Ses Dalgası Dövmeleriyle Sevdiğiniz Şarkıları Cildinizde Taşıyın

Dövme denince aklımıza görsel bir şey gelir, ancak yenilikçi bir düşünce ve yüksek teknolojinin birleşimi sayesinde artık cildinize yaptırdığınız dövmeleri akıllı telefon uygulamasıyla dinleyebileceksiniz! Ses kaydınızı ya da favori şarkınızı daima yanınızda taşıyabileceksiniz kısaca.

Los Angeles’ta yaşayan dövme sanatçısı Nate Siggard, iki müşterisinin Elton John’un Tiny Dancer adlı şarkısından bir sözün dövmesini yaptırmak üzere dükkana geldiklerinde bulmuş bu fikri. Daha sonra Siggard’ın kız arkadaşı cilde yapılan bir dövmenin dinlenebilmesi ihtimalinin ne kadar hoş olabileceğinden bahsetmiş ve böylece iş fikri ortaya çıkmış.

Siggard, bu iş fikrinin gerçekleşmesi için bilgisayar tarafından üretilen ses dalgalarının görüntüsünü alıp bu görseli dövme olarak yapmaya başlamış. Önce kendinde, sonra da kız arkadaşında denediği bu yöntem Facebook’ta epey popüler olmuş ve Skin Motion adlı sesli dövme yapan şirket ortaya çıkmış.

Klasik dövme anlayışı ve teknolojinin birleşimi olan bu yöntem, insanların akıllı telefon uygulaması aracılığı ile 1 dakikalık ses kaydı oluşturmalarını sağlıyor. Bu ses kaydının ses dalgası görüntüleri uygulamada anında oluşturuluyor. Daha sonra bu görsel, Skin Motion sertifikası olan bir dövmeci tarafından kişinin cildine uygulanıyor.

Skin Motion uygulaması şu anda yalnızca Skin Motion tarafından üretilen ses dalgalarını okuyup oynatabiliyor. Şimdilik beta sürümünde olan Skin Motion uygulamasının Haziran 2017’de tam faaliyete geçmesi planlanıyor. Şirketin kurucusu Nate Siggard, şu anda dünya çapında dövme sanatçılarıyla ortak bir platform kurmaya ve ses dalgası dövmelerinin dünya çapında popüler olması için çalışıyor.

Yenilikçi iş fikri hakkında daha somut bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Dövme konusunda yakın zamanlarda başka gelişmeler de görmüştük. Örneğin New York Ünversitesi’nden Biyomoleküler ve Kimya Mühendisliği öğrencileri yarı kalıcı dövme yapmayı başardılar. Bu dövmeler istendiğinde özel bir solüsyonla kolayca çıkarılabiliyor

Teknoloji geliştikçe dövme yöntemleri de bu duruma ayak uyduruyor. Peki sizce teknolojik gelişmeler; stil ve yaşam konusunda başka hangi alanlarda kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Dövmeyle İlgili İş Fikirleri
İnovatif İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir