Milyarderlerin Eşsiz Oyuncakları

Milyarderlerin aldıkları lüks evler, pahalı uçaklar hep gündemde olmuştur fakat biz daha geri planda kalan zevklerinden bahsetmek istedik.

Bu yazımızda gerçek boyutlarında köpek balığından Leonardo Da Vinci’nin günlüğüne ya da Hitler’in Mercedes marka otomobiline kadar dünyanın en zenginlerinin çalışarak kazandığı ya da miras kalan paralarını harcadıkları ilginç şeylere göz atacağız:

 

Truett Cathy – Batmobile

Truett Cathy, fast food zinciri Chick-fil-A ile kazandığı 2 milyara yakın servetininin bir kısmını kendisine bir batmobile (Çizgi karakter Batman’in arabası) için harcadı. Cathy’nin satın aldığı araba, 1992 yılında vizyona giren “Batman Returns” (Batman Dönüyor) filminde kullanılan ve 250 bin dolar değerindeki araba.

 

Steven Cohen – Damien Hirst’ün 4,27 Metrelik Köpek Balığı

Risk fonu yöneticisi ve SAC danışmanlık firması kurucusu Steven Cohen, 11,4 milyar dolarlık servetin sahibi.

Cohen, dünyanın en pahalı ikinci tablosu olan “Kooning’s Woman III” için 137,5 milyon dolar ödedi. Yakın zaman önce ise 110 milyon değerinde bir Jasper Johns tablosu(gerçek bir köpek balığı) satın aldı.

Neyse ki Cohen’in sahip olduğu 4,27 metrelik köpek balığının bozulmasını önlemek için kullanılan formaldehit nispeten ucuz. Çürüme tehlikesi ile karşı karşıya olan köpek balığını korumak için Cohen, 8 milyon dolar harcadı.

 

Paul Allen – 2. Dünya Savaşı’ndan Kalma Savaş Uçağı

Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın serveti yaklaşık 21 milyar dolar. Allen’ın tutkusu, 2. Dünya Savaşı döneminde kullanılan uçaklar. Döneme ait 20’ye yakın uçağa sahip olan Allen, sadece bu uçakları tuttuğu hangar için 5,2 milyon dolar ödedi.

 

Brunei Sultanı – Dünyanın En Pahalı Arabası

Dünyanın en pahalı saç tıraşını (21,495 Dolar) yaptıran Sultan için, “Hindistan’ın Yıldızı” diye anılan 14 milyon dolar değerindeki Rolls Royce marka arabayı satın alması pek de şaşırtıcı değil.

Öte yandan, ülkenin Başkanı olması nedeniyle tam dokunulmazlığa sahip olması ise paha biçilemez.

 

Ronald Lauder – Pahalı Sanat

Estee Lauder  kozmetik şirketinin varisi olan Ronald Lauder’in serveti yaklaşık 3,2 milyar dolar.

Lauder 650 milyon dolar değerinde sanat koleksiyonuna sahip. Lauder, 2006 yılında dünyanın en pahalı üçüncü tablosu olan, Klimt’e ait bir portreyi 135 milyon dolara satın aldı.

 

III. Dr. Henry T. Nicholas – Aşk Sığınağı

Dr. Henry T. Nicholas 1,98 metre boyunda 2,3 milyar dolarlık servete sahip ve Broadcom’un kurucularından. Nicholas, Laguna Hills’de inşa ettirdiği evin içerisine bir seks sığınağı yaptırdığı ve bu sığınak için tavanın yükseltilmesini istediği iddia ediliyor.

 

Roman Abramovich – Dünyanın En Büyük Yatı

Millhouse firmasının ve İngiliz futbol klubü Chelsea’nin sahibi Abramovich, yaklaşık 11,2 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Roman Abramovich’in sahibi olduğu “The Eclipse” adlı yatın değeri 450 milyon dolar. Dünyanın en büyük yatı ünvanına sahip bu lüks oyuncak içerisinde, füze tespit sistemi, iki helikopter pisti, lüks bir spa, yüzme havuzu ve minyatür bir denizaltı bulunuyor.

 

Richard Branson – Necker Adası

Richard Branson, Virjin Adalarındaki Necker Adasını satın aldığında henüz 28, sahibi olduğu Virgin Holding ise sade 6 yaşındaydı.

Şu andaki malvarlığı 2,5 milyar dolar civarında olan Branson’ın adayı aldığı dönem maddi durumu bu kadar iyi değildi. Branson, 30 hektarlık adayı 100 bin dolara almayı başardığını söylese de, farklı kaynaklarda fiyatın 270 bin dolar olduğu iddia ediliyor. Her iki şekilde de oldukça karlı bir yatırım olduğu ortada. Zira adanın şu anki fiyatı 60 milyon dolar civarında.

 

Kimliği Belirsiz Milyarder – Hitler’in Mercedes Marka Otomobili

Rusya’da 62 milyarder bulunuyor ve bunlardan biri 2006 yılında Hitler’e ait olan Mercedes marka otomobili 6 ile 15 milyon dolar arasında bir fiyata satın aldı.

Tahmin edileceği gibi, milyarder kimliğinin gizli kalmasını istedi fakat satışı yapan Michael Froelich, Rus milyarderin Nazilere ait başka arabaları da almak için arayışta olduğunu iddia etti.

 

Bill Gates – Washington’daki Olağanüstü Köşkü

Microsoft’un sahibi Bill Gates’in Washington’daki evi 6,130 metrakare.

Yakın zamanda dünyanın en zengini ünvanını Jeff Bezos’a kaptırsa da, Bill Gates halen 90 milyar dolarlık servetin sahibi. Lüks ötesi evinin 2009 yılındaki konut vergisi 1,1 milyon dolar, evin tahmini değeri ise 147,5 milyon dolar.

 

Mukesh Ambani – Dünyanın En Pahalı Evi

Mukesh Ambani, 41 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 19. kişisi.

Hindistan’da halkın yüzde 42’si açlık sınırı olan günlük 1,42 doların altında gelirle yaşarken, Ambani dünyanın en büyük ve en pahalı evini yaptırdı. 27 katlı ve 370 bin metre karelik bu ev yaklaşık 2 milyar dolara mal oldu.

 

Brunei Sultanı – Tema Parkı

Arabaları ve saç tıraşına ek olarak Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin, 3 milyar dolarlık bir parkın sahibi ve işletmecisi. Jerudong isimli park eskiden ücretsiz olarak hizmet veriyordu. Şimdi ise tamirat gerekçesiyle kapalı.

 

Bill Gates – Leonardo Da Vinci’nin Günlüğü

Bugüne dek varlığını sürdürebilmiş Da Vinci’ye ait 30 bilimsel günlüğün içerisinde en meşhuru “Codex Leicester”.

1994 yılında yapılan bir açık arttırmada Bill Gates tarafından 30,8 milyon dolara satın alınan günlük, bu sayede en pahalı kitap unvanını da kazanmış oldu. Gates günlüğü satın aldıktan sonra dijital ortama aktarıp, dijital kopyalarını 30 dolara satışa çıkardı.

 

Lihtenştayn Prensi II. Hans Adam – 18. Yüzyıla Ait Floransa Dolabı

Lihtenştayn Prensi 2004 yılında 36 milyon dolara Badminton Dolabı satın aldı. Açık arttırma ile aldığı dolap, kendi rekorunu kırarak, en pahalı eşya unvanında da sahip oldu.

Süslü işlemelere sahip dolap, 1990 yılında Johnson&Jhonson firmasının sahibi Barbara Piasecka Johnson tarafından 16,59 milyon dolara satın alınmıştı. Yeni sahibi olan Lihtenştayn Prensi II. Hans Adam, dolabı Avusturya’daki Lihtenştayn Müzesi’ne bağışladı.

 

Jeff Bezos – Gizli Uzay Roketi

Amazon sitesinin milyarder kurucusu ve 98 milyar dolarlık servetin sahibi Jeff Bezos, mal varlığının bir kısmını “Blue Origin” adlı gizli bir uzay roketi projesi için ayırdı.

Uzay aracının, insanları yeryüzünün 120 kilometre yukarısına çıkaracak ve onları düşük yer çekimli ortamda yaklaşık 3 dakika boyunca tutacak, türünün tek örneği olması bekleniyor. Bezos’un yatırımının yanı sıra, projeye NASA da 3,7 milyon dolarlık fon sağladı.

 

Richard Branson – Galaktik Uzay Gemisi

5,1 milyar dolarlık servetin sahibi Richard Branson, 8. sivil yolcu taşıyacak uzay gemisi projesi için 200 milyon dolar harcadı.

Aracın çıkacağı seferde, yolcuların 6 dakikalık yer çekimsiz ortam deneyimi yaşamak için 200 bin dolar ödemeleri gerekecek. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Meksiko eyaleti şimdiden, kalkış yapılacak alan ve hangar için 200 milyon dolar yatırım yaptı.

 

David Koch – Sıcak Hava Balonu

New York’lu mühendis ve iş adamı David Koch 49 milyar dolarlık servetin sahibi. Koch iklim değişiminin uydurma olduğunu kanıtlamak için servetinden milyonlarca dolar harcadı.

Takıntı haline getirdiği kampanyasının bir parçası olarak onlarca sıcak hava balonu alan Koch, bu balonları farklı şehirlerde “Sıcak Hava Turu” adı ile kullanıma açtı.

 

İlginizi çekebilir

Milyarderlerden Tutması Muhtemel 11 Çılgın Fikir
Milyarderlerin İlk Meslekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.