İnsansız Benzin İstasyonları Geliyor!

İlginç ve hayranlık uyandıran inovasyonları araştırmaya devam ediyoruz. Gelecekte benzin istasyonlarındaki insanların yerini alabilecek robotik bir inovasyondan bahsedeceğiz sizlere.

Yeni geliştirilen bu robotik teknolojiler, öyle görülüyor ki, hayatımızı pek çok açıdan istila etmiş durumda, hatta buna arabaları yakıtla doldurmak da dahil. Fuelmatics firması, otomatik ikmal sistemi sayesinde, sürücülerin koltuklarından ayrılmadan depolarını rahatlıkla doldurmalarına imkan veren yardımcı bir robot geliştirdi.

Girişimcilik örneği sergileyen İsveç menşeili Fuelmatics firması ve ABD’deki Husky Corporation ile birlikte geliştirilen makineler, gaz istasyonları yerine yol kenarında konuşlandırılmak üzere tasarlandı. İnsansız olarak işlem yapmaya imkan veren sistem, her bir pompa için tahsis edilen telefon numarasını gösteren bir ekrana sahip. Sürücüler park ettikten sonra akıllı telefonlarındaki numarayı arıyorlar ve ödeme için verilen talimatları uyguluyorlar . Sürücüler, kullanacakları gaz tipini ve ne kadar ihtiyaçları olduğunu seçtikten sonra, tuhaf emme mekanizmasını kullanmak yerine, tankı tam olarak doldurmadan önce pompayı ikmal bölgesine yerleştiriyorlar. Sürücülerin, işlemi kendileri yaparak ellerini kirletmesine hiç gerek yok. Ekrandaki reklamları izleyebilir ya da rahatlıkla telefon görüşmelerini gerçekleştirebilirler. Aşağıdaki videodan sistemi kullanımdayken görebilirsiniz.

Tüketicilerin alışkanlık edinmelerini gerektirmesine rağmen Fuelmatics, sürücülere hızlı self-servis imkanı ve uygun ödeme teklif ederken, benzin istasyonları için de genel giderlerin azaltılmasını sağlıyor. Yakın zamanlarda insansız benzin istasyonlarını görmeye başlarsak çok şaşırmamak gerek. Sizce robotlar alternatif olarak başka hangi eğlenceli satış tecrübeleri sunabilirler?

İlham verici, hayranlık uyandıran inovasyon örneklerini ve ilginç icatları sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir