İş Görüşmelerinde Sorulan İlginç Sorular

Büyük bir titizlikle iş başvurusu hazırladınız ve çalışmak istediğiniz şirketten randevu aldınız. Şimdiyse sıra iş görüşmesine geldi. Eğitiminizle, tutkunuzla, isteğinizle, şirket ve başvurduğunuz pozisyonla iş görüşmesindeki kişileri etkileyip işi kapmak istiyorsunuz…

İş görüşmesinde güçlü ve tecrübeli olduğunuz konuları, daha önceki iş tecrübelerini anlatırsınız. Bu esnada iş görüşmesini yapan kişilerden bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için birtakım sorular gelir.

Ancak bazen de size akla hayale gelmeyecek sorular yöneltilebilir. Burada sizin bu acayip ve spesifik konulardaki bilginizden ziyade, bir problemi çözmek için gösterdiğiniz yaklaşım daha çok öneme sahiptir.

Yani “İstanbul’daki tüm arabaları yıkamak için kaç lira talep edersiniz?” gibi bir soruya “10 milyon Türk lirası” demeniz o kadar da önemli değildir. Burada önemli olan araba sayısını bulmak için nasıl akıl yürüttüğünüz, araba başına ücreti hangi kriterlere göre belirlediğiniz, kısaca mantık yürütme biçiminiz daha büyük önem taşır.

Şimdi gelin isterseniz Glassdoor Head of Global Recruiting ve Talent Acquisition adlı insan kaynakları firmasının derlediği ilginç iş görüşmesi sorularına bakalım.

 

Bu odaya kaç basketbol topu sığar?

(Delta Airlines iş görüşmesi, Cincinnati)

Burada doğru cevaptan çok soruna nasıl yaklaştığınız öğrenilmek istenir. Sonuca ulaşmak için nasıl bir süreç izlediğiniz, sorunun cevabından çok daha önemlidir.

 

2.000 dolarınız olsaydı bunu 24 saat içinde nasıl ikiye katlardınız?

(Uniqlo Management iş görüşmesinde sorulan bir soru, Los Angeles)

Bu soruda sizin yaratıcılığınız ve kısa süre içinde çözülmesi gereken sorulara nasıl yaklaşım sergilediğiniz ele alınır.

 

Eğer bir marka olsaydınız, sloganınız ne olurdu?

(Boston Consulting iş görüşmesi, Washington)

Burada kendinizi nasıl gördüğünüz, nelerin sizi motive ettiği öğrenilmek istenir. Nike’ın “Just Do It” ya da McDonalds’ın “I’m Loving It” sloganları gibi siz de benzer bir slogan bulup kendi iş etiğinizle bağdaştırarak anlatabilirsiniz.

 

Buzdolabında bir penguen bulsanız ne yapardınız?

(Trader Joe’s iş görüşmesi, Kaliforniya)

Bu da bir sorunu çözmek için nasıl bir yöntem izlediğinizi öğrenmek amacıyla sorulmuş bir sorudur. “Önce hayvanı kontrol edip bir odaya kilitler, daha sonra da fotoğrafını çekerim, çünkü bunu anlattığım kimse bana inanmaz.” diyebilirsiniz mesela.

 

40.000 dolarınız olsa nasıl bir iş kurarsınız?

(Hubspot Account Firm iş görüşmesi, San Francisco)

Bu size ilgi alanlarınızı temel alarak bir konuşma fırsatı yaratan bir sorudur. Bu kişiler sizin hayallerinizden ziyade şu anki mevcut beceri ve ilgileriniz doğrultusunda nasıl bir iş kurmak istediğinizi ve bunun başvurduğunuz pozisyonla olan ilgisini merak ettikleri için böyle bir soru yöneltmektedirler.

 

Florida’da sıcak çikolata satmak için ne yaparsınız?

(JW Marriott insan kaynakları iş görüşmesi, Atlanta)

Burada bir sorunu çözmek için yaratıcılığınızı konuşturmanız ve farklı düşünmeniz beklenir. Florida sıcak olduğu için sıcak çikolata pek satılmaz. Ancak Florida’da da havanın soğuk olduğu yerler araştırılıp piyasa analiziyle birlikte bu ürünü satmak için girişimler yapılabilir. Sizden istenen de tam olarak böyle bir sorudur.

 

Müzik albümü hazırlasanız, bu albümün adı ne olurdu?

(Urban Outfitters satış danışmanlığı iş görüşmesi, New York)

Kişiliğinizi yansıtan bir şey söyleyebilirsiniz. Tabii başvurduğunuz şirketin kültürünü ve imajını da gözeterek bir şeyler bulmanız çok iyi olur.

 

At boylarında bir ördekle mi kavga etmek istersiniz? Yoksa ördek boylarında 100 adet atla mı?

(Whole Foods Market, kasaplık iş görüşmesi, Kentucky)

Burada bir probleme nasıl yaklaştığınız; büyük bir sorunla mı yoksa pek çok küçük sorunla mı uğraşmak istediğiniz öğrenilmek istenmektedir.

 

Eğer CEO olsaydınız  sabah uyandığınızda şirketle ilgili öğrenmek istediğiniz ilk 3 şey ne olurdu?

(Dropbox iş görüşmesi, San Francisco)

CEO’ların her gün farklı öncelikleri olur. Bu yüzden bu soruyu: “O günün en önemli maddesi neyse onunla ilgili şeyler öğrenmek isterdim.” diyerek yanıtlayabilirsiniz.

 

Bir sosis genişlemeye başlarsa ne zaman yarılmaya başlar ve neden?

(SpaceX yapısal analist iş görüşmesi, New York)

Elon Musk’ın şirketi SpaceX’ten beklenecek düzeyde enteresan bir soru.

Burada doğru ya da yanlış soru yoktur. İş görüşmesini yapan kişilere izleyeceğiniz süreci adım adım anlatabilirsiniz. Örneğin böyle bir durumda sosisin tavada mı, mangalda mı, yoksa mikrodalga fırında mı pişirildiğini sorabilirsiniz. Zira üç durumda da sosisin alacağı şekil farklıdır.

 

İlginizi çekebilir

İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları
Google’ın Sorduğu Tuhaf Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.