Jeff Bezos, Mark Zuckerberg Gibi Milyarderlerin Kullandığı Arabalar Sizi Şaşırtacak

Dünyanın en zengin insanları arasında olsalar da bu girişimciler, arabalara çok fazla harcama yapmıyor.

Araba almak bir bireyin hayatı boyunca yapacağı en büyük harcamalardan biri olabilir. Araba sahibi olmak kişinin dış dünyada kendini temsil etme biçimini simgelediği için genellikle araba alırken kişilik özelliklerine ya da konumuna uygun olması istenir. Bir müzisyenin, sporcunun, yöneticinin ya da aktörün yapacağı ilk büyük harcama genellikle araba almaktır.

Ancak bu, herkes için geçerli değildir. Dünyanın en zengin insanlarından bazıları milyarlarca dolar servete sahipken kendi konum ya da statülerini yansıtmayan araçlar kullanmayı seçiyor. Daha idareli olmak ve elimizdekilerle yetinmek konusunda hepimizin bu insanlardan alacağı bir ders var ya da belki de bu, günümüz pazarlamacılarının sıklıkla kullandığı “gizli servet” kavramıyla ilgilidir. Bu kavrama göre zenginliğin en büyük göstergesi insanların hava atmaya gerek duymamasıdır.

Şimdi okuyacağınız 7 milyarderin hepsi bu kurala uyuyor ve çok ucuz olmasa da yine de muazzam varlıklarını insanların gözüne sokmayan arabalar kullanıyor.

 

1.Jack Ma

Ma, Çin’in teknoloji ve e-ticaret lideri Alibaba Grubun kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı. Neredeyse 40 milyar $’a ulaşan kişisel servetiyle ülkenin en zengin insanı konumunda. Ancak bunu, büyük araba imalatçısı SAIC’in daha uygun maliyetli orta boy spor arabası olan 25. 000$’lık Roewe RX5 model arabasına bakarak anlayamazsınız.

Mutlaka okuyun: Jack Ma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

2.Steve Ballmer

Servetinin 40 milyar $’ı aştığı tahmin edilse de Ballmer, doğup büyüdüğü Detroit’te üretilen ve babasının çalıştığı şirket olan Ford marka araçlardan vazgeçemiyor. Ballmer Microsoft’un CEO’suyken Ford, SYNC adında Microsoft temelli eğlendirici bilgilendirme sistemi kurmuştu. İçinde SYNC ekipmanı olan bir milyonuncu arabanın üretimini kutlamak için Ford’un o zamanki CEO’su Alan Mullaly, Ballmer’a 30. 000$’lık Ford Fusion model hibrit arabayı hediye etmişti. Bu araç daha sonra Ballmer’ın günlük arabası oldu.

 

3. Alice Walton

Babası Sam Walton tarafından kurulan perakende mağazası Wallmart şirketinin varisi Alice Walton’un yaklaşık 50 milyar $’lık servetiyle dünyanın en zengin kadını olduğu söyleniyor. Ancak o, babasının idareli yaşam biçimini benimsemiş gibi duruyor. Sam’in 1990’ların başında hayatını kaybedene kadar 1979 model Ford F- 150 pikabını kullandığı söylenir. Alice de maliyeti yaklaşık 40. 000$ olan 2006 model bir Ford F- 150 pikabı kullanıyor.

4.Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg’in net gelirinin 50 milyar $’ı aştığı tahmin ediliyor. Ancak serveti Honda’nın onu 30. 000 $’lık siyah Acura TXS modelini sürmesini engellemiyor. Zuckerberg’in ayrıca gençler arasında popüler olan ve Acura’ya yaklaşık aynı fiyatta olan Volkswagen’in Golf GTI marka arabasının olduğu da söyleniyor.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Hayatı

 

5.Ingvar Kamprad

İsveçli ev eşyaları zinciri IKEA’nın kurucusu Kamprad, bu yılın başında hayatını kaybetmeden önce tahmini 68 milyar $’lık net servetiyle dünyanın en zengin on insanından biriydi. Mütevazı kişiliğiyle bilinen Kamprad, hayatının çoğunu servetini korumak için çeşitli şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar kurarak ve İsviçre’de yaşayarak İskandinav ülkesinin kişisel ve iş vergilerinden kaçınarak geçirdi. Ama deniz aşırı ülkelerde yaşarken bile İsveç’ten kopamadı ve araba sürmeyi bırakana kadar 25 bin $’lık 1993 model Volvo 240 sürmekten vazgeçmedi.

Mutlaka okuyun: Ikea’nın Kurucusu Ingvar Kamprad Kimdir?

 

6.Warren Buffett

Berkshire Hathaway holdinginin yönetim kurulu başkanı Buffett’in net gelirinin 80 milyar $’ı aştığı tahmin ediliyor. O ise 2006 yılında bir önceki arabasını alırken rahat ama abartılı olmayan ve yaklaşık 45. 000 $’lık Cadilla DTS’yi seçti. Cadillac markasının sahibi General Motors’un CEO’su Mary Barra birkaç yıl önce Buffett’i arabasını starak 55. 000 $’lık 2014 model Cadillac XTS almaya ikna etti. Eski arabası açık artırmada 122. 500 $’a doğup büyüdüğü yer olan Omaha Nebraska’da küçük kızlara destek veren bir kar amacı gütmeyen kuruluşa satıldı.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

7.Jeff Bezos

Amazon’un yaratıcısı Bezos’un 100 milyar ile 150 milyar $ arasında olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin insanı olduğu söyleniyor. Ancak Paul Allen ya da Bill Gates gibi çok pahalı arabalar süren arkadaşlarının tersine o hala değeri çok daha düşük olan ikinci el Honda Accord model arabasını kullanmaktan hoşlanıyor.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlginizi çekebilir

Zengin İnsanlar Neden Basit Giyinirler?
Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir