Mülteci Kampları Artık Kendi Yiyeceklerini Yetiştirebilecek!

Meksikalı araştırmacılar, mülteci kamplarının içindeki ve etrafındaki verimsiz toprakları yeniden canlandırmak için insan atıklarını kullanan ödüllü biyoçözünür “halıya” fon arıyor.

RISE, insanlık krizinin yaşandığı verimsiz bölgelerde kullanılmak için tasarlanmış özel bir ürün. Hasat elde edebilmek için gerekli olan sulama ve besinleri sadece insan üresiyle sağlıyor. Çoğumuzun bildiği gibi, insan üresinde hatırı sayılır oranda azot, fosfor ve potasyum bulunuyor. Dolayısıyla, insan sayısının fazla, tesislerin ise sınırlı olduğu yerlerdeki insan atığı sorunu artık bir fırsata dönüştürülüp verimsiz arazileri canlandırmak için kullanılabilecek. Böylece, sıkça ihtiyaç duyulan yeni yiyecek kaynakları yaratılmış olacak.

Plastik bir ağ gibi görünen RISE, tamamen biyoçözünür malzemelerden üretilmiş olma özelliği taşıyor. İçinde yerel tohumlar ve sıvı filtreleri bulunan RISE, kamp veya diğer toplu yaşam alanlarına tıpkı bir halı gibi serilebiliyor. Ürünün arkasında yatan esas fikir, her aileye kendi “akıllı halısını” verip onlara hasat toplama ve bu hasatları hem birbirleriyle hem de mülteci kamplarının dışındaki yerel halkla takas ederek yaşamlarını sürdürme şansı vermek.

Başarılı ve çevreci bir girişim projesi olan RISE, Meksika’da Monterrey Teknoloji ve Yüksekokul Enstitüsünde okuyan üç endüstriyel tasarım öğrencisi tarafından geliştirildi. Dominik Bini, José Luis Galindo ve Denisse Ojeda isimli genç girişimciler, geçtiğimiz günlerde verilen RSA Öğrenci Tasarım Ödülü’nü kazandılar. Şimdiyse, çalışmalarını ilerletmek ve ürünü toplu üretime sokabilmek için fon bulmayı umuyorlar.

Kriz bölgelerindeki insanlara yardımcı olmak için tasarlanmış birçok basit ama etkin inovasyon örneği görmüştük. Bunlara örnek olarak kendi kendine yeten teknolojik çadırı ve taşınabilir acil durum evini verebiliriz. Peki sizce sığınaklarda ve kamplarda yaşayan mültecilere yönelik ne gibi fikirler ve projeler geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Mülteciler İçin Kendi Kendine Yeten Teknolojik Çadır
Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.