Dünyaca Ünlü Markaların İsimleri Nereden Geliyor?

Hiç bazı büyük şirketlerin isimlerinin nereden geldiğini merak ettiniz mi? Yüzlerce şirketin isimlerinin etimolojisini gösteren Wikipedia listesi sayesinde bunu öğrenmek oldukça kolay. İşte sizlere 38 büyük şirketin isim hikayeleri:

 

1. Adidas

Adidas’ın ismi kurucusu Adolf (Adi) Dassier’den geliyor. Adi+Das’ın birleşmesiyle ortaya çıkmış.

 

2. Adobe Systems

Kurucu ortağı John Warnoch Adobe nehrinin tam karşısında bir evde yaşıyormuş. Şirketin ismi ise bu nehirden geliyor.

 

 3. Amazon.com

Alfabetik listelerde hep üst sıralarda olması için Jeff Bezos şirketin isminin A harfiyle başlamasını istemiş. Şirket ismini Cadabra.com’dan dünyanın en büyük nehri olan Amazon’a değiştirmiş.

 

4. Apple

Apple ismini bir meyveden alıyor. Bunun sebebi sadece Steve Jobs’ın en sevdiği meyvenin elma (apple) olması değil, aynı zamanda Jobs’un bir elma bahçesinde çalışmış olması. Samimi, basit ve sıcak ‘Apple’ ismi aynı zamanda şirketi rakiplerinden ayırmak için seçilmiş.

 

5. Arby’s

Arby’s ismi R ve B harflerini temsil ediyor aslında. (İngilizce R ‘ar’ şeklinde, B ise ‘bi’ şeklinde telaffuz edilir). R ve B harfleri ise Arbys’in kurucusu Raffel Kardeşlerin (Brothers) baş harfleri.

 6. BlackBerry

Şirketin ürettiği ilk cihazın klavye tuşları böğürtlene (blackberry) benziyordu. Şirket de ismini buradan almış.

 

7. Coca-Cola

Coca-Cola’nın tadını veren şey koka yaprakları ve kola fıstıkları. Yaratıcısı John S. Pemberton ise ‘kola’daki K harfini ‘C’ye değiştirerek dünyanın en tanınmış markasını ortaya çıkarmış.

 

 8. eBay

Kurucusu Pierre Omidyar’ın öncesinde bir web danışmanlık firması vardı, adı ise Echo Bay Technolohy Group. İnternet sitesini yaparken EchoBay.com adını almak istemiş ancak bu adı bir altın madeni şirketi almış. Bu yüzden ikinci seçeneceği olan eBay.com adını seçmiş.

 

9. Evernote

Evernote’un adı İngilizcedeki forever (sonsuzluk) ve note (not) kelimelerinden geliyor; uygulamanın sunduğu hizmeti anlatıyor.

 

10. Facebook

Facebook’un adı ABD’de üniversiteye yeni girmiş öğrencilere birbirleriyle daha kolay tanışmaları için verilen kitaplardan geliyor.

 

11. Google

Google adı aslında ‘googol’un yanlış yazılmış hali. Googol 10 üzeri 100 sayısının adı, yani 1’i takip eden 100 tane sıfır var bu sayıda.  Bu sayı ise şirketin çok geniş miktarlarda online bilgiyi toplayıp düzenleme amacını yansıtıyor. Google.com domain adı da müsait olunca şirket bu ismi almış.

 

12. Groupon

Şirketin başkanı Andrew Mason’a göre Groupon ‘grup kuponu’nun kısaltılmış hali.

 

13. Hasbro

Şirketin adı kurucular Hassenfeld Kardeşler, Henry ve Helal’den geliyor.

 

14. Hotmail

Sabeer Bhatia şirket için iş planını yaparken sonu ‘mail’ ile biten birçok isim ortaya atmış. En sonunda ‘Hotmail’de karar kılmış çünkü web sayfası yazarken kullanılan dil olan HTML’in harflerini içeriyormuş.

 

15. IKEA

IKEA’nın ilk iki harfi kurucusu Ingvar Kanprad’ın adından geliyor. Son iki harfi ise büyüdüğü köy olan Elmtaryd Agunnaryd’ten geliyor.

 

16. Intel

Robert Noyce ve Gordon Moore en başta şirketlerinin adını N M Electronics koymak istemiş. Daha sonra Integrated Electronics’te karar kılmışlar ancak bu isim başka bir şirket tarafından alınmış. Bunun üzerine Integrated Electronics’in ilk hecelerini kullanarak Intel adnı ortaya çıkarmışlar. Bu sefer hızlı davranıp Intel’in ve Intelco gibi benzer isimlerin isim haklarını satın alarak başka bir şirketin Intel adını kullanabilmesinin önüne geçmişler.

 

17. Kodak

Kurucusu George Eastman’in en çok sevdiği harf ‘K’ harfiymiş çünkü bu harfin sert ve güçlü göründüğünü düşünüyormuş. Şirket adının bu harfle başlayıp bitmesini istemiş. Eastman Kodak isminin üç avantajı olduğunu düşünüyor: bir marka adına uygun olması, yanlış telaffuz edilmesinin zorluğu ve şirketin ilk kurulduğu zamanlarda kameralarla ilgili hiç bir kelimeyle benzerlik taşımaması.

 

18. Lancôme

1935 yılında Lancome’un kurucusu Armand Petitjean Fransa’da kırsal bir bölgede tatil yaparken Le Chateau de Lancome kalesinin yıkıntılarını ziyaret etmiş. Kalenin etrafında yetişen yabani güllerden etkilenerek parfüm şirketinin adını Lancome koymuş ve sembolü olarak da gülü seçmiş.

 

19. McDonald’s

McDonalds adını kurucuları olan ilk restoranı 1940 yılında açan Dick ve Mac McDonald’dan alıyor.

 

20. Microsoft

Microsoft ismini Bill Gates bulmuş çünkü şirket mikrobilgisayar yazılımıyla uğraşıyor.

 

21. Mozilla

Günümüzde kullandığımız Mozilla ve Netscape browserları Mosaic isminde ortak bir ataya sahip. Geliştirme aşamasındayken Netscape tarayıcı Mosaic ve Godzilla’nın birleşiminden meydana gelen Mozilla adıyla tanınıyordu. Bir dizi web aracı ve uygulamasına da Mozilla Suite adı verildi. AOL Netscape’i aldıktan sonra Mozilla bağımsız bir web tarayıcısı oldu.

 

22. Nike

Nike ismi Yunan zafer tanrıçasından geliyor.

 

23. Nikon

Nikon’un orijinal adı Nippon Kogaku, ‘Japon Optiği’ anlamına geliyor.

 

24. Nintendo

Nintendo ismi Japon şirketinin adının latin harfleriyle yazılmış hali. ‘Nin’ japoncada ‘emanet edilen’, ‘tendo’ ise ‘cennet’ anlamına geliyor.

 

25. Pepsi

Pepsi’nin adı yiyecek proteinlerini parçalayan sindirim enzimi pepsinden geliyor.

 

26. Reebok

Telaffuzu biraz değişmekle beraber Reebok adı ‘rhebok’ denilen Afrika antilobundan geliyor.

 

27. Samsung

Samsung Korecede üç yıldız anlamına geliyor.

 

28. Skype

Voice-over-IP servisini tanımlayan Sky-Peer-to-Peer adı önce Skyper, sonra da Skype oldu.

 

29. Sony

Sony’nin adı Latince’de ses anlamına gelen “sonus”dan geliyor. Buna ek olarak “sonny” Amerikan argosunda parlak gençleri tanımlamak için kullanılıyor. Sony’nin kurucuları da kendilerinin ses ve görüntüyle uğraşan parlak gençler olduklarını düşünerek bu ismi seçmiş. Ayrıca  Sony birçok dilde kolayca telaffuz edilebildiği için de tercih edilmiş.

 

30. Sprint

Sprint Corporation Güney Pasifik Demiryolu şirketinin iç haberleşme birimi olarak hayatına başladı. Daha sonra telefon şirketi haline gelerek Switched Private Network Telecommunications adını aldı. Şirketin adı da bu ismin ilk harflerinden oluşuyor.

 

31. Starbucks

Starbucks’ın adı Moby-Dick romanındaki Starbuck karakterinden geliyor. Ayrıca Seattle’daki bir maden bölgesi olan Starbo’dan da ilham almış.

 

 32. Twitter

Kurucu ortağı Jack Dorsey ‘Twitch’ adını beğenmemiş ve benzer kelimeler için sözlüğe bakmış. Kuş cıvıltısı ve alakasız bilgi patlaması anlamına gelen ‘twitter’ adında karar kılmışlar.

 

 33. Virgin

Kurucusu Richard Branson ve ortağı müzik mağazası olarak bu işe ilk girdiklerinde bu alanla ilgili yönetimine dair hiçbir şey bilmediklerinden seçtikleri isim İngilizce’de bakire anlamına gelen Virgin olmuş.

 

 34. Volkswagen

Yarış arabaları ve lüks araçlar tasarlamasıyla bilinen Ferdinand Porsche herkesin satın alabileceği ulaşılabilir bir araba üretmek istemiş. Ortaya çıkan ürüne Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına gelen Volkswagon denmiş.

 

35. Walmart

Satış devinin adı kurcusu Sam Walton’ın adından geliyor.

 

36. Xerox

Xerox  xerography kelimesinden geliyor. Xerography kelimesi yunancada kuru anlamına gelen ‘xeros’ ve yazı anlamına gelen ‘graphos’ kelimelerinin birleşimi.

 

37. Yahoo!

Yazar Jonathan Swift Gülliver’in Gezileri kitabında isyankar insanları tanımlamak için ‘yahoo’ kelimesini uydurmuş. Yahoo! kurucuları David Filo ve Jerry Yang bu ismin kendilerine uygun olduğunu düşünmüş.

 

38. Zynga

Zynga ismi kurucusu Mark Pincus’un Amerikan bulldog cinsi köpeği Zinga’nın adından geliyor.

 

İlginizi çekebilir

Marka Oluşturma Stratejileri
10 Muhteşem Marka Hikayesi
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir