Su borularının içindeki türbinler şehir için enerji üretiyor

Yeşil enerji sektöründeki iş fikirlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. LucidPipes, yerçekimiyle beslenen borular vasıtasıyla suyun debisinden yararlanarak yenilenebilir düşük maliyetli enerji üretiyor.

Yenilenebilir enerji üretmenin en etkili yolu mevcut altyapıya çok fazla zarar vermeden var olan kaynaklara ulaşmaktır. Atık ürünleri yeşil enerjiye dönüştüren  – kanalizasyon yağı, organik gıda atıkları, fazla ısı vb. – Londra ve New York planlarını daha önceden görmüştük.

Aynı prensiple hareket eden girişimci firma Lucid Energy şehir su şebekesindeki borular vasıtasıyla suyun debisinden yenilenebilir düşük maliyetli enerji üreten LucidPipe’ı geliştirdi.

LucidPipe borularının her biri su sayesinde dönen üç küçük türbin içeriyor. Bu türbinler ise su borusunun üstündeki jeneratörlere bağlı. Aşağıdaki videoyu izleyerek çalışma mekanizması hakkında daha net bir fikre sahip olabilirsiniz.

İnsanlar yüzlerce yıldır su gücünden faydalanıyor. Barajlar yeşil hidroelektrik üretse bile bunun büyük çaplı negatif çevresel etkileri var.  Lucid Energy’nin sistemi ender rastlanan başarılı iş fikirlerinden. Çevresel etkisi yok ve dünya genelindeki mevcut boru hatlarına entegre edilebilir. Amerikanın Portland kentindeki ana içme suyu boru hatlarından biri LucidPiping ile yenilendi. Sonuçta oluşan elektrik büyük binalara güç sağlıyor ve şehrin faturalarını büyük oranda azaltıyor.

Borular debinin yer çekimi ile doğal bir şekilde aşağıya doğru akma eğiliminde olduğu herhangi bir sisteme monte edilebiliyor. Faaliyetleri aracılığıyla büyük miktarlarda debiye sahip olan herhangi bir altyapı için uygulanabilir yeşil bir iş fikri. Bunlara belediyeler, endüstriyel imalatçılar ve atık su arıtma tesisleri dahil edilebilir. Aynı zamanda su basıncını kontrol etmek ve olası problemleri tanımlamak için tasarlanmış olan gömme sensörlerden de faydalar sağlanabilir.

Görünen o ki; şirketlerin birçoğu bireysel tüketiciler için çözümler geliştirirken bu yarışı, yerel yönetimleri destekleyen ve bütün şehrin enerji kullanımına etki edecek yeşil iş fikirleri kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir