ODTÜ Öğretim Görevlisinden Modüler Acil Durum Barınağı

Modüler yapılar ve eşyalar doğal afetlerde ve acil durumlarda insanlara son derece yardımcı olabilmektedir. Bu akıllı ilk yardım kiti de tek tuşla aktive edilebiliyor ve çevre dostu olmasının yanısıra depreme karşı da dayanıklı. Dünya üzerinde 20 milyondan fazla mülteci olması nedeniyle bu acil durum barınaklarına maalesef küresel çapta ihtiyaç var. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan ve aynı zamanda tasarım şirketi Designobis’in kurucularından olan Hakan Gürsu tarafından dizayn edilen ShelterPack bu ihtiyaca yönelik olarak üretilmiş durumda.

acil-durum-barinak-konteynir

Katlandığında sadece 31 santimetre yüksekliği olan ShelterPack’te; banyo, mutfak ve dört kişinin yaşayabileceği genişlikte bir oda bulunuyor. 2016 A’Design Ödüllerinde birinci olan tasarım ayrıca içme suyu ve mobilya da temin ediyor. Çatıdaki yağmur sularını toplayarak gerekli yerlerde kullanılmasına da olanak sağlayan ShelterPack’i kurmak sadece birkaç saat alıyor.

Dünya üzerindeki mülteci sayısı artıyor ve maalesef bu alanda yenilikçi çözümler şart. Sizce mültecilerin yeni bir ülkeye adapte olabilmeleri için bu tür barınaklar başka nasıl şekilde geliştirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Acil durum droneları afet bölgelerine gıda taşıyor!
Kar amacı gütmeyen 10 sosyal sorumluluk projesi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir