Jeff Bezos’un 3 Başarı Sırrı

Temmuz 1994’te Jeff Bezos, Seattle Times gazetesine göre sihirbazların “abrakadabra” sözünün kısaltılmışı olan Cadabra Inc. adını verdiği bir şirketi kurmak üzere başvuruda bulundu.

Brad Stone’un “The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon” kitabında anlattığına göre, bu ismin ömrü çok uzun olmadı çünkü Bezos’un ilk avukatı Todd Tarbert, Bezos’u arayarak “Cadabra” sözünün “Kadavra” kelimesiyle karıştırıldığını söylemişti.

Bezos’un ikinci seçeneği ise Relentless ismi olmuştu. Relentless.com URL’si bugün bile sizi Amazon’un sitesine bağlıyor. Ancak Stone’un yazdığına göre Bezos’un arkadaşları bu ismin kulağa biraz “uğursuz” olduğunu söylemiş.

Ekim 1994’te Bezos, şirketinin alfabetik aramalarda ilk sıralarda çıkmasına yardımcı olur diye sözlüğün “A” kısmındaki isimlere bakmış. “Amazon” ismiyle bu arama sırasında karşılaşmış ve şirketini kurduğu Seattle’deki garaja gidip çalışanlarına şirket için yeni bir isim seçtiğini duyurmuş.

“Bu sadece dünyanın en uzun nehri değil, ikinci en büyük nehirden bile kat be kat büyük. Diğer bütün nehirleri de geride bırakıyor.” diye konuşmuş Bezos.

25 yıl içinde Amazon, 1 trilyon doları aşan değeriyle bugün bildiğimiz e-ticaret devi aline geldi.

Amazon’un kuruluşunun 25. yılını kutlamak için biz de Bezos’un başarılı olmak konusunda verdiği en iyi üç tavsiyesini sıraladık.

 

1. Bir vizyonunuz olsun ve 2-3 yıllık kalkınma planınızı hazırlayın

“Vizyon elbette önemlidir ama her gün oturup bunun hakkında düşünmenize gerek yoktur.” diyor Bezos, New York’taki Yale Kulübünde yaptığı bir konuşmada.

Jeff Bezos, “Elbette bir vizyona ihtiyacınız var” diyor ve ekliyor: ”Ama zamanınızın çoğunu bugün, bu yıl ve belki de iki- üç yıl içinde olup bitecek şeylere harcamalısınız.”

Örneğin, Amazon’da her çeyrek sonunda elde edilen finansal tablolar yıllar önce yapılan şeylerle hazırlanıyor.

“Amazon’un çeyrek sonuçlarını açıklayacağız ve ‘İyi bir çeyrek geçirmişsiniz tebrikler!’ diyecekler Ben de ‘Teşekkürler!’ diyeceğim” diyor Bezos. “Ancak asıl olarak bu çeyreğin iki veya üç yıl önce nasıl planlandığını ve gerçekleştirildiğini ve üst düzey yöneticilerin şu anda 2021 ve 2022’nin çeyrekleri üzerinde çalışmaya başladığını düşüneceğim.”

 

2. Kötümser kişilere alışın

Ne kadar başarılı olursanız olun, eleştiriye karşı bağışıklık kazanamazsınız.

“Eleştirilmeyeceğimize inanmak oldukça saf bir davranış olur. Sonuçta bu da işin bir parçası. Bunu kabullenmeniz gerekir.” diyor Bezos 2018 yılında yaptığı bir röportajda.

“İnsanlara tek bir şey söylüyorum… Yeni veya yenilikçi bir şey yapacaksanız yanlış anlaşılma ihtimalini aklınızdan çıkarmamalısınız.” Yanlış anlaşılmayı göze alamazsanız o zaman hiç bu işe kalkışma zahmetinde bile bulunmayın.”

Bezos, Wall Street’teki işinden ayrılıp Amazon’u kurma fikrinden bahsettiğinde eleştirilerle karşılaşmış. Bezos o zamanlar D.E. şirketinde başkan yardımcısıydı. Princeton Üniversitesi 2010 yılı açılış konuşmasında Bezos, “Hayranlık duyduğum bir patronum vardı.” diyor. İnternetten kitap satma fikrini patronuna açmış.

“Central Park’ta uzun bir yürüyüş yaptık, beni dikkatle dinledi ve en sonunda ‘Güzel bir fikre benziyor ama güzel bir mesleği olmayan biri için çok daha iyi bir fikir olabilir’ dedi.”

Tavsiye açık ve net olsa da Bezos, o günkü kararıyla gurur duyuyor.

“Bu akıl yürütme bana mantıklı gelmişti ve beni son kararımı vermeden önce 48 saat beklemeye ikna etmişti. Bu zor bir karardı ama günün sonunda denemem gerektiğine karar verdim. Denemekten ve başarısız olmaktan pişmanlık duyacağımı düşünmedim. Aksine hiç denememe kararının peşimi hiç bırakmayacağını düşündüm. Üzerinde uzun uzun düşündükten sonra tutkumun peşinden gitmek üzere daha az güvenli olan yolu seçtim ve bu kararımla gurur duyuyorum.”

 

3. Kendinize verimsiz olma şansı tanıyın

Verimli olmak Amazon’un DNA’sında vardır.

Ama Bezos, arada sırada geçirilen verimsiz zamana, özellikle de merakınızı keşfetmek için engebeli yollardan geçmeye de oldukça önem veriyor.

“Amazon’u ilk kurduğum zamanlardan beri meraklı insanlardan, kaşiflerden oluşan bir kültür oluşturmak istediğimizi biliyorduk. Bu insanlar icat etmeyi seviyor.”

“Onlar, işleri yapma şeklimizi şimdi yaptığımız gibi görüyorlar. Yapıcı bir insanın düşünme şekli bizim; büyük, çözülmesi zor fırsatları elde etmemizi ve başarıya ulaşmanın şunları mütevazı şekilde tekrar etmekten geçtiğini idrak etmemizi sağlıyor: İcat et, hayata geçir, tekrar icat et, tekrar hayata geçir, en baştan başla, yeniden ve yeniden tekrar et. Bu insanlar başarıya giden yolun dümdüz değil de inişli çıkışlı ve dolambaçlı olduğunu herkesten iyi biliyorlar.”

Bazen de planın dışına çıkıp yaptığınız işlerden uzaklaşmalısınız. Çünkü bu verimsiz geçirilen zamanlardan en iyi fikirler çıkar.

 

İlginizi çekebilir

Jeff Bezos’un Hayatı Hakkında 42 İlginç Bilgi
Jeff Bezos’tan Öğrenmeniz Gerekenler
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir