi bir argümanını tamamen ortadan kaldırırsanız, konuya ilişkin ortak bir görüşe de varamazsınız. Yani “Her şeye rağmen aynı düşünceye sahip olan ancak iradesine karşı ikna olmuş bir insan”  olmalısınız.

 

8-Ortak Bir Zemin Yaratmakla İşe Başlayın.

Biriyle herhangi bir konuya ilişkin anlaşmazlık yaşıyorsanız, ortak paydada buluşmanızı sağlayacak bir fırsat yaratın ve zor konuların üstesinden bu şekilde gelmeye çalışın. Aksini tercih edip kutuplaşma yoluna giderseniz, ilişkinizi asla geliştiremez ve üzerinde anlaşmaya vardığınız konuları dahi sağlam bir zemine oturtmakta zorlanırsınız.

 

9-Başkalarının Sizin Sunduğunuz Çözümü Kendilerine Aitmişçesine Benimsemelerini Sağlayın.

İnsanları bir şeye inanmaya zorlayamazsınız. Bundandır ki ikna edici insanlar talep etmektense önerinin gücünden yararlanmayı tercih ederler. İnsanlara hatalı olduklarını tekrar tekrar söylemek yerine onların zihinlerine fikrinizin tohumunu ekmeyi deneyin, ortak bir payda bulun ve onları istedikleri asıl şeyin tam anlamıyla sizin istediğiniz şey ile aynı olduğu konusunda ikna edin (açıkça bunu onlara söylemeden).

Mutlaka okuyun: İnsanları Nasıl İkna Edebilirsiniz?

 

10-İnsanlara Kendilerini Önemli Hissettirin.

Gülümsemek, insanların isimlerini bilmek, insanları övmek, ilgi alanlarını öğrenmek ve onlara ilişkin sohbet etmek karşınızdaki insana önemli olduğunu hissettirir.

Zaten yazımızda geçen bu 10 ilkenin ortak zemini tam olarak budur. İnsanların kendilerini önemli hissetmelerini sağlarsanız, bundan sonraki hayatınız katlanarak artan bir keyif ve inanılmaz deneyimler devam edersiniz.

 

İlginizi çekebilir

İnsanların Sizi Sevmesini Sağlayacak 16 Psikolojik İpucu
Herkes Tarafından Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yolu
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir