Kalıcı dövme yaptırmadan önce 1 hafta denemeye ne dersiniz?

Neden test sürüşleri sadece arabalarla sinirli kalsın ki? Amerikan’ın Philadelphia şehrindeki Momentary Ink ( Bir anlık dövme ) isimli şirket dövme sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıracağa benziyor. Müşterilerine ayni özelliklere sahip, gerçekmiş hissi veren fakat geçici olan bir dövme şansı tanıyan şirket böylece insanların kalıcı dövmelere sahip olmadan emin olmalarını sağlıyor.

Şirketin kurucusu olan Jordan Denny , insanların anlamlı bir dövmeye sahip olma talebinin büyümesi karşısında böyle bir işe başladıklarını belirtiyor. ” İnsanlar basit, bir anlam ifade etmeyen dövmelerden sıkıldı ve daha farklı, daha anlamlı bir şeyler istiyorlar ” diye belirten girişimci, dövme sahibi olmanın zor bir karar olduğunu ve daha esnek bir süreç gerektiğinin altını çizdi.

gecici-dovme2

” İnsanlar, önemli olan ve güçlü bir anlam barındıran dövmelerini yaptırmadan önce, bunları görmelerini ve yaşamalarını istiyoruz. Dövme yaptırmak için gittiklerinde, istediklerini ve düşündüklerini kağıda yansıtmaları çok zor oluyor, fakat biz onlara yaptıracakları dövmenin nasıl olacağını ve üzerlerinde ne tarz duracağını önceden deneyimleme şansı sunuyoruz.”

Bu girişim fikrinden önce insanlar, dövmelerinin neye benzeyeceklerini,  sadece dövmecinin çizdiği taslaktan görebiliyorlardı. Girişimci Jordan’in araştırmaları bunun yeterli olmadığını gösterdi.  “İnsanlar, dövmelerini yaşamak istiyorlar. Sabah onlarla kalkmak, işte, spor yaparken, günlük hayatlarında üzerlerinde görüp, denemek istiyorlar. Dövme yaptırdıktan sonra çevreden gelecek olumlu ve olumsuz tepkileri ölçmek istiyorlar, böylece kendileri için en doğru olan dövmeyi yaptırabilirler. Yani taslaklarla elde edemeyecekleri gerçekliği tadabilirler.”

gecici-dovme3

Diğer geçici dövmelerin sönük ve adi bir görünüşünün olduğunu, bu tarz problemlerin kendi ürünlerinde olmadığını iddia eden Jordan, tasarımcılarının dövmeyi yapmadan önce 50 tane kombinasyon üzerinde çalışıp, son tasarımlarını yaptıklarını belirtiyor.

Geçici dövmeler vücudun herhangi bir yerinde 3 günden 10 güne kadar kalabiliyor. En önemli etken ise sürtünme. Mesela karın bölgenize yaptırdığınız dövme fazla sürtünme görmeyeceği için 10 güne kadar dayanabiliyor.

Oldukça güzel geri dönüşler aldıklarını belirten girişimci ” Yaptığımız anketler sonucunda, dövme sahibi olmak isteyenlerin yüzde 75’i kalıcı olarak yaptırmadan geçici dövme satın almak istiyor. Hatta bunun için daha fazla ödemeye bile hazırlar.” diye sözlerine ekliyor. Bunun bu sektörü tamamen değiştireceğini  savunan Jordan,  dövmecilerin de bu iş fikrini uygulayacağını ve bu sayede hem müşterilerin hem de tasarımcıların tasarım aşamasına daha çok vakit ayıracağını belirtiyor.

Şimdilik sadece web siteleri aracılığıyla sipariş alan şirket, 8 cm e kadar olan dövmelerden 15 ile 18 dolar, 20 veya 25 cm arasında olanlardan da 25 ile 30 dolar arasında para alıyor. İstediğiniz dizayni siteye yükleyip, boyutunu söylüyorsunuz, şayet isterseniz kendi tasarımcıları da size ekstra para karşılığında yardım edebiliyor.

Şu ana kadar yaptıkları en büyük geçici dövme ise yaklaşık 90 cm boyutunda, göğsünden ve sırtından beline kadar kaplayan bir çiçek deseni.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir