İş Hayatında Çevre Yapmanın Sağladığı 5 Fayda

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız çevre yapmak, diğer bir deyişle network yapmak zorundasınız. Kendini satmak olarak yanlış bir şekilde anlanan çevre yapmak, esasında uzun vadeli ilişkiler geliştirmek ve saygınlığı artırmak anlamına gelir. Yeni insanlarla tanışmak ve dayanışmak gibi bir anlayışa dayanan çevre yapmak, size büyük faydalar sağlayabilir. Yeni arkadaşlar edinmek, yeni meslektaşlarla ve iş insanlarıyla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak gibi durumlar çevre yapmaya örnek verilebilir.

Biz de bu yazıda çevre yapmanın size sağlayacağı 5 temel faydaya bakacağız.

 

1. İş Bağlantıları Kazanırsınız

Çevre yapmak, paylaşmak demektir. Güven ilişkisine dayalı ilişkiler geliştirerek hedeflerinize daha kolay varabilirsiniz. Yani tanıştığınız kişiye nasıl yardım edebileceğinizi düşünür ve bu kişiye destek verirseniz bu kişi de karşılığında size çeşitli fırsatlar sunabilir. Karşılıklı dayanışma ve yardımlaşma anlayışıyla meseleye yaklaşırsanız tanıdığınız her kişi size yeni bir şeyler sunacaktır.

Yine network’ünüz sayesinde çeşitli iş fırsatları ortaya çıktığında insanların aklına ilk gelen kişilerden biri olabilirsiniz. Yani bağlantılarınız sayesinde çeşitli iş teklifleri alabilir, iş başvurularında avantaj kazanabilirsiniz. Söz gelimi X şirketine iş başvuru yaptığınız zaman orada daha önce 10 yıl çalışmış bir kişi, size iş görüşmesine nasıl davranmanız, nasıl konuşmanız gerektiği konusunda kritik bilgiler sunabilir. Bu kişiyi evde otururken tanıyamazdınız. Bu kişiyi bir network etkinliğinde tanıdınız ve işte tam da bu yüzden çevre yapmak inanılmaz derecede önemlidir.

 

2. Taze Fikirler Edinirsiniz

Çevreniz size yeni fikir ve perspektif sunma konusunda şahane bir kaynaktır. Çevre yaptığınız zaman zorluklara karşı yardım eli uzatmalı, deneyimlerinizi çevrenizle paylaşmalısınız. Bu da sizin tek başına aklınıza gelmeyecek konularda taze fikirler elde etmenize kolaylık sağlar. Çevrenize yeni fikirler vermeniz de yine sizin saygınlığınızı artırır.

Farklı alanlardan farklı geçmişe sahip insanlar tanımak size daima yeni ve yenilikçi fikirler sunar. Örneğin bir konu hakkında tıkandığınızda yeni tanıdığınız bir mühendisin olaya bakış açısı size ilham verebilir. Ayrıca yine farklı görüşlere ihtiyaç duyduğunuzda birbirinden farklı alanlarda çalışan kişilerin telefonuna sahip olmanız da sizin için inanılmaz bir zenginlik anlamına gelir.

 

3. Kariyerinizde İlerlersiniz

İnsanlar tarafından tanınmak ve bilinmek, kariyer gelişimi açısından oldukça önemlidir. Mesleki ve sosyal etkinliklere düzenlere olarak katılmak sizin tanınmanızı sağlar. Yaptığınız konuşmalarda insanlara faydalı bilgiler sunar, onlara destek olur, diğer bir deyişle kartvizitinizi takdim ederseniz; günü geldiğinde insanlar sizi arar ve sizden bir şeyler rica edebilir. Bu da karşılıklı bir yardımlaşma ve dayanışma kapısını aralar.

Network sayesinde tanıştığınız deneyimli kişiler, size başka hiçbir yerde bulamayacağınız tavsiyelerde bulunabilir. Mentor bulmak istiyorsanız aktif bir şekilde çevre yapmanız gerekir yani.

Yine çevre yaparak yeni iş fikirleri ve trendleri konusunda daha bilgili olursunuz. İşin mutfağıyla ilgilenen insanlar tanımak, size rekabet avantajı sağlar. Bazı yeni gelişmeleri önceden fark edip buna göre hareket edebilme imkanı kazanırsınız.

 

4. Kalıcı Dostluklar Kazanırsınız

Çevre yapmanın olayı, mesleki anlamda sağlam ilişkiler geliştirmektir tabii. Ama bazen en sağlam, en sıkı dostluklar yine bu tür bağlantılardan kazanılır. Tanıştığınız ve tanıdığınız kişiler muhtemelen sizinle kafa dengi insanlar olur. Bu da hem birlikte iş yapabildiğiniz hem de birlikte eğlenip dertleşebildiğiniz dostlar kazanmanız anlamına gelir.

Ayrıca çevre yapmak kişisel ve gündelik hayatınızda da size çeşitli faydalar sunar. Örneğin yazılımcısınız diyelim ve yapay zeka ile ilgili bir etkinliğe gittiniz. Orada bir meslektaşınızla tanıştınız ve bu kişinin eşi de çocuk psikologu… 3 yaşındaki çocuğunuzu kreşe yazdırmak için bu kişiye telefon açıp ondan fikir alabilirsiniz. Bakın, yapay zeka ile alakalı bir etkinlikte tanıştığınız insanlar, size alakasız bir konuda yardımcı olabilirler!

 

5. Özgüveniniz Artar

Düzenli olarak çevre yapmak, sosyal ve mesleki etkinliklere katılmak, tanımadığınız insanlarla konuşmak, kendinizi anlatmak özgüveninizi artırır. İş sahibi olarak işinizin büyümesi farklı insanlarla konuşmanıza ve bağlantı kurmanıza bağlıdır.

Başlarda kendinizi anlatma konusunda çekingenlik yaşamanız da normaldir. Ancak kendinizi buna zorlayarak zamanla daha rahat konuştuğunuzu, daha rahat muhabbet edebildiğinizi görürsünüz. Bir anlamda network etkinlikleri sizin konuşma ve iletişim becerilerinizi kendiliğinden geliştirir.

Aile ve arkadaş ortamından farklı olarak mesleki network ortamlarında iş dünyası hakkında fikir alışverişi yapılır. Sektörle alakalı konularda aklınıza takılan sorular sorabilir, insanlardan ilham verici cevaplar alabilirsiniz. Bu tür bir yardımlaşma sistemi sayesinde mesleki anlamda da gelişme kat edersiniz.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

İlginizi çekebilir

İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları
İstediğiniz Kişiyle Bağlantı Kurmanın 7 İlkesi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir