Dünyanın En Zenginlerinin Kullandığı Arabalar

Forbes’un en zenginler listesinde kendilerine yer bulan bu milyarderlerin para kazanma yolları gibi ulaşımda tercih ettiği yollar da farklı.

Ev eşyaları alanındaki bir girişimcinin arabası ancak 1500 dolar ederken yazılım imparatorlarından biri ise 4.4 milyon dolarlık bir arabaya sahip. Listemizdeki bazı arabalar kendi başına ilgiyi üstüne çekerken diğerlerini dikkate değer kılan arabanın sahibi oluyor.

 

1-) Carlos Slim Helu

Carlos Slim Helu Forbes’a göre 63 milyar dolarlık servetiyle Meksika’nın en zengin adamı. Meksikalı telekom devi işe Bentley Continental Flying Spur arabasıyla gidiyor. Ancak mütevazı kullanım biçimi sizi sakın yanıltmasın: arabanın fiyatı 300 bin dolarlık çoğu evden daha yüksek.

Mutlaka okuyun: Meksika’nın En Zengin Adamı Carlos Slim Helu’nun Hayatı

 

2-) Bill Gates

Bill Gates’in Porsche 959 Coupe arabasından dünyadan sadece 250 tane bulunuyor. Zamanında Bill Gates’in arabayı kullanabilmesi için o zamanın ABD Başkanı Bill Clinton’un özel bir federal yasa çıkarması gerekmiş çünkü arabanın çarpma testi sonuçları yokmuş. Peki ya fiyatı? Yeniyken 250 bin dolar eden arabanın değeri şimdi eskimesiyle bilikte 400 bin dolara ulaşmış.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in İlham Verici Hayat Hikayesi

 

3-) Alice Walton

Wal-Mart’ın varisi Alice Walton dünyadaki en zengin ikinci kadın ünvanına sahip. Ancak araba seçimi oldukça mütevazı olmuş. 2006 model Ford F-150 King Ranch kullanıyor. Arabanın fiyatı ise yaklaşık 40 bin dolar. Ancak geçen yıl madde etkisi altında araba kullanırken yakalanmasıyla beraber nispeten ucuz bir araba kullanıyor olması isabetli olmuş.

 

4-) Jeff Bezos

160 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos bugünkü fiyatı yaklaşık 4 bin dolar olan 1996 model bir Honda Accord kullanıyor.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos’un Hayat Hikayesi

 

5-) Ingvard Kamprad

27 Ocak 2018 tarihinde hayata gözlerini yuman IKEA’nın kurucusunun serveti tahmini olarak 28 milyar dolar. Ancak araba seçimi sattığı mobilyalar kadar mütevazıydı: 1993 model Volvo 240. Eğer arabayı bugün satmaya çalışsa değeri ancak 1500 dolar olurdu.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

 

6-) Michael Bloomberg

New York belediye başkanı ve finansal veri imparatoru Michael Bloomberg 35 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 8. kişisi konumunda. Kullandığı araba ise bir Audi R8. Araba 120 bin dolardan satılıyor ve 0’dan 100 kilometreye sadece 3.2 saniyede çıkabiliyor.

Mutlaka okuyun: Michael Bloomberg Kimdir?

 

7-) Larry Ellison

Oracle’ın kurucusu milyarder Larry Ellison bir çok arabaya sahip olmasıyla ünlü. En prestijli arabalarından birisi ise McLaren F1. 1998’de bu araba dünyanın en hızlı ve çığır açan arabası seçilmiş. Arabaların üretimi o yıl durmuş. Şimdiyse fiyatları 4.1 milyon dolara kadar çıkıyor.

Mutlaka okuyun: Oracle Kurucusu Larry Ellison Kimdir?

 

😎 Warren Buffett

Warren Buffett 88 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin iş adamlarından biri olmasına rağmen mütevazı yaşamı da en az banka hesabı kadar ünlü. Yatırımcı zamanında zor durumda olan General Motors’u da desteklemiş olmak amacıyla bir Cadillac DTS satın almış ve hala onu kullanıyor. Aracın fiyatı ise 45 bin dolar.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’ın Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

9-) Mark Zuckerberg

Zuckerberg genelde siyah bir Acura TSX kullanırken görülüyor. Genç milyarder listemizdeki en uygun fiyatlı araçlardan birine sahip: Arabanın değeri yaklaşık 30 bin dolar.

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg Bir Gününü Nasıl Geçiriyor?

 

10-) Michael Dell

Laptop imparatoru Michael Dell 2004 model bir Porsche Boxter kullanıyor. Yeni modelleri 80 bin dolardan fazla tutsa da ikinci el olarak 20 bin doların altında bir fiyata sahip olabiliyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Milyarder Michael Dell’in Hayat Hikayesi

 

11-) Steve Ballmer

Microsoft’tan Steve Ballmer dünyanın en zengin kişilerinden biri olmasına rağmen göze çarpmayan bir araba kullanıyor. Ford marka Hybrid Fusion kullanan girişimcinin arabası ise sadece 40 bin dolar.

 

12-) Phil Knight

Nike’ın kurucusu Phil Knight 120 bin dolarlık bir Audi R8’e sahip. Ancak Knight cesur bir yaklaşım sergileyerek arabanın siyah ve gümüş renklerdeki modelini tercih etmiş. Bir Nike çalışanı ise Oregon’daki Nike’ın ana merkezinde yukarıda görmüş olduğunuz fotoğrafı çekmiş.

Mutlaka okuyun: Nike’ın Kurucusu Phil Knight’ın Hayatı

 

13-) François-Henri Pinault

Süper zengin giyim devi François-Henri Pinault Lexus SUV’sini güzel eşi Salma Hayek ile beraber kullanıyor. Aracın yeni modellerinin fiyatı  40 bin dolar civarında.

 

14-) Laurene Powell Jobs

Apple’ın kurucusu efsanevi Steve Jobs’un dul eşi Laurene Powell Jobs gümüş renkte bir Audi A5 kullanıyor. Aracı çoğu zaman Palo Alto’daki aile evlerinin önünde park halinde görülüyor. Bir milyarder olarak fiyatları 37 bin dolardan başlayan bu aracı karşılayabilmesi hiç de zor olmamıştır.

 

15-) Eric Schmidt

Google’da çalışan büyük iş adamı Eric Schmidt ise listedeki en mütevazı araca sahip: bir Toyota Prius. Çevre dostu olan bu aracın başlangıç fiyatları ise 11 bin dolar. Ancak sonsuza kadar bunu kullanacağını düşünmeyin. Schmidt sık sık geleceğin tam otomatik araçlarından bahsediyor.

Mutlaka okuyun: Eric Schmidt Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir