Japonya’da bir spor salonunda müşterilere şirin hizmetçiler eşlik ediyor

Japonya’da hizmetçilerin servis yaptığı cafelerin popüler kültürde bir süredir oldukça rağbet gördüğünü biliyorduk. Ancak bu trend farklı alanlara da sıçramaya başladı. Örneğin Tokyo’nun meşhur bir semti olan Akihabara’da açılan spor salonunda spor yapan müşterilere, hizmetçi kostümü giymiş güzel antrenörler eşlik ediyor.

Ağırlık çalışırken güzel bir hizmetçinin sizi motive ettiğini hayal edebiliyor musunuz? Görünen o ki, Japonlar bunu hayal edebilmiş ve de sevmiş. Hatta bu fikri o kadar sevmişler ki, birkaç genç girişimcinin yarattığı bu MAID GYM projesini başarılı bir kitle fonlaması ile desteklemişler.

Bu eşsiz spor salonunu hayata geçirmek üzere, Japon bir kitle fonlaması sitesi olan CampFire’da açılan destek kampanyası bitiş tarihine bir ay kala 700.000 Yen olan hedefine ulaştı. Maid Gym’in kapılarını çok yakında açması bekleniyor.

Açılacak olan spor salonunun diğerlerine kıyasla çok daha özel bir mekan olacak. Tek seferde en fazla 3 kişinin spor yapacağı salonda yer alan her müşteriye hizmetçi kılığında bir antrenör eşlik edecek. Viktoryan dönemine ait hizmetçi kostümü giyen antrenörler ilk bakışta fitness namına pek güven uyandırmasa da, bu sıradışı görünümlü antrenörler her türlü egzersiz aleti ve spor bilgisine sahip kişiler olacak. Bu şekilde müşterilerin hedeflerine güvenli bir şekilde ulaşması için onları yönlendirecek. Ayrıca müşteriler bir yandan ağırlık çalışırken onlara: ”Hiç korkmayın, ben sizi tutuyorum düşmezsiniz” ya da ”Çok iyi iş çıkardınız, efendim! Her gün daha da güçleniyorsunuz” gibi cümlelerle sözlü motivasyon da sağlayacaklar.

spor-salonu-hizmetci

Fakat bu aralıksız ilginin tadını çıkarmak istiyorsanız oldukça yüksek bir hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor. 50 dakikalık bir egzesiz seansı için ¥7,500’i ya da $66’ı gözden çıkarmalısnız. Bu ücrete bir içecek dahil ama müşterilerin bu hizmeti alabilmesi için ilk sans öncesinde ¥10,000 ($89) değerinde üyelik satın alması zorunlu. Elbette bu çok uygun bir fiyat değil ama MAID GYM kuşkusuz Tokyo’nun en pahalı spor salonu da olmayacak.

Japonya’da hizmetçilerin neden bu kadar popüler olduğuyla ilgili birkaç farklı yaygın inanış bulunuyor. Bazılarına göre bu, Japon kültüründe köleliğin önemiyle ilişkili bir durum. Sadık bir hizmetçi olmak insanların en çok özendiği şeylerden biri. Ustası öldükten sonra kendi hayatına son vererek ustasına olan sadakatini ispat eden savaşçılar da bu düşünce ile bağlantılı. ”Özel eğitim alan ve özenle seçilen hünerli hizmetçi ve uşaklar, en yüksek mertebedeki hizmetliler olarak görülür. Buna birazcık şirinlik ve seksilik eklerseniz ortaya kültürel bir fenomen çıkıyor.”

İlginç iş fikri hakkında aşağıdaki tanıtım videosunu da izleyerek daha somut bilgi alabilirsiniz:

Başka kişilere göre ise bunun ”moe” ile bir ilgisi olmalı. ”Moe”, medyanın Japon anime ve mangalarda yer alan ve genellikle ”otakuları” cezbenden genç, masum görünümlü kadın karakterleri tarif etmek için kullanılan bir terim.

Siz değerli okuyucularımıza özel dünyanın dört bir tarafından en ilginç iş fikirlerini ve ilham veren girişimleri araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

 

İlginizi çekebilir

En İlginç İş Fikirleri
2017 İçin En İyi 10 İş Fikri ve Fırsatı
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir