Kendi Çabasıyla Zengin Olmak İsteyenlerin İzlemesi Gereken 5 Yol

Zengin olmak, sadece daha çok para ve eşyaya sahip olmakla ilgili değildir. Aynı zamanda zenginliğinizin de tadını çıkartabiliyor olmalısınız. Bazı insanlar her hafta yüzlerce saatini çalışmak için harcarlar ama kendi ailelerini tamamen ihmal ederler. Bazıları ise ailelerine o kadar çok odaklanırlar ki, sorumlulukları nedeniyle asla işlerine yoğunlaşamazlar. Doğru dengeyi yakalamak size gerçek serveti sağlayacaktır.

İşte sizlere kendi çabanızla zengin olabilmeniz için izlemeniz gereken 5 yol:

 

1. Üretici Zihniyetini Benimseyin

Üretici Zihniyetini Benimseyin

Tüketiciden, üreticiye geçiş yapmak için büyük bir adım atmalısınız. İşte bazı örnekler: tüketiciler pizza yer, üreticiler pizza yapar; tüketiciler film izler, üreticiler film çeker; tüketiciler iş arar, üreticiler iş sağlar. Her milyoner bir üreticidir ve sadece üreticiler zengin olabilir.

Bir üreticinin nihai amacı yemek değil, insanları beslemektir. Elbette üreticiler de belirli zamanlarda yemek yemek zorundadır ancak bu, onların birincil amacı değildir. Bir sonraki öğünü aramak yerine, onlar daha çok bir başkası için bir sonraki öğünü hazırlamayı düşünürler.

Bu üreticiler ister kalp ameliyatları yapsın, ister çok satan kitaplar yazsın veya ister gökdelenler inşa etsin, hepsi etrafındaki insanlara yardım edecek ürün ve hizmetler üretmeyi öğrenmişlerdir. Eğer milyonerleri yakından izlerseniz neredeyse hepsinin milyonlarca insana değerli ürün veya hizmetler sağladığını görürsünüz. Üretici zihniyetini benimsediğiniz zaman, siz de o düşlediğiniz refaha er yada geç kavuşabilirsiniz.

 

2. Günlük Fiyatınızı Bilin

aklindaki-maas

Günlük fiyatınız nedir? Kendi ederinizi hiç hesapladınız mı? 100? 500? 1000? Bir yıl içerisinde yaklaşık 250 iş günü bulunmaktadır. Eğer günde 4.000 lira kazanırsanız her yıl bir milyon lira kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eğer günde 100 lira kazanıyorsanız bunu ikiye katlamaya çalışmalısınız. Eğer iki kat çalışırsanız kolaylıkla iki katını kazanırsınız. Örneğin ben kendi işimi ilk kurduğumda günlük yaklaşık 200 lira kazanıyordum. Bu miktar beni tatmin etmediğinden kendimi müşterilerim için daha değerli yapacak yöntemleri araştırmaya başladım ve sonunda gelirimi bir hayli artırdım ve artırmaya da devam ediyorum.

Günlük kazancınızı artırmak için ne yapıyorsunuz? Eğer günde 10 satış araması yapıyorsanız bunu ikiye katlayarak 20 arama yapın. Eğer bir çocuğa bakıcılık yapıyorsanız, kazançlarınızı katlayacak bir yöntem olarak 50 çocuğa bakıcılık yapacak olan bir kreş açın. Elbette tüm bunları gerçekleştirmeye çalışırken kalitenizden de asla ödün vermemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Gelirinizi 2-3 Katına Çıkarma Yöntemleri

 

3. Her Şeyi Feda Edin

tutkunuzu-bulun

Birçok insan bir şey kaybedeceği düşüncesiyle fedakarlık yapmaktan korkar. Bekar bir anne kendisine fazladan 20.000 lira kazandıracak 20 liralık bir kitabı almaktan korkar. Maliyetli olduğundan dolayı kitabı almayan aynı anne, çocuğunu mutlu edecek bir oyuncak için aynı parayı kolayca ödeyebilir.

Zengin olmadan önce yoksul olmak zorundasınız. Miras yiyenler ve piyango kazananlar haricindeki insanlar bir şeyler kazanmak için bir bedel ödemeye ve fedakarlık yapmaya hazır olmalıdır. En iyisini umut ediyorsanız, en kötüsü ile başa çıkmaya hazırlanmalısınız. Daha büyük hedeflere odaklanmak için kimi zamanlarda zorluklar yaşayabilirsiniz ancak sonunda her zaman buna değecektir.

Bir riske karşı daha mantıklı yaklaşabilmek için kendinize iki soru sorun: “Riski göze alırsam, en kötü ne olabilir ?” Ardından kendinize şunu sorun: “Olabilecek en iyi şey nedir?” Genellikle riski göze alamamanızın sebebi şu anki rahatınızdan vazgeçmek istemeyişinizdir. Ancak unutulmamalıdır ki: ” Hiçbir risk almazsanız her şeyi riske atmış olursunuz.”

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

4. Çevrenizi Değiştirin

Sadece Zengin Faaliyetlerini Yapın

Zenginliğin en büyük düşmanı takıldığınız yerler ve çevrenizdeki insanlardır. Çoğu zaman insanlar kendilerini kötü insanlarla dolu kötü çevrelere sokarlar. Eğer bu gibi insanlardan kaçınmak istiyorsanız bu gibi yerlerden de kaçınmanız gerekiyor. Kötü ortamlarda, kötü bir çevrede takılmak sizi asla zengin yapmaz.

Gençken sürekli etrafımda sigara içenler, küfür edenler ve farklı saygısız davranışlarda bulunan insanlar olurdu. Her ne kadar onları örnek almamış olsam da bulunduğum ortamdan istemeden etkileniyordum.

Birçok insan bunun gibi olumsuz davranışları tolere edebilir. Ne kadar çok dedikoduya, şiddete ve drama maruz kaldıklarını fark etmezler. Dahası, refah içinde değil, yoksulsunuzdur.

Mutlaka okuyun: Zengin ile Fakiri Birbirinden Ayıran Temel Fark!

 

5. Yeteneklerinizi Kullanın

Yeteneklerinizi Kullanın

Herkesin doğuştan bir yeteneği vardır. Kimi insanların birçok yeteneği varken, kimilerinin tek bir yeteneği vardır. Bu yeteneğinizin farkına varmalı ve onu kullanmalısınız. Çoğu zaman insanlar yeteneklerini küçümser ve kullanmaktan çekinir. Ancak yeteneklerinizi geliştirmeli ve kendinizi bunu destekleyen insanlar ile çevrelemelisiniz.

Becerilerinizi, yeteneklerinizi veya hediyelerinizi keşfetmek her zaman göründüğü kadar kolay olmayabilir. Okullar, iş yerleri ve dini kurumlar nadiren insanların yeteneklerini kullanmaları için teşvik ettiğinden dolayı birçok insan mali ve toplumsal baskılar yüzünden bu yeteneklerini kullanmaz ve çoğu zaman da köreltir. Ancak unutulmamalıdır ki, ancak kendi yeteneklerinizi kullanabildiğiniz düzeyde bir yaşam kalitesine sahip olursunuz.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Merhaba
    Girişimcilik konusunda uzun zamandan beri araştırma yapıyorum ve artik uygulamaya girmek istiyorum.yazınızı okudum ve gerçekten yararlı buldum.emailinizi atarsanız sizinle bir iki konuda soru sormak isterim.
    Tesekkurler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir