Zengin İnsanlar Neden Basit Giyinirler?

 Hiç istediğiniz her şeyi alabilecek kadar çok paranız olsanız ne yapacağınızı düşündünüz mü? Her gün işe gitmek zorunda olmamak, metroya ya da otobüse binmekle zaman kaybetmemek, saatlerce trafikte kalmamak, kapalı ofislerde saatlerinizi geçirmemek, akşam eve yorgunluktan ölmek üzere bir şekilde gelmemek… Eğer milyonlarca, hatta milyarlarca dolarınız olsaydı bir daha çalışmanız gerekmezdi muhtemelen. Ama bu kadar zengin olabilmek için çok çalışmanız gerekiyor. İşin garip yanı, gerçekten bu kadar zengin olan insanlara şöyle bir uzaktan baktığınızda bu kadar zengin gözükmüyorlar, aslında çok zengin gözükmek için çabalayan insanlar bu kadar da zengin olmayan insanlar oluyor. Milyarderler hiç de zengin gözükmüyorlar. Neden mi?

 

Karar vermekle uğraşarak zaman kaybetmemek için

Karar vermeye çalışırken yorulduğunuzu hissettiniz mi hiç? Ya da o kadar çok opsiyon arasından bir tanesini seçmeye çalışırken iyi bir karar verme yeteneğinizi yitirip ne yapacağınızı şaşırdığınız oldu mu? Araştırmalara göre gerçekten de karar vermeye çalışırken yorulabilir, bu yüzden de istemeden de olsa kötü kararlar verebilirsiniz. Bu konuya bir konuşmasında değinen Zara’nın kurucusu Amancio Ortega şöyle demişti: “ Benim sürekli sıradan beyaz bir gömlek, mavi bir blazer ceket ve gri pantolon giydiğim dikkatinizi çekmiştir. Aslında bunun sebebi seçeneklerimi azaltmaya çalışıyor olmam. Ne yediğim veya ne giydiğim hakkında düşünerek zaman harcamak istemiyorum çünkü kısıtlı zamanım ve vermem gereken daha önemli kararlarım var.”

Mutlaka okuyun: Zara ve Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

Zaman kazanmak için

Eğer dünya üzerindeki en popüler sosyal medya platformunu icat eden adamsanız muhtemelen çoktan zengin olmuşsunuzdur. Evet, Mark Zuckerberg’den bahsediyorum. Kendisi, meteliksiz bir üniversite öğrencisiyken kurduğu sosyal medya platformu sayesinde bir anda milyarder bir iş adamına dönüştü. Bu günlerde Zuckerbeg’ün mal varlığı çoktan 70 milyar doları aşmış durumda. Ama muhtemelen kendisini sokakta görseniz buna inanmazsınız, çünkü kendisi hiç de 70 milyar dolara sahip birisi gibi giyinmiyor.

Aslında Zuckerberg kendi kıyafet dolabının bir fotoğrafını Facebook’ta paylaşmıştı. Fotoğrafta sadece bir sürü gri tişört görülüyordu. Ne giydiğiniz hakkında endişelenmemek size düşündüğünüzden çok daha fazla zaman kazandırabilir. Bir milyarder içinse zaman para demektir. Bu konuyla ilgilenen bir girişim olan Project 33 insanların sadece 33 parça kıyafeti olması gerektiğini, bu sayede ne giyeceğiniz hakkında endişelenmeden zamanınızı daha üretken şeylere ayırabileceğinizi söylüyor.

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’den Girişimcilere Tavsiyeler

 

Hafızalara kazınan bir imaj yaratmak için

Steve Jobs dünyadaki en popüler ve en değerli teknoloji şirketlerinden birinin ardındaki dehaydı. Apple’ı bu kadar ünlü yapan şeyler arasında kaliteli ürünler üretmesi ve sunduğu müşteri hizmetleri kadar Steve Jobs’ın da olduğunu söylesek bizce hata yapıyor olmayız. Jobs Apple için sadece bir kurucu ve yönetim kurulu başkanı aynı zamanda şirketin CEO’luğunu da üstlenen Jobs’ın Pixar hisseleri olduğu gibi kendisi Walt Disney’in de yönetim kurulunda yer alıyordu.

Jobs’ın ikonik bir tarzı vardı. Her zaman siyah balıkçı kazağı ve mavi kot pantolon giyen Jobs’ı insanlar bu kıyafetlerle özdeşleştirmişti. Tanıması kolay olan bu stili taklit etmek de pahalı değildi üstelik. Kendi stilinizi oluşturmak sadece ünlü şarkıcılar ve modeller için değil, aynı zamanda milyarderler için de önemli bir konu. Jobs’ın stili çeşitli yayın organları tarafından ucuz ve ikonik, hem işlevsel hem de şık bir üniforma, karakterinin yansıması gibi çeşitli övgülerle ödüllendirilmişti.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan Gerçek Liderlik Dersleri

 

Paranızı harcayabileceğiniz daha iyi opsiyonlarınız var

Günümüzün milyarderlerinden çoğu doğduklarında bu kadar zengin değildi. Her ne kadar kimileri varlıklı ailelerden geliyor olsa da hiçbirisi oldukları yere paralarını giyim ürünleri gibi geçici şeylere harcayarak gelmedi. Kazandıkları paranın çoğunluğunu tekstil ürünlerine yatıracak olsalar büyük ihtimalle bugün oldukları yerlerde olmazlardı. Yapılan araştırmalara göre ortalama gelir düzeyinde bir aile yıllık kazancının yaklaşık %4’ünü kıyafete ayırıyor. Şimdi bir de Bill Gates, Mark Zuckerberg ya da Steve Jobs’ın yıllık kazançlarının %4’ünü kıyafete ayırdığını düşünün. Bu neredeyse milyon dolarlar demek. Bir milyarderin zengin olup zengin kalmasının sebeplerinden bir tanesi kazandığı parayı nereye harcayacağını bilmesi. Burada nereyeden kastımız genelde kendisini veya işini geliştirecek ya da ona daha çok para kazandıracak opsiyonlar oluyor tabi genelde.

Mutlaka okuyun: Zenginlerin Başarı Sırları

 

İlginizi çekebilir

İş Dünyasında Sadeliğin Önemi
Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir