Marka Bilinirliğini Artırmanın Yolları

Marka bilinirliği ya da marka tanınırlığı, pazarlama kampanyalarının önemli bir bölümünü oluşturur. Potansiyel ve mevcut müşterilere bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi vermek ve bu bilginin veriliş biçimi çoğu zaman oldukça kritiktir çünkü ilk izlenim çok önemlidir.

Yani markanızın insanların gözüne nasıl göründüğünü bilmek ve buna uygun eylemlerde bulunmak başarıya giden yolda büyük bir avantajdır. Bu nedenle marka bilinirliğine olumlu ya da olumsuz etki eden faktörleri bilmek hayati öneme sahiptir.

Şimdi marka bilinirliğini olumlu etkileyecek bazı önemli tekniklere bakalım.

 

1. Tavsiye Programları (Referral Programs)

Müşteriler, yaptıkları alışverişlerde ufak eşantiyon ve bonuslara bayılırlar. Tavsiye programları da buna dahildir. Örneğin arkadaşlarınız sizin aracılığınız ile Dropbox’a üye olduklarında her arkadaşınız için ücretsiz 500 mb ekstra alan kazanırsınız. Bu uygulamayı bilen bir kişinin pek çok arkadaşını Dropbox’a üye yapacağını düşünürsek bu uygulama çok etkili bir pazarlama yöntemidir ve markanızın tanınırlığını oldukça artırır. Dropbox bu sayede milyonlarca dolarlık reklam bütçesinden tasarruf etmektedir.

 

2. Kaliteli Blog Yazıları

Markanızın bilinmesi için bir diğer etkili yöntem, web sitenizde kaliteli blog yazıları yayınlamanızdır. İnsanlar bir konu hakkında sizin sitenizdeki blog yazısından yararlandıklarında bunu paylaşma eğilimi gösterirler ve pek çok yeni potansiyel müşteri kazanırsınız.

 

3. İnfografik

İnfografik, belli bir konunun görsel unsurlarla renkli ve basit bir biçimde anlatıldığı bir görseldir. Özellikle sosyal medyada paylaşılma oranı epey yüksek olan infografikler sayesinde bir konuyu renkli, basit ve istatistiksel olarak anlatmanız markanızın bilinirliğini de artıracaktır.

 

4. Yerel Ortaklıklar

Marka tanınırlığını artırmak için bir diğer strateji yerel işletmelerle ortaklık kurmaktır. Yani İzmir’de faaliyet gösteren bir pastaneniz var diyelim. İzmir Caz Festivali’ne katkı sağladığınız ve sponsor olduğunuz zaman festivale gelen herkes pastanenizden haberdar olacaktır. Böylece hem müşterilerinizin sayısı artar hem de markanız daha çok kişi tarafından bilinir.

 

5. Araç Kaplama

Belediye otobüslerinin üzerinde çeşitli markaların reklamlarını görürsünüz. Bu da marka tanınırlığını artırmak için etkili bir yoldur. Gün içinde yüzlerce kilometre yapan araçların üzerindeki reklamlar, binlerce kişi tarafından görülecektir. Şirket araçlarının da reklamlarla kaplanmasının ardında yatan neden budur.

 

6. Sosyal Medya Yarışmaları

Sosyal medya üzerinde çeşitli yarışmalar düzenleyerek takipçilerinizin yanı sıra daha pek çok potansiyel takipçiyi ve müşteriyi de kendinize çekebilir, markanızı daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Yarışma sonunda da çeşitli hediyeler vermeniz şart tabii. Örneğin köpek güzellik yarışması düzenleyerek köpeğinin fotoğrafını çekip yollayan insanlar arasında en güzel köpeğe sahip kişiye 100 lira değerinde köpek maması hediye edebilirsiniz. Böylece köpek sahibi olan ancak markanızı o güne kadar bilmeyen insanlara da kendinizi göstermiş olursunuz.

 

7. Podcast ve Tutorial Yayınlamak

Podcast bir konu hakkında bilgili bir insan tarafından yayınlanan ses kaydıdır. Tutorial ise yine bir konu hakkında bilgili bir insan tarafından yayınlanan videodur. Podcast ve tutorial, bir şeyin nasıl yapıldığı hakkında bilgilendirici içeriklerdir. Söz gelimi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketiniz var diyelim. Youtube üzerinde çeşitli ülkelerdeki eğitim fırsatları hakkında haftalık videolar yayımlayarak insanlara faydalı bir içerik sunmuş olursunuz. Bu arada tabii ki danışmanlık şirketinizi de tanıtmış olursunuz ve sizden ücret karşılığında danışmanlık hizmeti almak isteyen insanların sayısını da artırırsınız.

 

8. Arama Motoru Optimizasyonu

Markanın tanınırlığını artırmanın akla gelen ilk yolu genelde reklam vermek oluyor. Google’da ne kadar üst sıralarda olursanız insanlar sizi o kadar çok görür. Google’da en üst sıralarda olmanın yolu da arama motoru optimizasyonu (SEO) kriterlerine uygun bir web sitesine ve içeriklere sahip olmaktır. Bu nedenle web sitenizdeki içeriklerin kaliteli ve faydalı olmasında büyük yarar vardır.

 

9. Ücretli Reklam Vermek

SEO aracılığı ile organik trafik çekebileceğiniz gibi sosyal medyada ve Google’da ücreti karşılığında reklam vererek en üst sıralarda çıkabilirsiniz. Ancak reklam harcamanız ve bunun karşılığında aldığınız trafik (sipariş) miktarında anlamlı ve yararlı bir oran olması şarttır.

 

10. Influencer Reklamları

Sosyal medya platformlarının en popüler günlerini yaşadığı günümüzde yeni bir reklam ve pazarlama yöntemi daha gelişti. Influencer olarak bilinen ve sosyal medya üzerinde ciddi bir takipçisi kitlesi olan kişilerle anlaşarak markanızın reklamını yapmaları karşılığında onlara bir miktar ücret ödeyebilirsiniz.

Örneğin oyun videoları çeken bir Youtube olan Enes Batur’un Youtube’da 7 milyondan fazla takipçisi var ve videoları milyonlarca kez izleniyor. Siz de bilgisayar malzemeleri satan bir şirketsiniz diyelim. Enes Batur’la iletişime geçerek videolarında sizin şirketiniz hakkında konuşmasını ve sizi tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Ancak bu noktada takipçi sayısı yüksek ve çok popüler olan Youtuber’lar, vlogger’lar, blogger’ların oldukça yüksek fiyat politikaları olabilir. Buna dikkat ederek sosyal medya ünlüsü kişiler aracılığı ile markanızı tanıtabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Marka Oluşturma Stratejileri
Dünyaca Ünlü Markaların İsimleri Nereden Geliyor?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir