“En Güçlü Yönünüz veya Yönleriniz Nelerdir?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

“En güçlü yönünüz ve yönleriniz nelerdir?” sorusu cevaplaması oldukça kolay bir mülakat sorusu gibi gözükmesinin yanı sıra oldukça önemli de bir soru. Mülakatı yapan kişinin bu soruyu sorma amacı yeteneklerinizin ve donanımlarınızın şirketin ihtiyaçlarıyla ve başvurduğunuz pozisyonun gerektirdikleri ile uyumlu olup olmadığını anlamak istemesidir. Bu soruyu sorarak mülakatı yapan kişi başvurduğunuz pozisyon için en güçlü ve donanımlı adayın siz olup olmadığına karar verir.

Bu yüzden en güçlü yanlarınızın ne olduğu sorulduğunda pozisyon için gerekli olan ve sizin sahip olduğunuz özellikleri ve diğer adaylara göre artı yanlarınızı cevabınızda belirtmeniz gerekli. Pozisyon için aradıkları özelliklere ve donanıma sahip olduğunuzu göstermek adına bu soru güzel bir fırsat olabilir.

Peki güçlü yönleriniz ile ilgili soruları nasıl cevaplamalısınız? Bu soruyu cevaplamanın en güzel yolu başvurduğunuz pozisyon ile direkt olarak alakalı olabilecek yetenek ve deneyimlerinizi anlatmaktır. Başvurduğunuz pozisyonun ilanında yazan gerekli özellikleri de göz ardı etmemelisiniz.

İlanda istenilenler ile uyuşan yetenek ve deneyimlerinizi listeleyebilirsiniz. Bu listede eğitim geçmişinizden, sosyal becerilerinizden ve geçmişte çalıştığınız işlerden ve deneyimlerinizden bahsedebilirsiniz. Fakat bu listeyi oluştururken en güçlü olduğunu düşündüğünüz yönlerinizi belirleyerek 3’e veya 5’e düşürmekte fayda var.

Bunu yaptıktan sonra artık her bir yetenek/becerinizin yanına bu yeteneğinizi, becerinizi geçmişte nasıl ve ne şekilde kullandığınızı yazın. Bunu yapmak mülakatı yapan kişi size bahsettiğiniz yönlerinizden birisi üzerinde durmanızda istediğinde kolaylık sağlar. Soruyu bu şekilde cevaplandırdığınızda şirketin aradığı donanıma sahip bir kişi olduğunuzu mülakatı yapan kişiye göstermiş olursunuz. Dahası, bu sorulara kendinizi önceden hazırlamak cevap verirken kendinden emin bir duruş sergilemenizi de sağlayacaktır.

Unutmayın, iş ilanındaki özelliklere ne kadar uygun olursanız işe alınma şansınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

 

Bu Soruya Verilebilecek En Güzel Örnek Cevaplar:

Aşağıdaki örnek cevapları baz alarak kendi cevaplarınızı oluşturabilirsiniz.

  • Oldukça güçlü bir iş ahlakına sahibim. Bir proje üzerinde çalışırken projeyi teslim süresine kadar yetiştirmeye çalışmak yerine teslim süresinden öncesine yetiştirmeye çalışırım. Geçtiğimiz yıl çalıştığım şirkette üzerinde çalıştığım üç adet projeyi de vaktinden önce teslim ettiğim için prim almıştım.
  • Bir şeyler yazma konusunda oldukça iyiyim. Konu yazı olunca detaylara çok önem gösteriyorum. Zaten beş yıl boyunca bir şirkette editör olarak çalıştım. Çalıştığım şirketin yanı sıra bir yayınevi ile de çalıştım ve orada hedef kitleye hitap ederek nasıl yazmam gerektiğini öğrendim. Pazarlama asistanı olarak basın bültenleri yayınlama ve web içerikleri düzenleme ve güncelleme konusunda deneyimliyim.
  • 10 yıllık deneyimim ile oldukça deneyimli bir satış danışmanıyım. İşe başladığımdan beri her çeyrek yıl için hedeflenen satış hedeflerini başarıyla gerçekleştirdim ve sürekli olarak takdir ve prim alan bir çalışan oldum.
  • Müşteri hizmetleri konusundaki yeteneğim ve zor durumlar karşısındaki tutumum beni bu günlere getirdi. Beş yıl boyunca müşteri hizmetleri sorumlusu olarak çalıştım ve müşteri sorunlarını nasıl etkili bir şekilde anlayıp çözüm sunarım öğrendim. Bununla birlikte takım arkadaşlarımla, müdürlerimle ve müşteriler ile güçlü iletişim becerisine sahip olduğumu düşünüyorum. Çalıştığım takım içersinde de güçlü sunum becerilerine sahip kişi olduğumu söylüyorlardı.

Bu soruya asla vermemeniz gereken cevaplar da var çünkü bu soru mütevazi şekilde cevap vermeniz gereken bir soru değil. Güçlü yönlerinizi fazla abartmadan sizin neden uygun bir aday olduğunuzu karşı tarafa anlatabilmelisiniz. Başvurduğunuz iş pozisyonundaki gereksinimler ile ilişkili olan güçlü yönlerinizin bir listesini yapmak sizi soruya önceden hazırlamış olacağı içün kendinize güvenerek bir cevap vermenizi sağlar.

Fakat bu soruyu “bir sürü yeteneğim, donanım var” diyip kendinizi abartarak cevaplamamalısınız. Sadece pozisyona uygun anahtar noktalara dikkat ederek öne çıkan becerilerinizi ve deneyimlerinizi karşı tarafa aktarıyor olmanız yeterli olacaktır. Soruyla bağlantılı birkaç örnek mülakatı yapan kişiyi ikna etmek için yeterli.

 

İlginizi çekebilir

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları
İş Görüşmelerinde Sorulan İlginç Sorular

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir