Kredi notu düşük olanlar için kredi alma yolları 

“Kredi notum düşük, nasıl kredi alabilirim?” diyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Kredi notunuz düşük olsa bile alternatif yolları kullanarak kredi alabilirlirsiniz.

Soru: Üç tane kredi kartım var. Kredi kartı borçlarımı tamamen kapatmak için düşük faiz oranlı kredi almak istiyorum ancak bankam, kredi geçmişim yüzünden beni geri çeviriyor. Kötü kredi geçmişime rağmen kredi almam mümkün müdür?

Finansal problemler yüzünden kredi notunuz kötü durumdaysa kredi almanız zorlaşır. Ancak başka seçeneklerde vardır. İşte kötü kredi geçmişine rağmen kredi almanın yolları:

Kredi geçmişinin kötü olması kredi almanın önündeki en büyük engellerden biridir çünkü borcunu ödeyemeyecek ve borç vereni içinden çıkılması zor durumlara sokacak yüksek riskli müşteri olarak görülürsünüz. Şu bir gerçek ki kredi notunuzu yükseltene kada bankaların izlediği standart borç verme yönetmeliklerine göre uygun bir müşteri olamazsınız.

Kredi başvurunuz geri çevrildiyse veya yüksek faiz oranlarını öderken zorlanmak istemiyorsanız aşağıda yer alan alternatifleri gözden geçirin.

 

Kredi kooperatiflerine başvurun

Kredi kooperatifleri bankalara benzer ancak ortak noktaları olan insanların mülkiyetindedir. Bu insanlar aynı endüstri de olabilirler veya aynı coğrafik bölgede yaşıyor olabilirler. Kredi kooperatifleri kar amacı gütmeyen kuruluşlardır.

Yakınlarınızdaki kredi kooperatiflerini ziyaret edin ve kredi kullanma şartlarını öğrenin. En düşük faiz oranını almak için evrak işlerini tamamlamadan önce farklı kuruluşların kredi seçeneklerini karşılaştırın.

 

Arkadaşlarınızdan veya ailenizden kredi alın

is-kurma-kredisiArkadaşlarınızdan veya ailenizden yardım isteyin.

Sonradan çıkabilecek karışıklıkları önlemek için faiz oranı, ödeme şartları ve borcu geri ödeyemezseniz neler olacağına ilişkin konuların yer aldığı yazılı bir sözleşme hazırlayın.

Yine de bu seçenek son çare olarak değerlendirilmelidir. Yakın ilişkilerinizi borç veya parayla ilgili yanlış anlaşılmalardan dolayı riske atmak istemezsiniz.

 

Kefil bulun

Size kredi verecek bir arkadaşınız veya aile üyeniz yoksa kefil olacak birini bulabilirsiniz. Durumunuzu bilen ve borcunuzu geri ödeyeceğinize dair size güvenen biri varsa bu kişiden yardım isteyebilirsiniz.

Ancak şunu unutmayın ki borcunuzu geri ödeyemezseniz banka tam ödeme için kefilinize başvurur. Buna ek olarak bütün ödeme geçmişi her iki tarafında kredi istihbaratına kaydedilir. Ödemelerinizi geç yaparsanız veya borcunuzu ödeyemezseniz kefilinize zarar verirsiniz.

Yukarıda anlatılan alternatiflerden hiçbiri sizin için uygun değilse kredi notunuzu yükseltmekten başka çareniz yoktur. Faturalarınızı zamanında ödeyerek ve kredilere ve kredi kartlarına aşırı yüklenmeden kredi notunuzu iyileştirebilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir