Kan şekerini ölçen geçici dövme ile acılı kan testlerine son!

Geçici dövmelerin üstüne yerleştirilen basit ve minyatür test aleti şeker hastalarının günlük kan testlerine acısız bir alternatif sunmaktadır.

Çocuklar için geçici dövmeler oldukça eğlencelidir ve büyüyene kadar kalıcılarını yapmalarını önler. Peki, geçici dövmelerin yetişkinler için pratik bir kullanımı var mı? Kullanıcıların bir taraftan yemek yaparken bir taraftan da yemek kitaplarına veya tabletlere bakarak dikkatlerinin dağılmasını engellemek için geliştirilmiş yemek tarifi veren geçici dövmeleri daha önce görmüştük. San Diego, California Üniversitesinde araştırmacı olan Joseph Wang önderliğindeki ekip, tek kullanımlık teknolojide çığır açacak, diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol eden ve alışılmış, parmak ucundan kan örneği alma testlerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracak geçici dövme üretti.

kan-sekerini-olcmeKan şekeri ölçen geçici dövmenin çalışma sistematiği ise şöyle: Geçici dövme kağıdında bir çift desenli elektrot bulunuyor. Ve geçici dövme kağıdı deriye uygulandıktan sonra deriye hafif elektrik akımı veriyor. Verilen elektrik akımı kanın içindeki sodyum iyonlarını elektrotlara çekiyor. İyonlar glikoz molekülleri taşıdığından geçici dövme üzerindeki sensörler sayesinde kan şekeri düzeyi kolaylıkla saptanabiliyor.

Geçici dövme tek kullanımlık olduğundan kan şekeri düzeyini kontrol etmek için uygulandıktan sonra atılıyor. Ayrıca diyabet hastalarının acılı ve sıkıntılı olan günlük kan alma işlemlerinden kurtulmalarına da yardımcı oluyor.

Joseph Wang önderliğindeki San Diego ekibi bu örnek inovasyonla ilgili olumlu bulguları yakın zamanda Analytical Chemistry dergisinde yayınladı. Ürünü daha dayanıklı hale getirmeyi planlıyorlar ve sayısal verilerin görünmesine ilişkin araştırmalar devam ediyor.

Sağlık sektörüyle yakından ilgilenenlere özel bu sektördeki en yeni teknolojileri ve inovasyonları araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir