Mirasını Çocuklarına Bırakmayı Düşünmeyen 9 Zengin

Çocuklarına daha rahat bir hayat sağlayabilmek için onlara para bırakmak neredeyse her anne babanın hayalidir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz çok zengin birkaç kişininse aklında farklı planlar var.

Bir vasiyet yazarak bütün paranızın, sahip olduğunuz şeylerin ve varlıklarınızın doğru insanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çocuklarınız varsa zaten vasiyetinizde kimlerden bahsedeceğiniz az çok bellidir… Peki çocuklarınıza neler bırakacaksınız?

Birçok insan için bu vermesi kolay bir karar. Sahip oldukları her şeyi listeleyip bunları çocuklarına eşit bir şekilde dağıtmaya çalışıyorlar. Ama çok daha farklı hayatlar yaşayan zenginler, bu kararı verirken daha çok zorlanıyor. Bu listede size sahip olduklarının çok azını çocuklarına bırakacak olan ya da neredeyse hiçbir kısmını çocuklarına bırakmayı tercih etmeyen milyonerlerden ve milyarderlerden bahsedeceğiz.

Elbette bir milyarderin çok az dediği kısım birçoğumuz için hayatımızı rahatça geçirebileceğimiz bir miktara denk geliyor, ama yine de neden bu kararı verdiklerini merak ediyorsanız ve “eğer parayı çocuklarına bırakmıyorlarsa ne yapıyorlar, mezara mı götürecekler?” diyorsanız hemen yazımızı okumaya başlayın!

 

1- Warren Buffet

Milyarder yatırımcı Warren Buffet 2006 yılında New York’ta yapılan bir kütüphane etkinliğinde geleceğe yönelik planlarından açıkça bahsetmişti. Buffet insanların miras yoluyla zengin olmamaları gerektiğini düşünüyordu, hele hele dünya üzerinde bizden çok çok daha fakir 6 milyar insan yaşarken. Kalabalığa servetinin %85’ini 5 farklı hayır kurumuna bağışlayacağını söylemişti Buffet, bu 5 vakıftan bir tanesi de çok yakın arkadaşı olan Bill Gates’in eşiyle beraber kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfıydı. Geri kalan %15’ini ise bir kısmı çocuklarına gidecek, ama Buffet onları çoktan fazla bir miras beklememeleri gerektiği konusunda eğittiğini söylüyor. “Miras yoluyla zengin olmak hakkında nasıl hissettiğimi biliyorlar, her ne kadar onlarla mirasımın bir kısmını paylaşsam da bu büyük bir miktar olmayacak. Yine de, birçok insanın hayallerini kurduğu paraya sahipler, bununla yaşamayı öğrenmeliler.” Buffet sadece mirasını çocuklarına bırakmamakla kalmadığını, aynı zamanda diğer zengin anne babalara da aynısını yapmaları konusunda öğütlediğini de açıklamıştı. Bill ve Melinda Gates’le beraber bir paylaşma plaftormu kuran Buffet dünya üzerindeki en zengin bireyler ve ailelerle varlıklarının büyük bir çoğunluğunu hayır işlerine bağışlamak konusunda anlaştıklarını söyledi.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’tan 11 Önemli Hayat Dersi

 

2- Bill Gates

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, üç çocuğundan her birine 10 milyon dolar miras bırakmaya karar verdi. Hani az bırakıyordu dediğinizi duyar gibiyiz, evet, 10 milyon dolar gerçekten küçük bir miktar değil, ama Bill Gates’in tek başına 80 milyar dolardan fazla parası olduğunu düşündüğünüzde 10 milyon aslında o kadar da büyük gibi duyulmuyor değil mi? 2013 yılında neden çocuklarına bütün varlığını bırakmadığını açıklayan Gates, şöyle konuşmuştu: “Bence çocuklarınıza devasa miktarlarda para bırakınca onlara iyilik yapmış olmuyorsunuz. Warren Buffet ile biz daha tanışmadan önce Fortune dergisine verdiği bir röportajı okumuştum, tam olarak da bu konudan bahsediyordu. Düşündüğümde haklı olduğunu fark ettim, her ne kadar bazı insanlar bize çocuklarımıza kötülük yaptığımızı söylüyor olsalar da Melinda da ben de verdiğimiz karardan mutluyuz.”

Mutlaka okuyun: Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye

 

3- George Lucas

Star Wars evreninin haklarını 2012 yılında Disney’e sattığında büyük meblağlarda para kazanan Lucas 4.5 milyar dolarlık servetini 4 çocuğu arasında paylaştırmayacağını açıkladı. 2010 yılında Warren Buffet’ın kurduğu paylaşım platformuna katılan Lucas ölümüne kadar varlığının en az %50’sini ihtiyacı olanlara bağışlayacağına söz vermiş oldu. Lucas’ın en çok önem verdiği alanlardan birisi eğitimdi, bu yüzden eğitimde gelişmelere odaklanmayı düşündüğünü söyleyen Lucas’tan sahip olduğu servetin bir kısmını bu Alana yatırması bekleniyor.

 

4- Mark Zuckerberg

Daha sadece 32 yaşında olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg servetini çocuklarına bırakmayan en genç zenginlerden. Kendisi ve eşi Priscilla Chen kızları Max’in doğduğu günlerde sahip oldukları şirket hisselerinin %99’unu yardım kuruluşlarına bağışlamayı düşündüklerini açıklamışlardı. Yakın zamanda yapılan tahminlere göre bu miktar yaklaşık olarak 50 milyar dolara tekabül ediyor. Bağışlarınıysa eğitim için ve çocuk hastalıklarını azaltmak için çalışan, çocuklar için fırsat eşitliği sağlamak idealindeki girişimlerine yapmayı düşünüyorlar.

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’den Öğrenebileceğimiz 10 Faydalı Bilgi

 

5- Sting

Çocuklarına sahip oldukları servetten sadece küçük bir miktar bırakacak olan ünlüler arasında müzisyen Sting de var. Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir serveti olan ünlü sanatçı Daily Mail gazetesiyle yaptığı bir röportajda şöyle konuşmuştu: “Onlara çok para kalmayacağını söyledim çünkü elimize geçen parayı harcıyoruz: birçok yere yardımda bulunuyoruz. Kazandığımız paraları yardım kampanyalarına harcadığımız için geride çok büyük meblağlar kalmıyor. Kesinlikle çocuklarıma banka fonları bırakmak istemiyorum, bence bu onları boyunlarında zincirlerle bırakmaktan farksız. Onlar da çalışmak zorunda. Tabii ki bir sorunla karşılaştıklarını görürsem onlara yardımcı olurum ama şimdiye kadar hiç bunu yapmam gerekmedi.”

 

6- Jackie Chan

Sosyal medyada dolaşan “Jackie Chan öldü!” iddiaları kalbimize inmişti ki, Jackie Chan ölmediğini söylemek için geri döndü. Bu listedeki tüm diğer ünlüler gibi Chan de sahip olduğu yaklaşık 350 milyon dolarlık servetin en az yarısını yardım kuruluşlarına bağışlamayı düşünüyor. Onu bu listedeki diğer zenginlerden ayıransa Chan’in oğlu Jaycee’ye hiç para bırakmıyor oluşu. NewsAsia kanalına konuşan Chan: “Oğlum eğer başarabiliyorsa kendi parasını kazanmalı. Eğer başaramıyorsa sadece benim paramı harcıyor olacak.” demiş, bu sözlerle çocuğuna herhangi bir miras bırakmayacağını açık açık ortaya koymuştu.

 

7- Simon Cowell

Oğlu Eric doğmadan hemen önce yetenek yarışmalarında jürilik yapan (Amerikan İdol, Amerika’nın yeteneği) Simon Cowell çocuğuna bir banka fonu oluşturmayacağını söylemişti basın mensuplarına. Her ne kadar aklında belirli bir grup ya da vakıf olmasa da Cowell yaklaşık 550 milyon dolardan oluşan servetinin büyük bir kısmını hayır işlerine harcayacağını duyurmuştu. “tüm paramı çocuğuma değil, başka birilerine bırakacağım, muhtemelen çocuklar ve hayvanlar için çalışan bir yardım kuruluşuna.” demişti The Mirror’a. “Mirasların bir nesilden diğer nesile geçmesi gerektiğine inanmıyorum, çocuğum da parasını tıpkı benim gibi çalışıp kazanmalı.”

 

8- Elton John

Sir Elton John elli yıllık sahne performansı boyunca 450 milyon dolara yakın bir servet elde etti, kıyafetleri, evleri ve sanat koleksiyonu da bunun en büyük kanıtı. Ama söz konusu olan şey oğulları Zachary ve Elijah olduğunda John ve kocası David Furnish daha ölçülü bir yaklaşım uygulamaktan yanalar. The Mirror’a konuşan Elton John: “Elbette çocuklarıma iyi bir finansal durum bırakmak istiyorum. Ama diğer bir yandan, çocuklarınızı ayrıcalıklarla büyütmek korkunç bir hata. Hayatlarını mahvedebilirsiniz. Demek istediğim şey şu, evet, çocuklarım gerçekten güzel bir hayat yaşıyorlar, ve hayır, normal çocuklar gibi değiller elbette. Ben de öyleymiş gibi davranmıyorum zaten. Ama onların da bir normallik algısı olmalı, paraya saygı duymalılar, o paranın çalışılarak kazanıldığını bilmeliler. John ve eşi Furnish de Warren Buffet’ın tarzını benimseyecek gibi duruyor, ama detayları o kadar da kesin değil.

 

9- Andrew Lloyd Webber

Operadaki Hayalet ve Kediler müzikallerinin ünlü ingiliz bestecisi Andrew Lloyd Webber’in iki farklı evliliğinden 5 çocuğu var, ama hiçbiri Weber’in servetinden büyük bir miktar alamayacak. Webber servetinin büyük bir çoğunluğunu tiyatro topluluğuna bırakarak sorunlarla baş etmeye çalışan sanatçılara yardımcı olmayı amaçlıyor. Kendisinin yaklaşık 1.2 milyar dolar serveti olduğunu da bu noktada belirtmiş olalım. “Sanki tiyatro toplumuna bir şeyler borçluymuşum gibi hissediyorum, bu sadece İngiltere’deki başarımdan ötürü değil, dünyada bu kadar başarılı olmamla alakalı bir durum”  demişti bir röportajında. Aynı zamanda çocuklarının şımarık yetişmesinden de çok endişelenen Weber, her ne kadar kendi hayat yollarını çizmeye çalışırken başlarda onlara yardımcı olacak olsa da sonrasına kendileri çalışarak paralarını kazanmalarını beklediğini söylemişti.

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir