İş Fikri Bulmak İçin 10 Şahane Yöntem

Kendi işinizi kurmanın vakti geldiğini düşünüyorsunuz, ancak ne iş yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu fikirlerle hayallerinizdeki işi kurun.

Şahane iş fikirleri her yerdedir. İhtimallere karşı açık ve uyanık olun. Dünyayı sarsacak iş fikrini araştırırken aşağıda söylediklerimize kulak asmakta fayda var.

 

1. Ailenizden başlayın.

Şahane bir iş fikri bulmak için ailenize yönelmek ilk adım gibi gözükmeyebilir. Elbette sermaye için onların kapısını çalacaksınız fikrinizi geliştirdiğiniz zaman. Ancak emekliliğin tadını çıkaran babanız ya da kuzeniniz size sürecin başlarında birçok açıdan yardım edebilir doğrusu. Donald Trump, emlak konusunda babasından çok şey öğrendi. Trump, ülkenin en büyük müteahhiti ve emlakçısı olmadan önce paha biçilemez bir eğitim aldı ailesinde. Babası ona temel bilgileri öğretmeseydi ve onu eğitmeseydi, Trump bugün olduğu yerde olamazdı. Maalesef birçok insan ailesinden yardım almadan bir şeyler yapma konusunda inat ediyor.

 

2. Arkadaşlarınızdan yardım alın.

“Salt fikir odaklı hareket ederseniz kendinizi çok sınırlarsınız. Özellikle yaratıcılığınız duraksama dönemine girdiğinde bundan çok yara alırsınız. Diğer insanların fikirlerini dinlemek bu nedenle önemlidir. Ne kadar çok arkadaşınız varsa şahane bir iş fikri bulmanız da o oranda artar.”

“Steve Wozniak olmasaydı Steve Jobs ve dolayısıyla Apple diye bir firma da olmazdı. Jobs bilgisayarlar hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Wozniak ise tam bir bilgisayar dahisiydi.” Ancak Steve Jobs iş fikri konusunda oldukça algısı açık biriydi ve yeni bir bilgisayar geliştirmede gelecek olduğunu gördü.

Haliyle başka insanların fikirlerini geliştirmenin sıfırdan fikir üretmekten çok daha kazançlı olabilmektedir.

 

3. Sizi rahatsız eden şeylere dikkat edin.

Bu şahane iş fikri bulma konusunda oldukça verimli bir alandır. King C. Gillette, usturasını bilemekten bıkmasaydı bugün tıraş bıçağı sektörü olmayacaktı. Birkaç kez kullanılabilen taşınabilir tıraş bıçağı fikrini üniversiteye sunduğu zaman mühendisler onu deli sanmışlardı. Fakat Gillette yüreğinin sesini dinledi. Bugün o mühendislerin değil, Gillette’in adını biliyor herkes.

 

4. İlgi alanlarınızdan istifade edin.

Binlerce zeki insan hobilerini başarılı işlere dönüştürmüştür. ” Sevdiğiniz işi yapıyorsanız bunun adı iş değildir.”

 

5. Seyahat edin.

Seyahat etmek gözlerinizi binbir çeşit potansiyel iş fikrine karşı açar. Dominos Pizza’nın kuruluşu bununla ilgili güzel bir örnek teşkil ediyor.  Leopoldo Fernandez Pujals, ülkesi İspanya’dan ABD’ye gittiğinde fast food sisteminden o kadar etkilenmiş ki 1986 yılında ülkesine döndüğünde TelePizza adında bir servis kurmuş. İlerleyen zamanlarda ise Dominos ismini almış. Domino’s Pizza şu anda yıllık 260 milyon dolarlık satış yapıyor ve firmanın, onlarca farklı ülkede 1o binlerce çalışanı var.

 

6. Gözlerinizi açık tutun.

İlginizi çeken bir şey gördüğünüz zaman kendinize şu soruyu sorun: “Bu durumu özel kılan şey ne?” Daha sonra odağınızı küçülterek somut bir fikre ulaşın . Spesifikleşmek genelde önemli niş pazarlara gebedir.

Mutlaka okuyun: Niş Pazarınızı Belirlemede Atılacak 7 Adım

 

7. Eski fare tuzaklarını inceleyin ve daha iyisini üretin.

“Bir ürün yüksek kalite standartlarını yakalayamıyorsa daha iyisini üretin.”

 

8. Sokağa çıkın.

Gelecek vadeden fikirler için sokaklardan daha iyi bir yer yoktur. Şahane iş fikirleri, sadece Türkiye’nin büyük şehirlerindeki mahalle hayatı gözlemlenerek bile bulunabilir.

 

9. Uykuyu hafife almayın.

Birçok insan rüyaları önemsemez. Birçoğu da zaten rüyalarını hatırlamaz. Ancak bazen içsel mesajlara kulak vermek gerekir. “Uyurken dünyanın en parlak fikirlerini bulabilirsiniz.” İşin en zor kısmı ise uykuda akla gelen fikirleri unutmadan not almak için gecenin bir vakti yataktan kalkmaktır.

 

10. İnterneti takip edin.

Son olarak, internette sörf yaparak da yeni iş fikirleri bulabilirsiniz. Farklı siteleri düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Hiç aklınızda olmayan fikirleri ve konseptleri tetikleyebilir bu siteler.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcisini Zengin Yapan Basit İş Fikirleri
Tuhaf Fakat Başarılı Olmuş İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir