Jeff Bezos Neden Hala Eski Arabasını Kullanıyor?

Amazon kurucusu Jeff Bezos’un ağızları açık bırakan bir serveti var: Forbes’a göre yaklaşık 164 milyar $’lık servetiyle dünyanın en zengin insanı.

Ve kendisi oldukça meşgul bir insan. Amazon geçtiğimiz yıllarda Whole Foods zincirini satın aldı, Amazon Prime üyelerine filmleri ve televizyonları Apple TV’den izleme imkanı sundu, daha güzel kıyafetler seçmenizi sağlayan bir kamera piyasaya sürdü ve drone’larla kargo hizmeti sunmaya başladı.

Ancak 1994 yılına geri döndüğümüzde, yeni evli 30 yaşındaki Jeff Bezos Amazon’u kurmak için Wall Street’teki işinden istifa ettiğinde site oldukça basitti. O zamanlar sadece kitap satıyordu.

“Siteyi ilk açtığımızda sadece 10 çalışanımız vardı.” diyor Bezos verdiği röportajda. “Kargoları 1987 model Chevy Blazer arabamla kendim postaneye götürüyor ve bir yandan da bir gün bir forkliftimiz olur mu diye hayal kuruyordum.”

1997 yılında Amazon halka arz edildi ve Bezos’un serveti 12 milyar $’a çıktı.

Ama bunu çiçeği burnunda milyarderin arabasına bakarak anlayamazdınız. Servetinin artmasına rağmen Bezos 1987 model Chevy Blazer’ini çok aşırıya kaçmadan Honda Accord’la değiştirdi.

CBS’den Bob Simon 1999 yılında Bezos’la “60 Dakika” adında bir program yapmıştı. Yakın zamanda GeekWires’ta tekrar paylaşılan bu programda Bezos, bej rengi pantolonuyla araba sürerken görülüyor.

“Neden bu araba?” diye soruyor Simon, Bezos’a.

The New York Times’a  göre 1999 yılında Amazon’un hisselerinden 10 milyar $ gelir elde eden Bezos, bu soruya gülümsüyor ve “Bu gayet güzel bir araba.” diyor.

Röportaj sırasında Simon ayrıca Amazon’un o zaman Seattle’da olan merkezini de turluyor. Bezos’un odasındaki ahşap masasının önceden kapı olarak kullanıldığını anlatıyor. Hatta Times’a göre bütün şirket belli bir mesaj verebilmek için kapıları masa haline getiriyor.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Çalışma Masaları

Peki neden bu kadar idareli davranıyorlar?

“Bu, müşteriler için önem arz etmeyen şeyler yerine, değerli şeylere para harcamanın bir sembolü aslında.” diyor Bezos.

2004 yılına gelindiğinde Amazon çalışanları hala kapılardan yapılma masaları kullanıyordu. 2013 yılında ise Bezos hala Honda marka arabasını kullanıyordu ama tek fark bir üst modeli kullanmasıydı.

Bugün Amazon’un piyasa değeri 1 trilyon $ civarında ve sadece 2020’nin 3. çeyreğinde 96 milyar $ gelir elde etti.

Bezos’un bir sürü ev ve jet ski sahibi olmak ve Blue Origin şirketi gibi pahalı zevkleri var.

Yine de “idareli davranmak” hala Amazon’un en temel değerlerinden birisi ve şirket de Bezos’un şirketi kurduğu zaman takip ettiği yoldan ilerliyor. Amazon hatta şirketin parasını idareli kullanmasını sağlayacak fikirler ortaya atan çalışanlarına ödül bile veriyor.

Amazon’a göre: “Sınırlar, beceri, öz yeterlilik ve inovasyonu beraberinde getirir.”

 

İlginizi çekebilir

Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi
Dünyanın En Zenginlerinin Kullandığı Arabalar
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir