Kendi Şansınızı Yaratmanın 10 Yolu

Bazen talih kuşu kafasına konmak için hep birtakım insanları seçiyormuş gibi görünür. Şans hep bu insanlardan yanadır ve hep dört ayak üzerine düşerler.

Bunu nasıl yapıyorlar acaba? Gerçekten çok mu şanslılar?

Kendi şansınızı yaratmanın kanıtlanmış yolları vardır. Bu şanslı insanlar, farkında olarak ya da olmayarak bir yolunu bulmuş olabilirler. Doğru zamanda doğru yerde olmayı ve başarmak üzere çok çalıştıkları amaçlarına ulaşmak için karşılarına çıkan fırsatlardan yararlanmayı öğrenmiş olabilirler.

Eğer siz de geleceğinize kendiniz karar vermek istiyorsanız işte size kendi şansınızı yaratmanın 10 denenmiş ve kanıtlanmış yolu.

 

1.  Sosyal olun ve ihtimallerinizi artırın

Herhangi bir partideyseniz yeni insanlarla tanışıp konuşun. Sosyal çevrenizi genişletin ve kendi profesyonel networkünüzü oluşturun. Eski arkadaşlarınızı yenileriyle tanıştırın. Şansınızı artırmanın en hızlı ve etkili yollarından biri daha fazla insanla tanışarak varlığınızı hissettirmektir çünkü insanlar bağlantıları, bağlantılar da imkanları getirir.

Bununla birlikte eski arkadaşlarınızı da unutmayın. Sıkı bağlar kurduğunuz ve güvenebileceğinizi düşündüğünüz insanlarla iletişimde kalın. Bu ilişkilerinizin üzerine eğilmeyi ihmal etmeyin çünkü bunlar uzun vadede güçlü ilişkilerdir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

2. Başarıyla ulaşacağınızdan şüphe duymayın

İyi ihtimalleri düşünmek amacınıza ulaşmanız konusunda size yardımcı olur. Örneğin, en iyi atletler yarışa başlamadan önce onu kazandıklarını zihinlerinde canlandırırlar. Eğer önemli bir iş görüşmesine ya da sunuma hazırlanıyorsanız sakin halinizi ve yerinde cevaplarınızı düşünerek hazırlanın.

Eğer bir hedefiniz varsa ona ulaşmanın yolunu hayal edin ve bundan tam bir ay ya da bir yıl sonra nerede olmak istediğinize karar verin. Başarınız nasıl görünüyor? Şimdi oradan geriye doğru yürüyün. Başarmak için hangi adımları atmışsınız? Burada bütün detayları yüksek çözünürlükte gözünüzün önüne getirmeniz önem teşkil ediyor.

 

3. Ne kadar şanslı olduğunuzu anlamak için başkalarına yardım edin

Ne ekerseniz onu biçersiniz. Şanslı insanlar açgözlülük etmezler, aksine zaman ve kaynaklarını rahatça dağıtırlar. Diğer insanlara yardım ederler çünkü doğru olan budur.

Yardım etmenin buna ek olarak bir de ödülü vardır ki bizlere ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatır. Ayrıca yapılan iyilikler çoğunlukla bize beklenmedik bir şekilde geri dönerler.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

4. Tesadüflere yer açın

Sürekli yaptığınız şeylerde takılı kalmayın. Eğer yeni şeyler denemekten çekinirseniz sıkılmaya ve boğulmaya mahkumsunuz. Yeni şeylere açık olun ve meraklı olun.

Bu, sizlere yeni sezgiler kazanma fırsatı verecektir. Bu sezgiler sayesinde olaylara başka bir açıdan bakabilir ya da normalde tanışmayacağınız birileriyle tanışabilirsiniz. Hayatımıza şans getirmek istiyorsak rastlantılara yer açmalıyız.

 

5. Şansınızı arayın

Talih her zaman sokakta karşılaştığınız ya da başınıza aniden gelen bir şey değildir. Eğer şansı aramaya çıkarsanız fark ettiğiniz bir şey de olabilir ama şans çoğunlukla fırsatı nerede bulacağını öğrenmektir.

Bu yüzden çevrenizin ve şartlarınızın farkında olarak kendi şansınızı yaratabilirsiniz. Sadece dikkat ederek, fırsatlara göre hareket ederek ya da içinizdeki sesi dinleyerek hayatınıza şansın girmesine müsaade edebilirsiniz.

 

6. Şansınızı deneyin

Eğer kendinizi rahat olduğunuz bölgeden dışarıya atmazsanız yapabileceklerinizin sınırını hiçbir zaman öğrenemezsiniz. Uygun şartlardan faydalanın ve kendinizi deneyin. Çok yönlü olmak ve farklı işler yapmak konusunda kendinizi kısıtlamayın.

En önemlisi de bir fırsat ortaya çıktığında derhal harekete geçin. Çoğunlukla işletmeler ya da kişiler doğru zamanda harekete geçmedikleri için başarısız olurlar. Ünlü hokey oyuncusu Wayne Gretzky’nin de dediği gibi: “Çekmediğiniz şutların %100’ü gol olmaz”.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

7. Çok çalışarak kendi şansınızı yaratın

Psikolog Richard Wiseman, şans ve insan hayatındaki yeri üzerine çalışmalar yapmıştır. Elde ettiği sonuca göre, eğer şanslı olacağınızı düşünürseniz şanslı olma ihtimaliniz kendisinin şanssız olduğunu düşünen birinden daha yüksek olacaktır.

Şanslı insanların %82’si kendi şanslarını yaratmak için sıkı çalışmaya hazırdırlar. Onlar ayrıca pozitif bir tutum sergilerler ve olumsuzluklara karşı dirençlidirler.

Şanssız insanlar kaderci olmaya ve ne yaparlarsa yapsınlar kötü talihlerinin dönmeyeceğine inanmaya meyillidirler. Wiseman’a göre bu bir kendini doğrulayan kehanettir çünkü olacağına inanılan şey vuku bulur.

 

8. Bardağın dolu tarafını görün

Komşunun tavuğunu kaz görmek yerine, kendi kümesinizdeki güzelliklere ve iyiliklere daha yakından bakın. Sonuçta hayatınızda sadece moral bozucu şeyleri görürseniz, sadece negatif enerji yayarsınız.

Üstelik komşunuzun kümesinde görüp hayranlıkla baktığınız o kaz gerçekte bakımı çok zor ve masraflı bir hayvan olabilir. Uzun lafın kısası: Olumlu taraflara odaklanın. Durum kötü görünse de siz umut ışığını arayın.

 

9. Yenilgileri kabullenin

Kimse her zaman şanslı değildir. Başarısızlık herkesin başına gelebilir ve o da hayatın bir parçasıdır. Gamın kederin içinde olacağınız zamanların olacağını kabullenin. Havlu atmak isteyeceğiniz zamanların olacağının farkına varın.

Negatifliğin sizi esir almasına izin vermeyin ve vazgeçmeyin. Ölü toprağını üzerinizde atın ve probleminize yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Yol

 

10. Geçmişte takılı kalmayın

Değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz şeyler vardır. Kontrolünüzün ötesindeki şeylere odaklanacağınıza, anı yaşayın, şimdide kalın.

Şimdide kalmak size ihmal ettiğiniz bütün küçük şeyleri görünür kılacaktır ve sırası geldiğinde şans içinde bulunduğunuz anda gerçekleşir, geçmişte değil. Eğer çok fazla farklı şeylere odaklanıp anı yaşamazsanız gözünüzün önündeki imkanları kaçırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Geçmişi Geride Bırakmanın Yolları

Avatar

Yazar : Rıdvan

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir