İlginç bir meslek: İntihar önleyici

Yukio Shige, Japonya’da emekli bir polis memuru. Hayatını intihara meyilli insanlar ile mücadele etmeye adadı. Yüzlerce intiharı önledikten sonra, 70 yaşındaki adamın ismi ‘chotto matte man’ olarak anılmaya başlandı. Bu Japoncada ‘yapma, bekle’ anlamına geliyordu.

Yukio Shigehas, son 11 yılda 500’den fazla hayat kurtardı. Bu, Japonya gibi intihar oranı yüksek bir ülke için bile çok büyük bir rakam. Yukio, Fukui bölgesinde bulunan Tojinbo uçurumlarında devriye geziyor. Bu bölge turistler için çok populer olmasının yanı sıra intihar etmek isteyenlerin çoğunlukla tercih ettiği bir yerdir. Yukio kendisi gibi 3 arkadaşıyla her gün bu bölgeye gidiyor. Dürbün kullanarak çevreyi tarıyorlar ve intihar girişimi olduğunda, onlarla konuşarak vazgeçirmeye çalışıyorlar.

Yukio, bu ilginç mesleğe kendisine çok yakın birinin intihar ederek hayatını kaybetmesinden sonra başladı. Bu acıyı yaşadıktan sonra kendisini bu işe adadı. Birkaç yıl önce, polis merkezinden çok yakın arkadaşının hayatına son verdiği ile ilgili bir telefon aldı. Arkadaşının kendini öldürdüğünü söylediler. Kuzey doğu Japonya’da bir araç kiralamış ve aracı doğruca okyanusa sürmüştü.

Yukio : “Çok fazla acı gördüm. Daha fazla yas tutanları görmeye tahammülüm yok” dedi. Eğer durup bu sahneyi gözünüzde canlandırırsanız; bazılarının herşeyi sonlandırmak ve kurtulmak için en iyi yolun hayatlarına son vermek olduğuna inandıklarını görürsünüz. Ben bu kişilerin yardım istediklerine inanıyorum. Birilerinin bir adım atıp onları kurtarmalarını bekliyorlar.

Sahip olduğumuz 6 apartman dairesini bu amaçla kullanıyoruz. Böylece hayatlarını düzeltebilir ya da yeni bir hayata başlayabilirler. Tek istediğim bu.”

Yukio, 2003 yılında ilk intihar girişimine tanık oldu. Emekli olmadan önceki son devriye görevlerinden birindeydi. Bar işleten yaşlı bir çift borç batağındaydı. Yukio’ya güneşin batışıyla birlikte denize atlayacaklarını söylemişlerdi.

Yukio ekip arabasını çağırdı ve kendilerini yardım merkezine götüreceğini ve orada sorunlarına çözüm bulunacağını söyledi. Üzücüdür ki yaşlı çift yardım merkezinin çabalarına cevap vermedi ve olaydan 5 gün sonra kendilerini astılar. Bu olay Yukio’yu şok etti ve sorunun daha derinine inmeyi ve intiharları önlemek adına daha güçlü adımlar atmayı kararlaştırdı.

Yukio, tecrübelerinin kendisine intihar etmek üzere olan insanlara söylenmemesi gereken birçok şeyi öğrettiğini söylüyor. Bir keresinde Yukio şehir dışındayken, gönüllülerden bir tanesi uçurumun tepesinde atlamak üzere olan bir kadını gördüğünü anlatıyor. Kadına yaklaştıklarında, kadın “Benimle 10 dakika boyunca konuşmayın” diyor. Kadının böyle söylemesine rağmen, dakikalar içinde polis ve ambulans araçları olay yerine geliyor ve 5 saat boyunca kadınla konuşup ikna etmeye çalışıyorlar. Sonunda kadın “Sayanora” diyor ve uçurumdan atlıyor.

Yukio geri döndüğünde olayı öğreniyor ve polislere kadına ne dediklerini soruyor. Polisler ” Anne ve babanın ne kadar endişeleneceklerini ve üzüleceklerini düşün” dediklerini söylüyorlar. Yukio buna çok sinirleniyor ve ” Söyleyebileceğiniz en kötü şeyi söylemişsiniz ” diye bağırıyor. Daha sonra intihar etme noktasına gelmiş bir insana nasıl yardım edileceğini açıklıyor: ” Kendi insiyatifleri ile geri çekilmelerini sağlamalı ve problemlerini çözmek için ona yardım edeceğinize ikna etmelisiniz. Eğer borç batağında iseler, onları yasal yardım merkezine götüreceğinizi söyleyin. İşsiz iseler, onları iş bulma kurumuna götüreceğinizi söyleyin. Evsiz iseler, onları kendi evinize götüreceğinizi söyleyin. Eğer işyerilerinde bir problemleri var ise, onunla birlikte işyerine gideceğinizi ve sorunu çözeceğinizi söyleyin.”

Siz değerli okuucularımız için tüm dünyadan ilgi uyandıran işleri ve en ilginç meslekleri araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın en ilginç meslekleri
İlginç para kazanma yolları
En çok kazandıran meslekler
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir