Karlı Bir Online İş Kurmak

Online işlere başlamak söylendiği kadar kolay değildir. Ancak online iş yürütmenin offline benzerlerine göre birçok faydası vardır. Bu faydalardan ilki ve en çekici olanı kendi bilgisayarınızla evinizden çalışmanız ve çalışma saatlerinizi isteğinize göre ayarlamanızdır. Ve ikincisi düzenli işinize göre daha fazla para kazanma potansiyelinizin olmasıdır.

Online girişimciliğe başlamadan önce online iş fırsatlarına göz atmanızı ve hangisinin sizin için en uygun olan olduğunu belirlemenizi tavsiye ederiz. Becerilerin ve bilgilerin bir araya geldiği online işler başarıyla yürütülebileceğiniz en karlı ve meşru işlerdir.

Online iş dünyasına adım atmadan önce dikkate almanız gereken bazı önemli faktörler olacaktır.

 

1 – Hizmet mi satmalısınız?

Web tasarımı, grafik tasarım, yazarlık veya diğer yaratıcı ve sanatsal beceriler gibi iyi gelişmiş becerileriniz yoksa bir ürün bulmaya veya yaratmaya konsantre olmalısınız.

Hizmetlerinizi satarken öncelikle kendiniz için doğru pazarı belirlemesiniz. İlk olarak biraz araştırma yapmalı ve benzer hizmetleri gözden geçirmelisiniz.  Benzer sayısız hizmetin olması iyi bir göstergedir. Bu piyasanın canlı olduğunu gösterir ancak konu bu değildir. Girmeyi düşündüğünüz pazarda iş yapan birkaç hizmet sağlayıcısına samimi e-postalar atın ve sorular sorun. Aldığınız cevaplar size bakış açısı kazandıracaktır.

Mevcut rekabeti gözden geçirin. İşlerin kalitesine bakın. Daha iyisini yapabilir misiniz? Rakiplerinizin fiyatları ne? Siz daha ucuza yapabilir misiniz? Bütün bunları daha etkili yaparsanız online servetinizi oluşturmaya başlarsınız.

 

2 – Ürün mü satmalısınız?

Ürünleri online olarak alan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta fiziki ürün mü yoksa sanal ürün mü satacağınızdır.

Tıpkı hizmet satar gibi ürün satarken de öncelikle ürününüz için uygun pazar olup olmadığını belirlemelisiniz. Benzer ürünleri araştırın ve başka bir oyuncu için yer olup olmadığına karar verin. Bütün ürünler internet sitesi aracılığıyla satılabilir. Bilgi birikiminiz ve gerekli becerileriniz varsa kendi internet sitenizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Aksi taktirde bir profesyonelle anlaşmanız gerekir.

Elle tutulabilenlere fiziki ürün denir ve bu nedenle bu ürünlerin paketlenmesi ve kargolanması gerekir. Siparişlerin hazırlanması zaman alır. Ancak daha da önemlisi envanterdir çünkü hem pahalıdır hem de bir depo alanı bulmanız gerekebilir.

Başka bir alternatifte sanal ürünler satmaktır. Buna indirilebilir e-kitaplar, videolar ve bilgilendirici ürünler dahildir. Sipariş ve kredi kartı işlemleri için bir internet sitesine ihtiyacınız olacaktır ancak envanter tutmanıza ve depo alanı kiralamanıza gerek yoktur. Başarılı internet pazarlamacılarının çoğu maksimum sonuç için bu yöntemi kullanır.

 

3 – Başka birinin ürününü satmak

Bazı online işlere başlamak ve yürütmek çok kolaydır. Bunlardan ilk affiliate pazarlamadır. İnternette başarılı bir şekilde satılan ürünleri kolayca bulabilir ve affiliate programlara katılabilirsiniz. Temelde doğrudan bir süreçtir. Online başvuru formunu tamamladıktan sonra size pazarlama linklerinize yerleştirmeniz için bir referans numarası verirler. Ev sahibi firma satışlarınızı takip eder ve satışlar üzerinden size komisyon öder. Yapmanız gereken tek şey ürün satmaktır.

Bazı insanlar olayı abartır ve her şeyi satmaya çalışır. Size tavsiyemiz alakalı birkaç ürüne odaklanmanızdır. Para kazanmaya başladıkça farklı ürün setleriyle her şeye yeniden başlayabilirsiniz. Dikkatli düşünürseniz ve akıllıca pazarlama yaparsanız affiliate programlardan iyi paralar kazanabilirsiniz.

 

4 – İşletme veya franchise alma

Hazır bir işi almayı düşünüyorsanız bir sürü seçeneğiniz olacaktır. Bazı oturmuş ve karlı internet işletmeleri size seve seve franchise verir. Bu tıpkı kendi işletmelerinin kopyası gibidir ancak dikkatli olmanız gerekir. Bölgesel haklarınız olmayacaksa internet üzerinden online franchise almanın da bir anlamı olmayacaktır. Online franchise işiyle ilgili problem satacağınız ürünlerle ilgili kısıtlamaların olmasıdır. Ana firma ile bir sözleşme imzalamanız gerekir ki bu da sadece bu firmanın ürün çeşitlerini satabileceğiniz anlamına geliyor.

 

5 – Online yatırım fırsatları

Tam olarak bir iş fırsatı olmasa da gayrimenkul, hisse senedi veya hisselere yatırım yapmak kendi içinde büyük bir iştir. İnternet dünyası yatırımcılara bir sürü fırsat sunar. Bu işi internette yapmanıza yardımcı olacak ve zor kazanılmış nakdinizden maksimum geri dönüş almanızı sağlayacak tavsiyeler verecek borsacılar bulmak çok kolaydır. Yatırımla ilgili değerlendirilmesi gereken en önemli şey fiyatların bir anda yükselebileceği gibi bir anda da düşebileceğidir. Yatırımla ilgili ihtiyacınız olan bütün bilgileri sitemizden öğrenebilirsiniz.

 

6 – Doğru pazarı bulmak

Online müşterilere sunacağınız ürünlere veya hizmetlere karar vermeden önce ihtiyaçları tespit etmelisiniz. Bir ihtiyaç varsa ürünlerinizi veya hizmetlerinizi rakiplerin önüne geçirecek etkili stratejiler üzerine çalışmalısınız.

Küçük veya niş pazarlardan iyi kazançlar elde eden bir sürü insan vardır. Ve hatırlatmakta fayda var ki internet üzerindeki niş pazarların milyonlarca potansiyel müşterisi vardır. Örneğin 1 milyon kişilik bir pazarı hedefleyip  bu pazarın sadece %5 ine ulaştığınızı varsayalım. Her üründen 10 TL kar etseniz toplamda 500,000 TL kar etmiş olursunuz.

Niş pazar örneklerinden bazıları: 40 yaş üstü bekarlar için tatiller, 6-24 aylık çocuklar için spor kıyafetleri vb.

 

7 – Online açık arttırmalar

Online açık arttırmaların özellikle de gittigidiyor, ebay gibi e-ticaret sitelerinin olağanüstü başarısını hepimiz biliyoruz.  Online açık arttırma firmaları sadece büyük karlar elde etmez aynı zamanda dünyanın her noktasına bir şeyler satma fırsatları vardır. Kısıtlamalar olsa bile moda aksesuarlardan koleksiyonlara ve spor ekipmanlarından antikalara kadar bir sürü pazar vardır.

Buradaki başarının anahtarı toptan almak ve miktarlı satmaktır. Online açık arttırmalardan nasıl para kazanılacağı ile ilgili bir kitap yazabilir ve bunu nasıl başardığınızı herkese anlatabilirsiniz. Online açık arttırmalara girmek için kayıt olun, toptancıları bulun, biraz mal alın ve satmaya başlayın.

 

8 – Ücretli anketler

Bazı insanlar internette karşılarına çıkan anketlere cevap vermez çünkü bunun bir iş fırsatı olduğunu bilmez. Ancak bunun bir iş fırsatı olduğunu ve anket firmalarının cevaplara karşılık ödeme yapacağını öğrenirlerse bunu bir iş olarak görebilirler. Anket doldurma işini herkes yapabilir. Herhangi bir beceriye veya bilgi birikimine gerek yoktur.

Anketlerin dezavantajı sıkıcı olmaları ve fazla para kazandırmamalarıdır. Bununla birlikte durgun zamanlarda ek gelir edebilecekleri ideal bir yarı zamanlı iş fırsatıdır. Online anketlere kaydolmak için “anket doldurarak para kazanmak” adlı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

9 – Heyecan, kararlılık ve öz-disiplin

Ev merkezli bir iş yürütmenin sırrı heyecanlı, kararlı ve disiplinli olmaktır. Hangi fırsatı veya yolu seçtiğinizin bir önemi yoktur ihtiyacınız olan şey yapabilme gücüdür.

İşinizi kurmak ve ürünlerinizin başarı şansını artırmak için özellikle de ilk aylarda bilgisayar başında çok zaman geçirmeniz gerekecektir. Adımlarınızı doğru atarsanız online işinizden ciddi paralar kazanırsınız.

 

10 – Maliyetlerin hesaplanması

Online bir iş kurmak ve yürütmek istiyorsanız dikkatli olmalısınız çünkü online işlerin fiziki işlerden çok bir farkı yoktur. Online bir iş kurduysanız ve tam zamanlı gelir elde ediyorsanız ilgili resmi kurumları bilgilendirmeniz gerekebilir. İşletme adınızın, banka hesabınızın ve vergi numaranızın olması gerekir.

Bütün hareketlerin kayını tutmalı ve karınızın bir kısmını vergi olarak ödemek zorundasınız. Microsoft’un Excel programında kayıtlarınızı tutabilirsiniz ancak her ihtimale karşı dosyaların yedeklerini almayı da unutmayın.

Yukarıda anlatılanlar bir tarafa online işlerdeki en önemli nokta kuşkusuz ki pazarlamadır. Pazarlama stratejileri başarınızı belirleyecektir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir