Milyarlık Bir Şirket Kurmak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Her gün doğru hamleler yapmak, milyarder olmanızı garanti edemez ancak bu hamlelerden herhangi birini atlamak kesinlikle size kaybettirir.

Milyar liralık bir şirket kurmak için girişimcinin milyar liralık bir zihniyete sahip olması ve dünyanın en zengin iş adamları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, bilimin ortak payda olarak tespit ettiği bazı günlük alışkanlıkları benimsemesi gerekiyor. Bilimsel araştırmalar para kazanmak için bazı belirli eylemlerin ve alışkanlıkların, kişiye fayda sağladığı sonucuna ulaşmıştır.

Eğer milyar liralık bir imparatorluk kurmak istiyorsanız üzerinde çalışmak isteyeceğiniz (ve hatta günlük olarak yapmak isteyeceğiniz) bu yedi şeye göz atmanızı tavsiye ederiz:

 

1. Okuyun

okuyun

Günümüzün milyarderlerinin okumak için obur bir iştahı olduğunu söyleyebiliriz. Kısa zaman içerisinde çok fazla kitap ve benzeri şeyler okuyorlar. Warren Buffet gibi milyarderler, günlerinin büyük bir bölümünü kitap, makale ve çevrimiçi içerikleri okuyarak geçiriyorlar. Bu, iş ortamını daha iyi anlamalarına yardımcı olduğu gibi ayrıca yatırım ve stratejik kararlarında da onlara fayda sağlıyor.

Okumak, bir iş adamının kendi firmasını kar açısından bir üst seviyeye taşıyabilmesi için önemli bir bilgi birikimi oluşturmasını sağlar. Aynı zamanda, kişinin hem firmasının geleceğini hem de yeni fırsatları çok daha kolay görmesini de sağlar.

Mutlaka okuyun: Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı

 

2. Takıntılı Olun

takintili-olun

Başarılı insanlar tutkuludur ancak şirketlerini bir sonraki seviyeye taşımak isteyenler aslında yaptıkları şeyler ile ilgili takıntılıdırlar.

Takıntılı olmak tutkudan sonraki aşamadır. Eğer firmanızın stratejisi için tüm gece ayakta kalıyorsanız bu durumda bunu takıntı yapmışsınızdır ve kendinizi, firmanızı ve mal varlığınızı bir sonraki seviyeye taşımak için doğru yoldasınızdır.

Ancak dikkatli olun, aklınızda binlerce fikir barındırmak kimi zaman şirketinize ciddi hasarlar verebilir.

 

3. Tanışın

tanisin

Her gün yeni biri ile tanışmak için vakit ayırın. Bu kişi sizin sektörünüzden veya hatta herhangi bir sektörden olmak zorunda değil. Bu daha çok günlük hayatımızda bizim gibi olan, tamamen bizden farklı bir sektörde faaliyet gösteren veya iş hayatı ile ilgilenmeyen insanları tanımlayabilmek ile ilgili.

Bu, işinizi büyütmek için yeni bir şeyler öğrenmek ve farklı bakış açılarını anlamak için en iyi yöntemdir. Şirketinizdeki boşlukları doldurmak için yetenekli insanlar ile tanışabilir ve kitleniz hakkında çok daha iyi ve başarılı bir algı geliştirebilirsiniz. Uzmanlık alanınız dışındaki ve işleri sizin yaptığınızdan daha farklı bir şekilde yapan insanları tanımak, bazı şeyleri çok farklı bakış açılarıyla görmenize yardımcı olabilir.

 

4. Mütevazı Olun

mutevazi-olun

Alçak gönüllü insanlar başarısız olmazlar. Aslında alçak gönüllülüğe önem veren insanlar genelde kimseye fark ettirmeden en başarılı olanlardır. Bunun sebebi, bu insanların yaptıkları şeyi bağıra bağıra duyurmaya çalışmaktansa diğer insanlara yardım etmeyi tercih etmeleridir.

Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilsiniz. Tam da bu sebepten ötürü tüm enerjinizi işletmenizi daha başarılı yapmak için kullanırsınız. Milyarderler, yaptıkları işi sadece kendileri için değil ancak dünyayı değiştirmek veya dünyayı daha iyi bir yer yapmak için yaparlar. Ve bunu yaptıkları için de birilerinden bir hayranlık veya onay beklemezler.

Birçok insan aslında Mark Zuckerberg’in bir milyarder olduğunu duyduğunda şaşırır. Çünkü kendisi bu konu hakkında hiç konuşmaz. Her gün kendinize ne kadar şanslı olduğunuzu hatırlatın. Şu an bulunduğunuz durum için şükredin ve sizi veya işletmenizi bu yerlere getiren, buralara gelmenize yardımcı olan insanları asla unutmayın.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

5. Sorgulayın

sorgulayin

Eğer mevcut sonuçlardan hiçbir zaman memnun olmazsanız işte o zaman şirketiniz ile birlikte bir sonraki seviyeye ulaşabilirsiniz. Her şeyi sorguladığınızda ve sizi geliştirecek şekilde yanıtlar aradığınızda milyar liralık bir şirkete sahip olmak için bir adım daha atmış olursunuz. Bir firma mevcut sonuçları yeterli bulup karını yükseltmek için çabalamazsa asla gelişemeyecektir. Ancak bir lider bu sonuçları sorguladığında ve bu sonuçların üstüne ne ekleyebileceğini düşünmeye başladığında küçük bir şirketten milyar liralık şirkete doğru bir aşama daha geçilmiş olur.

 

6. Bağlantı Kurun

baglanti-kurun

Bir milyarder, akıl hocalarının, ortaklarının, sektörde ileri gelenlerin veya fayda sağlayabilecek paydaşların yardımıyla aradaki boşlukları doldurmanın gerekliliğini bilir.

Her ne kadar birçok insan ağ kurmanın önemini anlasa bile bir milyarder, kendi işletmesini bir adım ileri taşımak için mümkün olan her bağlantıyı kullanması gerektiğini bilir. Daha önce hiç olmadığı miktarlarda karlarını arttırmak için diğer insanların onlara nasıl yardım edebileceği konusunda çok fazla kafa yorarlar ve sonunda da milyar liralık şirketlere sahip olurlar. Hayatınızda her türlü fırsatı kullanarak yeni bağlantılar kurmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Büyük Düşünmek ve Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenlere

 

7. .Hemen Başlayın

baslayin

Herkesten önce harekete geçin ve sektörünüzde her zaman bir adım önde olmak için düzenli olarak çaba sarfedin. Birçok milyarder başarılı olup olmayacağından bile emin olmadan ve maddi açıdan yeterli kaynağı olmamasına rağmen bir şeye başlama kararı aldı. Kollarını sıvadı ve her şeye bir çözüm bulacağına inanarak çalışmaya başladı. En önemli olan şey, diğer insanlardan önce başlamak ve pazara hakim olmaktır.

Gerçekten kendinizi hazır hissettiğiniz sihirli bir an asla olmayacaktır. Bu yüzden kollarınızı sıvayıp yaptığınız şey ile ilgili bir fikriniz var ise bunu bir an  önce hayata geçirmelisiniz. Milyarderler bunu ilk yapan insanlardır. Ne son ne de ikincidirler. Bu ister hobi olsun, isterse farklı bir egzersiz rutini, her gün yeni bir şeye başlayın.

Her ne kadar tüm seviyeden işletmeler ve liderler bu yöntemleri belirli derecede uygulamaya çalışsa bile bunları her gün düzenli olarak ve mümkün olduğunca başarılı bir şekilde yerine getirenler milyar dolarlık bir ünvana sahip olacaktır.

Ayrıca her gün doğru şeyleri yapmak ve bunlardan yararlanmak size ve işletmenize çok katkı sağlayabilecek başarılı alışkanlıklara dönüşecektir.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir