Kuş gibi uçmanızı sağlayan sanal simülatör: Birdly

Sanal gerçeklikle ilgili iş fikirlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Biz de yenilikçi girişimciler için bu alandaki iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz.

Eğer hep bir kuş gibi gökyüzünde salınmayı hayal ettiyseniz işte size bir şans. Gerçek bir şekilde uçamıyorsunuz elbette ama Birdly adında fütüristik bir sanal simülatör sayesinde bunun nasıl hissettirdiğini tecrübe edebiliyorsunuz.

İnovatif iş fikrinin yaratıcısı, İsviçreli sanatçı ve yazılım geliştiricisi Max Rheiner’a göre Birdly insanların hayallerine dayalı olarak kullanıcıya uçma hissini verebilmek için kullanıcının tüm duyularını uyarmaktadır. “Uçma hayali kurmuş olan insanlar hiçbir eğitim almadan bu hayalini gerçekleştirebilirler ve bu harika duyguları tecrübe edebilirler.Bu deneyimi aynı rüyalardaki gibi yaşatmayı amaçladık.”

Makineyi kullanmak için kullanıcıların avuç içleri yere bakacak bir şekilde göbeklerinin üzerlerine düz bir biçimde yatması gerekmektedir. Kullanıcılar ayrıca Amerika’nın gerçek silueti ve şehir manzaraları ile programlanmış özel VR gözlükler takmalıdır. Bedeninizi ileri veya geri devirmek yükselme veya alçalma etkilerini üretiyor. Makine doğru bir hız ile rüzgâr bile oluşturuyor ve altınızdaki manzara ile ilgili kokuları salgılıyor. Bu sayede kullanıcılar deniz üzerinde uçuyorlarsa tuzlu hava aroması, şehirler üzerinde uçuyorlar ise de endüstriyel kokuları deneyimleyebiliyorlar.

 Birdly Simülatörü

Birdly sistemi tamamen oluşmadan önce birçok sayıda prototip hazırlandı ve test edildi. Yakın bir zamanda bu ürünün üretime geçecek olmasına rağmen henüz fiyatı kesinleşmiş değil. Üreticinin umduğu şey ise bu cihazın sadece eğlenme amaçlı olarak kullanılması değil aynı zamanda engelli insanlar için bir terapi olarak da kullanılmasıdır.

 Birdly Kuş Gibi Uçuş Simülatörü

Birdly’nin sunduğu uçuş deneyimi o kadar gerçek ki, Le Laboratoire Cambridge yöneticisi Carrie Fitzsimmons bu ayın başında cihazın testi esnasında baş dönmesi yaşadı. Carrie Fitzsimmons: “Bu sürükleyici bir deneyim ve bir joystick ile kullanabileceğiniz tipik diğer herhangi bir uçuş simülatöründen çok farklı. Gerçekten de uçmanın nasıl hissettirdiğini deneyimlemenizi sağlayarak rüyaları gerçeğe dönüştürüyor.” dedi.

Bu teknoloji şu anda Amerika’daki şehirleri dolaşıyor ve test eden kişilerden gelen geri dönüşler çok olumlu. New York’ta 100’den fazla kişi simülatörü denemek için sırada bekledi ve organizatörler kalabalığı kontrol edebilmek için gerçekten randevu vermek zorunda kaldılar. Cihazı deneme şansı bulan Kip Fenton isimli kullanıcını deneyimini şu sözlerle anlatıyor: “Ben her zaman uçmak istedim. Bu hayal dünyalarının birinde hani bir hayvan olmak istersen ne olurdunuz sorusuna ben hep bir kuş olmak isterim derdim. Eğer bunun bu kadar kısa sürede biteceğini bilseydim çok daha maceracı davranırdım. Bunu yarım saat boyunca daha deneyimlemek için yüz dolar ödeyebilirdim.” Kullanıcının tek şikâyeti ise cihazı çok uzun süre boyunca kullanamamış oluşudur.

 Birdly Görüşü

Bir başka deneyimci ise: “Simülasyon, uçma deneyimiyle beni çok etkiledi ve zihnim bir kuş gibi uçmanın nasıl olduğunu tecrübe etti. Adeta rüya gibiydi.” şeklinde deneyimini açıklıyor.

Kabul edelim ki, gerçek hayatta hiç olamayacağını bile bile hayatımızda en az bir kez hepimiz uçmayı hayal ettik. Eğer bir demir adam kostümü yaratmayı bilmiyorsanız Birdly ve sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde en azından alternatif bir heyecan olarak biraz daha yakından bu zevki tatma onuruna ulaşıyorsunuz.

Aşağıdaki videoyu izleyerek inovatif iş fikri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yenilikçi bir iş kurmak isteyen girişimcilere özel inovatif ve kazançlı iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Teknoloji sektörü iş fikirleri
Başarılı inovasyon fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir