İş Hayatında Şansınızı Yükseltmenin 7 Yolu

Her zaman iş fikirlerini başarıya taşımak için doğru zamanı ve doğru yeri yakalayan Mark Zuckerberg ve Elon Musk kadar zeki olmayı hayatınızda en az bir kere tüm kalbiniz ile dilemişsinizdir.

Belki de büyük ya da küçük şirketlerde uzun yıllar çalıştıktan sonra ve bu süreçte başarı yakalayan insanları izledikçe, şans için insanın elinden gelen fazlaca bir şey olmadığına kanaat getirdiniz. Oysa bu kişilerin sadık kaldıkları ortak bir prensipler listesi var. Öbür taraftan bazı insanlar ne kadar çok çalışırlarsa o kadar fazla şans elde edeceklerini düşünür. Elbette çok çalışmanın önemi büyük fakat bu noktada akıllıca çalışıyor olmanın göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir etkisi de bulunuyor. Hepimizin çevresinde günde 20 saat çalışan, buna rağmen hala “çok meşgul” olan ama hayalini kurdukları sonuçları elde edememiş birileri mutlaka vardır.

Bu örnekler düşünüldüğünde, etkili ve akıllıca çalışıyor olmanın aşağıda detaylandırılan iş prensiplerinin temelini oluşturduğunu söylemek en doğrusu olacaktır.

 

1. Taahhüt etmek yerine, yapmanız gerekenler için plan yapın.

Her zaman aldığınızdan daha fazlasını verin.

İş dünyasındaki en başarılı insanlar genelde sahip oldukları unvanların verebileceği abartılı hislerden kaçınan, iş arkadaşları ile bariz şekilde yarışır duruma girmeyen, hiçbir zaman çevresinden iyilik dilenmeyen insanlardır. Bu tip insanlar için, birilerine bir şeyler veriyor olmak bir şeyler almaktan çok daha fazla kişisel tatmin sağlamaktadır.

 

2. İşler yolunda gitmediğinde bahaneler bulmaya çalışmayın.

İş dünyasında başarı sağlayan kişiler için şans aslında beklemedikleri şeyler için bir bahanedir ve şans rastlantısal başarılar yaratır.

Bu kişiler aldıkları ve almadıkları her bir aksiyonun sorumluluğunu alır ve bu aksiyonlar için birilerini ve bir şeyleri suçlamazlar. Bu özellikleri de onların bir sonraki benzer bir duruma kendilerini daha iyi hazırlayabilmelerini sağlar.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

3. Hataları her zaman bir şeyler öğrenmek için birer fırsat olarak görün.

Hatalar aslında yoktur, bunlar sadece başarılı sonuçlanmayan birtakım hayat deneyimleridir. Bu nedenle de işinde iyi olan her girişimci böyle bir durumda hızlı şekilde karar alarak mevcut varsayımını değiştirir, yaşadığı olumsuz deneyimden ders çıkarır ve bu deneyimi asla başarısızlık olarak görmez.

Mark Zuckerberg başlangıçta Harvard’ın kalburüstü öğrenci profili için Facemash adında bir arkadaşlık sitesi oluşturmuş fakat başarıyı ancak bu iş modelini herkes için bir sosyal medya ortamı olan Facebook’a dönüştürürek yakalayabilmiştir.

 

4. Hayalinizi gerçeğe dönüştürme yolunda kolay kolay pes etmeyin.

Günümüzde birçok uzman kişi girişim şirketlerin başarısızlıklarının en büyük sebebinin girişimcilerin henüz başarıyı yakalamamışken hayallerinden vazgeçmeleri olduğuna inanıyor.

Thomas Edison kendi şansını 1000’in üzerinde yaşadığı başarısızlığın üzerine kurmuş, ancak bu hatalardan sonra lambayı keşfetmiştir. Enerjisini işine ve hayaline bütünüyle vermiş ve çevresindeki olumsuz dinamiklerin inancını sarsmasına izin vermemiştir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

5. Çevrenizdekilere saygı duyarken kendi özgüveninizi de koruyun.

Kendine güveniyor olmak bu noktada çok önemli ama özgüvenli olmak başkalarına karşı kibir ve güvensizlik sergilemek anlamına gelmemeli. Unutmayın, en iyi girişimciler aynı zamanda kendi zayıflıklarını ve eksikliklerini kabul eden ve kendilerine yardım edebilecek insanlarla güven ilişkisi kurabilenlerdir.

Diğer bir deyişle, doğru insanlarla doğru ilişkiler kurmak çoğu zaman sizin için en büyük şans kaynağına dönüşebilir.

Mutlaka okuyun: Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmaktan Vazgeçmeniz İçin 5 Neden

 

6. İş birliği içerisinde çalışabilme yetkinliğinizi ve hevesinizi güçlendirin.

Belki bir ürün tek bir kişi tarafından icat ediliyor olabilir ama başarılı girişimler mutlaka birbirleri ile efektif şekilde çalışan insanların oluşturduğu bir ekibe ihtiyaç duyar. Bu da ekipteki kişilerin bildiklerini ve ekibin başarısını birlikte paylaşabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Unutmayın, böylesi bir ekibin başarısı tek tek kişilerin başarısının toplamından çok daha büyük olacaktır.


7. Daha fazla fırsat yakalayabilmek için görünür olun.

Siz bilinmeyen ve henüz test edilmemiş bir iş girişiminin tüm bilinmezleri ile baş ederken, başarı her zaman olasılıklar yasasını takip edecektir. Birçok insan yeni bir girişime başlamadan ilgili alanını çok dar belirler ya da “daha belirgin” bir şeyler arar.

Elon Musk PayPal ile başarıyı bulmuştu ama henüz başarısı kanıtlanmamış birçok girişimi de vardı: SpaceX, Tesla Motors, Solar City ve Hyperloop gibi.

Yukarıda sıralanan tüm bu önemli ipuçları dikkate aldığınızda sizler de iş hayatınızda gecenizi gündüzünüze katarak çalışmak yerine daha üretken olmanızı sağlayacak etkili çalışma alışkanlığınızı kazanabilirsiniz. Bununla birlikte tabii, sahip olduğunuz şansı da güçlendiriyor olacaksınız.

Ek olarak her zaman yapabileceğiniz şeyleri aklınızda bulundurun ve bunlardan feyz alın. Aynı zamanda alçakgönüllülüğü, kalıcı bir merak duygusunu ve optimist bakış açısını asla elden bırakmayın.

Hala iş hayatında kendinizi biraz olsun şanssız hissediyorsanız, belki de tüm dürüstlüğünüz ile aynanın karşısına geçme zamanı gelmiş demektir. Kendi kendinizin azılı bir düşmanı olabilirsiniz.

Kendinize bir kez daha şu soruyu yöneltin: “Yarın iş yaşantımda daha şanslı birine dönüşmek için etkili ve daha akıllıca bir çalışma yöntemi ile güne başlamaya hazır mıyım?”

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir