İşsizken nasıl kredi kartı çıkartılır? 

İşiniz yoksa kredi kartı çıkarma kararınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir, özellikle de herhangi bir geliriniz yoksa. Bununa birlikte çalışmayan biri olsanız da kredi kartı çıkartabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda işsizler için kredi kartı çıkarma yollarından bahsedeceğiz.

 

İş sahibi olmak kredi kartı zorunluluğu değildir

Kredi kartı başvurularının birçoğunda iş ve gelir sorgulanır.  Öğrenciyim, memurum, ev kadınıyım, serbest çalışanım veya işsizim diye seçim yapmanız gerekebilir. Bazı başvurularda işvereninizin adı istenir ancak işvereniniz yoksa  “hiçbiri” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bazı başvurularda da işveren bilgileri hiç sorulmaz. Çalışma bilgisi isteniyorsa bilgileri dürüst bir şekilde cevaplamanız gerekir.

 

Gelir daha önemlidir

Kredi kartı başvurusu için toplam yıllık gelirinizi yazmanız gerekecektir. Kredi kartı borcunuzun geri ödemesinde dikkate alınması için nafaka, çocuk nafakası veya diğer gelirleri de dahil edebilirsiniz. Yıllık toplam geliri hesaplamak için aylık gelirinizi 12 ile çarpın.

 

Başka birinin gelirini yazmak

Kredi kartı başvurusunda başka birinin gelirini de yazabilirsiniz. Tabi ki faturalarınızı ödemek için bu geliri temin edebilecekseniz. Örneğin eşiniz hesabına düzenli aralıklarla para transfer ediyorsa bu miktarı kendi geliriniz olarak kullanabilirsiniz. Veya bir hesabı başka biriyle paylaşıyorsanız ve bütün fonlara erişim imkanınız varsa gelir olarak düzenli mevduatları kullanabilirsiniz. Ancak eşiniz, sevgiliniz veya aileniz parayı size transfer etmezse veya hesaba ortak erişiminiz yoksa bu geliri kredi kartı başvurusunda kullanamazsınız.

 

Başka birinin üzerinden kredi kartı çıkartmak

Bir diğer seçenekte yetkili kullanıcı veya ortak hesap sahibi olarak başka biri üzerinden kredi kartı almaktır. Yetkili kullanıcı olarak kredi kartı kullanma hakkınız vardır ancak ödemek için hukuki sorumluluğunuz yoktur. Yetkili kullanıcı olarak eklendiğinizde geliriniz ve kredi geçmişiniz dikkate alınmaz.

Ortak hesap sahibi olmanız kredi kartı kullanma hakkı ve sorumluluğu verir. Ortak olarak başvurduğunuzda gelirinizin ve kredi geçmişinizin yanı sıra diğer başvuranın geliri ve kredi geçmişi de hesaba katılır. Ancak diğer kişinin yeterli geliri varsa işiniz olmasa bile kredi kartı başvurunuz onaylanır.

 

Teminatlı kredi kartını deneyin

Teminatlı kredi kartı başvurularında genellikle iş ve gelir sorulurken bu kredi kartlarında teminat olarak güvence bedeli ödersiniz. Güvence bedeliniz ne kadar yüksek olursa kredi limitinizde o kadar yüksek olur. Sizin için bir mevduat hesabı açarlar ve bu hesaba güvence bedelini yatırırsınız.

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi kartı borçlarınızı nasıl geri ödeyeceğinizi dikkatli bir biçimde düşünün. Kredi kartı başvurunuz onaylanırsa ve kredi kartı borcunuzu geri ödeyemezseniz işler sizin için iyiye gitmeyecektir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir