Zengin ile Fakiri Birbirinden Ayıran Temel Fark!

Gelecekteki finansal durumunuzu belirleyen asıl şey, şu anki vaktinizi nasıl harcadığınızdır.

Çoğu insan, yatırım yapamadığını çünkü hiç parası olmadığını söyler. Bu insanlar zamanın kendileri için ne kadar önemli bir yatırım aracı olduğundan bihaberdirler.

Malesef bazı insanların, kendilerine yatırım yapacak kadar vakitleri bile yok. Peki neden? Çünkü daha uzun saatler ve daha sıkı çalışmanın onları zengin edeceğini sanıyorlar.

Şu gerçekleri göz önünde bulundurun:

– Türkiye’de bir işçinin ortalama mesai saati yılda 1855 saattir. Ve bu, dünyadaki en yüksek sürelerden biridir.

– Türklerin yüzde 43’ü haftada 50 saat ve daha fazla çalışıyor.

– Türklerin yüzde 25’i geçtiğimiz yıl hiç izin kullanmadı.

– Ve yüzde 44’ü ise bir haftadan daha az süreli izin kullandı.

Bu rakamlar bize, ülkemizde servet peşinde koşan bir sürü yorgun insan olduğunu özetler nitelikte!

 

Yoksulların hep yoksul olarak kalmasının sebebi

neden

İnsanlara neden bu kadar çok çalıştıklarını sorarsanız birçoğu para kazanmak için olduğunu söyler. Bundan kasıtları, her ay düzenli yatan ve güven veren bir maaştır. İnsanlar, bir maaş uğruna hiç sevmedikleri ve hayatlarının çoğunu harcadıkları işlerde çalışırlar ve yapmaktan keyif aldıkları her şeyi, işten arta kalan zamana sığdırmaya çabalarlar.

Bu yaklaşımdaki sorun, yalnızca çalıştığınız süre boyunca para kazanmanızdır. Satabilecek tek değerli eşyanızın zaman olmasıdır. Yani, daha fazla para kazanmak için daha uzun saatler çalışmak zorunda kalırsınız ve bunun da fiziksel ve ruhsal olarak bedeli oldukça ağırdır.

 

Zenginlerin servetinin daha da büyümesinin sebebi

isinizi-buyutmek-icin-ipuclari

Zenginler ömürlerini para kazanmaya çalışarak harcamak yerine, finansal eğitim aracılığıyla parayı nasıl işleteceklerini anlamaya çalışarak harcarlar.

Zenginler mal varlıklarını artırmak isterler ancak bu, maaşlı işte çalışmaktan oldukça farklıdır. Sözgelimi, mal varlığınızı artırmak için daha uzun saatler ya da daha sıkı çalışmanız gerekmez. Aslında finansal zekanız ne kadar yüksekse kaliteli mal varlığına sahip olmak için de o kadar az çalışmanıza gerek kalır. Daha sonra bu varlıklar size pasif bir gelir sağlar ve siz uykudayken bile kazandırmaya devam eder.

Mutlaka okuyun: Fakir İnsanlar Neden Kötü Kararlar Alırlar?

 

Zengin olma planları

Bu, zenginler hiç çalışmaz anlamına gelmiyor. Sadece çalışma biçimleri farklıdır.

Her sene arkadaşım ve ben oturup ne kadar yeni mal varlığı edinmek istediğimize ilişkin hedefler koyarız. Koyduğumuz hedefler para kazanmak üzere konmuş hedefler değildir. Vaktimizi daha çok maaş veren, daha iyi bir iş aramakla geçirmeyiz. Şunu biliriz ki, yüksek kaliteli sistemler kurmaya ve mal varlığı edinmeye odaklanırsak para zaten kendiliğinden gelecektir.

sistemelere-odaklanmak

Mutlaka okuyun: Hedefler koymayı bırakın sistemlere odaklanın

Zengin olarak ya da şu an sahip olduğumuz finansal zeka ile doğmadık. Fakat kaydedeğer bir paramız olmadığı zamanlarda vaktimizi finansal zekamızı geliştirmeye yatırdık. Bu vakti, maaşlı bir işe yatırmış olsaydık biz de milyonlarca yorgun insandan biri olacaktık.

Bugün yıllık milyonları aşan pasif gelirimiz var. Biz para için çalışacağımıza, para bizim için çalışıyor.

Peki ya siz? Siz ne için çalışıyorsunuz? Zamanınızı neye yatırıyorsunuz?

Yoksa günlerinizi sadece para kazanmak uğruna nefret ettiğiniz bir işte mi harcıyorsunuz? Öyleyse işe bugünden koyulun ve finansal eğitiminize yatırım yapmaya başlayarak geleceğinizi inşa edin.

 

İlginizi çekebilir

Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark
Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir