Bir Zamanlar Aşırı Yoksul Olan 15 Milyarderin Hikayesi

Forbes’e göre 2016 itibariyle tüm dünyada sadece 1810 milyarder bulunuyor. Bu insanları bu kadar zengin yapan şey nedir? Elbette bazılarına bu para miras kaldı ancak şaşırtıcı bir miktarı aslında yoksul ailelerden geliyor ve milyarder sıfatını kendi çok çalışmalarına, kararlılıklarına ve biraz da şanslarına borçlular. Ve “yoksul aileler” derken büyük ihtimalle sizin düşündüğünüzden çok daha yoksul olduklarını söyleyebiliriz. Elektriksiz evlerde kaldılar, sokaklarda uyudular ve ceplerinde ekmek alacak paraları dahi yoktu.

Bu listedeki 15 insan zoru başarıp, önündeki engellerin üstesinden geldi ve her zaman hayal ettikleri pozisyona ulaştılar. Bu insanlar, hedefleriniz ne kadar büyük olursa olsun hayatınızda onların peşinden gitmemeniz için hiçbir bahanenizin olmadığını kanıtlıyorlar. Aslında Oprah şu sözleri söylediğinde demek istediklerimizi çok güzel özetlemiştir: “Hayattaki en büyük sır, hiçbir sırrın olmamasıdır. Hedefiniz ne olursa, olsun eğer onun için çalışmaya niyetliyseniz, onu başarabilirsiniz.”

 

15. Ralph Lauren

15-ralph-lauren

Ralph Lauren, kendi adıyla kurduğu dünyaca ünlü giyim firmasının sahibidir. Ancak kendisi bu günkü moda gurusu olmadan önce gayet mütevazi bir başlangıç yaptı. Kendisi Ralph Lifschitz ismiyle Bronx, New York’ta doğdu (ismi yüzünden çok sorun yaşadığı için soyadını değiştirdi). Ailesi bir göçmendi ve oldukça yoksuldu. Babası boyacılık yaparak evi geçindiriyordu. Ralph üniversiteyi bıraktıktan sonra orduda birkaç yıl boyunca çalıştı. Bunun ardından Brooks Brothers adlı dükkanda satış elemanlığı yaptı. Kendisi bir polo maçına katıldığında zarif bir marka yaratmak için ilhamı buldu. Ralph standart ve sıkıcı erkek kravatını yeniden icat etmeye başladı. Tasarımlarını Bloomingdale’s firmasına satarak ilk yıl 500 bin dolar kazandı. Günümüzde Ralph Lauren’ın tasarımları, ünlüler ve Scott Disick gibi görünmeye çalışanlarca giyiliyor. Aynı zamanda dünya çapında 100 dükkanı ve 5 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

 

14. Oprah Winfrey

14-oprah-winfrey

Oprah Winfrey; talk show, televizyon bağlantıları ve dergiler sayesindeki 3 milyar dolarlık servetiyle Amerika’nın en zengin kadınıdır. Oprah Winfrey bekar genç bir annenin kızı olarak dünyaya geldi ancak hayatının ilk birkaç yılında büyük annesi tarafından büyütüldü. 6 yaşına geldiğinde hizmetçi olarak çalışan annesinin yanına geri döndü. Annesi evde değilken Oprah, tacize uğradı ve evden kaçmaya çalıştı. 14 yaşındayken hamile kaldı ve düşük yaptı. Oprah’ın hayatı, onu okulda başarılı olması için teşvik eden disiplinli bir baba ile yaşamaya başladıktan sonra değişmeye başladı. Ve üniversite için burs kazandı. Mezun olduktan sonra yayın sektöründe çalışmaya başlayarak şimdiki konumuna kadar yükseldi. Oprah röportajlarında, eğer 14 yaşında çocuğunu doğurmuş olsaydı, şu an bulunduğu konumda olamayacağını söylüyor.

 

13. J.K. Rowling

13-j-k-rowling

Yazarların sadece çok az bir kısmı milyarderdir ve J.K. Rowling’de onlardan biridir.  Ancak J.K. Rowling’in günümüzde olduğu gibi her zaman iyi bir hayatı yoktu. Yazarın ilk evliliği boşanma ile sonuçlandı ve çocuğu ile birlikte, tek başına yaşamaya başladı. J.K Rowling sıklıkla depresyonla mücadele ediyordu ve hem kendisinin hem de kızının bakımı için maddi sorunlar yaşıyordu. Bir gün oturup, yazmaya karar verdi ki bunu hep yapmak istiyordu. Yazmaya başladı ve sonunda da Harry Potter serisinin ilk kitabını tamamladı. Tamamlandıktan sonra kitap sayısız yayıncı tarafından reddedildi ancak sonunda turnayı gerçek anlamıyla gözünden vurdu. J.K. Rowling’in başarı hikayesi, yazarlar, kadınlar, akıl hastalığı olanlar ve başarılı olmak isteyen herkes için büyük bir ilham kaynağıdır.

 

12. Jack Ma

12. Jack Ma

Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma, tüm dünyayı toptancılarla buluşturan Alibaba’nın kurucusudur. Ancak yaklaşık 25 milyar dolarlık servetini elde etmeden önce son derece yokluk içinde yaşıyordu. Jack, ping tan sanatçıları olan (temelde şarkı söyleyerek hikaye anlatan sanatçılar) Çinli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Üniversite sınavlarını iki kez kazanamadı çünkü matematik konusunda pek başarılı değildi. 120 puan üzerinden sadece 1 puan aldı. 3.girişinde ise öğretmenliği kazanıp öğretmenlik okulundan mezun oldu ve öğretmenlikten aylık 12 dolara kazanmaya başladı. KFC’ye iş başvurusu yapan 24 aday içinden bir tek o işe alınmadı. Ancak inatçılığı sayesinde hiçbir şey onu yıldırmadı ve inandığı şeylerin peşinden giderek bugünkü konumuna ulaştı.

Mutlaka okuyun: Jack Ma’nın İlham Verici Yaşam Öyküsü

 

11. Kevin Plank

11-kevin-plank

Under Armour spor salonuna gidenleri hedefleyen ünlü bir iç çamaşırı markasıdır. Ancak bu markanın spor salonu için vazgeçilmez bir marka olmasının arkasındaki hikayeyi biliyor musunuz? Kevin Plank, 1996 yılında hayatı boyunca biriktirdiği 16 bin doları Under Armour firmasını kurmak için kullandı. Çok kısa bir süre sonra 3.500 dolar kar ve 6.000 dolarlık bir fatura ile karşılaştı. Bir sebepten ötürü tüm parasıyla kumar oynamak kendisine oldukça mantıklı geldi. Tabi her şeyini de kaybetti. Eve dönerken iki dolarlık otobüs bileti bile alabilecek parası yoktu. Neyse ki, Georgia Teknoloji Üniversitesi’nden faturalarını ödeyebilmesi için bir ödeme aldı. Bu vakitten sonra işler onun için iyiye gitmeye başladı ve mevcut serveti yaklaşık 3 milyar doları buldu.

 

10. Jan Koum

10-jan-koum

WhatsApp uygulamasının kurucusu ve 8 milyar dolarlık serveti olan Jan Koum’un bir zamanlar yoksul olduğunu bilmek biraz şaşırtıcı. CEO, evinde su hattının bile olmadığı Ukraynada doğdu. 16 yaşındayken annesi ile birlikte Amerika’ya taşındı ve devletten aldıkları göçmen maaşı ile yaşamlarına devam ettiler. Lisedeyken bilgisayara merak sardı ve daha sonra kariyerine Yahoo’da işe girerek başladı. Facebook tarafından reddedildikten sonra Jan, Facebook’un 2014 yılında 16 milyar dolara satın aldığı WhatsApp’ı yarattı.

Mutlaka okuyun: Jan Koum’un Su Akmayan Evden 9 Milyar Dolarlık Servete Uzanan Başarı Hikâyesi

 

9. Howard Schultz

9-howard-schultz

Evde yapılan kahvelerle kıyaslandığında, kahveleri her ne kadar daha pahalı da olsa, birçoğumuz hala her sabah Starbucks’a mutlaka uğruyoruz. Nihayetinde lezzetli Frappuccino içmek için başka daha iyi bir yer bulamayız. Bunun en büyük sebebi de şirketin ceosu olan Howard Schultz. Henüz daha yedi yaşındayken sigortasız çalışan babası kendisini sakatladı ve çalışamaz hale geldi. Bu durum, aileyi çok zorladı ve Howard borç almaya, garip işlerde çalışmaya ve üniversite eğitimi için kendi kanını satmaya başladı. Günümüzde Howard kanını satmak veya başka bir şey yapmak zorunda değil, kendisinin serveti yaklaşık olarak 3 milyar dolar civarında.

Mutlaka okuyun: Starbucks’ın Başarı Öyküsü

 

8. John Paul Dejoria

8. John Paul Dejoria

John Paul Dejoria, “Paul Mitchell and Patrón”olarak bilinen tekila ve saç ürün serisinin kurucularından birisidir. Multimilyarder olmadan önce John Paul’un sıradan bir hayatı vardı. 2 yaşındayken ailesi boşandı ve 9 yaşındayken ailesine maddi destek sağlamak için gazete satmaya başladı. Bir çocuk bakım merkezine bile yerleştirildi ve sokak çetelerine üye oldu. Ancak bir öğretmeni onun değişmesine yardımcı oldu ve liseden mezun olduktan sonra iki yıllığına Amerikan Ordusuna katıldı. Ondan sonra ansiklopedi satmak ve kapıcılık yapmak gibi çeşitli garip işler yapmaya devam etti. 1971 yılında Paul Mitchell adında biri ile tanıştı ve bugünkü serveti yaklaşık 3.1 milyar doları buldu.

 

7. Francois Pinault

7-francois-pinault

Gucci, Yves-Saint ve Alexander McQueen markalarının son derece pahalı markalar olmalarının haricinde ortak özelliği nedir? Hepsi de, Francois Pinault tarafından kurulan Kering adında (önceden PPR) bir şirkete aittir. Bu yüzden kendisinin ne kadar zengin olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak Pinault, liseden ayrılmak zorunda kalacak kadar yoksul bir çocukluk geçirdi. Ardından ailesinin işinde çalışmaya başladı (küçük bir kereste işi) ve sonunda pazar durağan oldukça küçük firmaları satın almaya başladı. Günümüzde toplam serveti 15 milyar dolardır ve kendisi, bu listedeki birçok kişi gibi kararlılık ve azmin gerçek hikayesidir.

 

6. Shahid Khan

pakistan-en-zengin-insani-Shahid-Khan

Günümüzde Pakistan’ın en zengin insanı olarak bilinen Shahid Khan, daha 16 yaşındayken Illinois Üniversitesi’nde okumak için Amerikaya taşındı. Geceliği 9 dolar olan üniversitenin misafirhanesinde kalacak parası olmadığından iki gece boyunca yatakhanenin önünde uyudu. Çok kısa bir süre sonra ilk işine girdi. Saatliği bir dolara bulaşık yıkıyordu. Ancak Francois düşük ücretli işinin kendisinin okuldaki zengin çocuklarla takılmasına izin vermedi. Borsayı öğrendiği yer, üniversitenin klüplerinden biri olan Beta Theta Pi eviydi. Günümüzde Shahid’in bir Amerikan Futbolu Takımı, bir otomobil parçası imalatçısı var ve 7,4 milyar dolarlık servetiyle kendisi dünyanın en zengin insanlarından birisi.

 

5. David Murdock

5-david-murdock

David Murdock, dünyanın en büyük meyve ve sebze üreticisi Dole Yiyecek Şirketinin Ceo’sudur. Günümüz milyarderinin bir zamanlar evsiz olduğuna inanmak oldukça zor. Ancak bu durum, kendisinin harika şeyler başarmasına engel olmadı. Kendisine 900 dolar borç veren iyi bir adam sayesinde Murdock küçük bir lokanta kiraladı ve 700 dolar karla lokantayı elinden çıkardı. Elde ettiği para ile bir araç satın aldı ve Dole Yiyecek Şirketini kuracağı yer olan Arizona’ya gitti. Günümüzde David Murdock’ın 2,6 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor. . Aslında parasının büyük bir çoğunluğunu vakıflara ve beslenmeye odaklanmış araştırmalara bağışlıyor. Kendisi de çok sağlıklı besleniyor ve en az 125 yaşına kadar yaşayacağına gerçekten de inanıyor.

 

4. Carl Berg

carl-berg

Carl Berg, Mission West Properties firmasının milyarder CEO’sudur. Ancak ünlü girişimci, büyürken çok da kolay bir çocukluk geçirmedi. Carl daha 10 yaşındayken babası vefat etti ve kendisi ile annesi tek başlarına kaldılar. Üniversite harcını ödeyebilmek için iki işte birden çalıştı. Bunlardan birisi oteldi ki, yatırım sektöründe kendisine bir iş verebilecek biri ile tanışmayı umuyordu. Neyse ki, hayali gerçekleşti ve bir ipotek şirketinde iş buldu. Carl ipotek şirketinde öğrendiklerini gerçek bir emlak imparatorluğu başlatmak için kullandı ve sonunda Amerika’nın en zengin insanlarından birisi oldu.

 

3. Li Ka-Shing

3-li-ka-shing

Neyse ki, bugün var olan hastalıkların birçoğu tedavi edilebiliyor. Ancak geçmiş zamanlarda bazıları oldukça ölümcüldü. Li Ka-Shing, bunu oldukça iyi biliyor. Küçükken tüberküloz oldu ve kurtuldu ancak babası aynı hastalıktan hayatını kaybetti. Aile geçim kaynağını kaybetmişti ve geçimlerini sağlayabilmek için ellerindeki her şeyi satmak zorunda kaldılar. Li Ka-Shing, üniversiteye gidecek para bulamadığından, bunun yerine haftada 100 saat çalışması gereken bir işe girdi. İşte kazandığı tecrübeyi kendi plastik şirketini kurmak için kullandı ki bu da kendisini 20 milyar dolar servet ile Hong Kong’un en zengin kişisi yaptı.

Mutlaka okuyun: Hong Kong’un En Zengin Adamı Li Ka-shing’in Hayat Hikayesi

 

2. Harold Simmons

2-harold-simmons

Harold Simmons, şirketleri satın almak için kaldıraçlı satın alma olarak bilinen bir kavramı kullanan bir iş adamıydı. Bu, işini büyütme amacıyla şirket ve varlıkları satın almak için önemli bir miktarda borç para aldı. Bu kavramı ilk uyguladığında kendisi 50 milyon dolar kazandı. Harold Simmons 2013 yılında vefat ettiğinde toplam 10 milyar dolarlık bir servete sahipti. Ancak kendisi her zaman zengin değildi. Sıhhi tesisat ya da elektriği olmayan bir kenar mahallede büyüdü. Ancak ailesi kendisine her zaman eğitimin ne kadar önemli olduğunu aşıladı ve Harold’da onların sözünü dinleyerek Ekonomi alanında doktorasını tamamladı.

 

1. Walt Disney

1-walt-disney

Walt Disney, günümüzde herkes tarafından bilinen bir isim. Birçoğumuz Aslan Kral, Alaaddin, Güzel ve Çirkin gibi Disney klasiklerini defalarca izleyerek, Disney tema parklarının nasıl bir yer olduğunu merak ederek, Disney temalı giysiler giyerek ve bu markanın oyuncakları ile oynayarak büyüdük. Günümüzde Walt Disney Şirketinin toplam varlığı yaklaşık 90 milyar dolardır. Ancak, tüm bunlara neden olan kişi hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Walt Disney, beş çocuklu yoksul bir ailenin çocuğu olarak hayata geldi. Çocukken, sanattan o kadar zevk alıyordu ki, biraz fazladan para kazanmak için çizdiklerini komşularına satıyordu. 1918 yılında ticari sanat alanında bir kariyer yapmaya karar verdi. Laugh-O-Grams adında bir şirket kurdu ancak şans yanında olmayınca şirketi battı. Elindeki 20 dolar ile Hollywood’a doğru yola koyuldu. Burada yeteneklerinin farkına varıldı ve bir kedi ve kız hakkındaki animasyon olan “Alice Comedies” ile imparatorluğunu kurmaya başladı.

Mutlaka okuyun: Walt Disney Kimdir?

 

İlginizi çekebilir

Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark
Mutlaka Okunması Gereken Başarı Hikayeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir