İş Hayatında Dürüstlük ve İçtenliğin Önemi

Liderlikte dürüstlüğün payı nedir? Dürüstlük işletmeler için neden bu kadar önemli?

İş yerinde dürüst ve sağlam bir duruş sergilemeniz iş dünyasının lideri olmanız için gerekli olan en önemli özelliklerdendir. Gelin bu durumun nedenlerine birlikte bakalım.

 

Dürüstlük Nasıl Başarıya Dönüştürülebilir?

Ne zaman bir stratejik planlama oturumu yapsam, tüm yöneticilerin kabul ettiği ilk değer dürüstlük olur. Liderler, dürüstlük ve içtenliğin liderliğin temeli olduğunu bilirler. Elbette ki inandıkları şeyin arkasında durmayı da.

Durumu bir örnekle açıklayalım. Jon Huntsman bir kimya şirketini sıfırdan başlatan ve 12 milyar dolarlık bir işletme haline getiren bir girişimcidir. Aynı zamanda yazar kimliğiyle de tanınan Huntsman’ın kitabı kendi prensiplerinden taviz vermeyi kesin bir kararlılıkla reddettiği  hikayelerle doludur. Huntsman da her fırsatta bir girişimci olarak başarılı olmasının en büyük sebebinin dürüstlüğü ve bütünlüğü olduğunu dile getirenlerden. Ona göre iş veya yaşam oyununda ahlaki açıdan kestirme sayılabilecek yollar yoktur. Temel olarak üç tür insan vardır; başarısızlar, geçici olarak başarı kazanmış olanlar ve başarıyı yakalayıp ellerinde tutabilmiş insanlar. Asıl fark ise karakterdedir.

 

Büyük Liderler Hilelere Başvurmaz ve Dürüstlüklerinden Ödün Vermezler.

Hile yaparak yüklü paralar kazanabilmiş pek çok insan var. Skandallara konu olan Amerika kökenli şirket Enron’u düşünün. Şirket yıllar boyu Amerikan’ın en yenilikçi ve en cesur işletmelerinden biri olarak gösterilmişti. Şirketin CEO’su, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı da dahil olmak üzere ülkenin en önemli insanlarını tanıyordu. Ancak 2001 yılı sonunda şirkette büyük çapta yolsuzluklar olduğu ortaya çıktı. Yasa dışı muhasebe işlemleri, birlikte çalıştığı şirketlerle kirli ilişkiler, zararların bilançoya dahil edilmemesi vb. uygulamalar dünyadaki en büyük hacme, en çok kuruma ve en geniş düzenlemelere sahip olan ve ABD sermaye piyasalarını derinden etkileyen bir şirketin tarihindeki en büyük çöküşü yaşamasına sebep oldu.

Maalesef ki artık türlü hilelere başvurup dürüstlüğünden ödün vermiş ve saygınlığını yitirmiş bir şirket olarak anılan Enron, bugün dürüst olamayan şirket veya kişilerin başına neler gelebileceğinin en canlı kanıtı.

 

Dürüstlük Doğru Olanı Yapmaktır

Dürüst liderler, liderlerin en ünlüsü veya en gösterişli olmayabilirler ancak onlar bunu umursamazlar. Dürüstlük, doğru şeyi yapmak anlamına gelir çünkü yapılması gereken şey tam olarak budur ve başarı bu yolla kazanılır.

 

Söz Vermek ve Verilen Sözün Tutulmasında Dürüstlüğün Önemi

Liderler sözlerini tutarlar. Söz verirken son derece temkinli davranırlar. Bazen isteksizce bile olsa vaatlerde bulunurlar ancak bir kere söz verdiler mi sözlerinin ardında durur ve her durumda doğruyu söylerler.

Bunu bir cesaret örneği olarak adlandırmamız da mümkündür. Dürüst olmaktan korkuyorsanız, etkili bir lider olmak için gerekli cesarete de sahip değilsiniz demektir. Böyle biri iseniz etrafınızı anında gerçeği söylemek yerine duymak istediklerinizi söyleyecek olan “ evet” insanları dolduracaktır.

Mutlaka okuyun: Dürüst ve Güvenilir İnsanların Özellikleri

 

Dürüst Liderler Hakikatten Korkmazlar.

Bütünlük içinde olan dürüst liderler gerçekle yüzleşmekten korkmazlar. Buna gerçeklik prensibi veya “dünyayı istediğiniz gibi değil, olduğu gibi görmek” denir.

Bu belki de en önemli liderlik ilkesidir ve doğruluk ve dürüstlüğü beraberinde getirdiği için bütünlükle de yakından alakalıdır. Birçok işletme veya kurum, gerçeklik ilkesini takip etmedikleri için başarısız olmuştur.

Dürüstlük gerçek ne denli çirkin olursa olsun doğruyu söylemek anlamına gelir. Başkalarını kandırmaktansa dürüst olmak en iyisidir, çünkü başkalarını kandırdığınızda aslında en çok kendinizi aldatırsınız.

Liderlerin cesur olmaları gerekiyor, ancak hata yapabilecekleri fikrine de açık olmaları şart. Unutmayın, liderlik deneyimi başarısızlıkla sonuçlanmış pek çok lider bu noktaya kendi varsayımlarının veya çıkarımlarının sorgulanmasına şiddetle karşı oldukları için gelmiştir. Çünkü her başarısızlığın kökeninde yanlış çıkarımlar yatar.

Kendinden emin olmak ve kör olmak arasında belirgin bir fark vardır. Kabul edelim, bugünün hızla değişen dünyasında kısmen de olsa yanılmanız hatta tamamıyla yanlışa düşmeniz dahi son derece olağandır.

Belki de son derece haklısınızdır, ancak hataya düşme olasılığınızı göz ardı etmemeniz sizi çok daha etkili bir lider haline getirecektir, çünkü bu tutumunuz zihninizi yeni fikirlere veya yeni düşüncelere açmanızı sağlayacaktır.

 

Bir Liderlik Alameti Olarak Adalet

Dürüstlüğün istisnası olmamalıdır. Dürüstlük içsel bir durumdur ve durum ya da kişilere bağlı olarak değişmez. Dürüstlüğünüzü küçük durumlar veya küçük sonuçlar için tehlikeye atarsanız, zamanla bu küçük durumlar için ödün vermeniz de kolaylaşır.

Dürüstlüğe sahip liderler her daim adaletten yana olurlar. Bu özellikle karşılarındaki insanların adil davranmadığı durumlar için geçerlidir Aslına bakarsanız asıl liderlik alameti, başka insanlar size adaletsiz davrandıklarında adil olmayı ne kadar başarabildiğinizde saklıdır.

 

İlginizi çekebilir

Daha İyi Bir Lider Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken 41 Özellik
Müşterilerinizle Aranızda Güven İnşa Etmek
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir