Neden Birden Çok İş Kurmalısınız?

İki tür girişimci vardır: 1 şirket açanlar ve 1’den fazla şirket açanlar.

1’den fazla şirket açanlar kendilerini “seri girişimci” olarak tanımlarlar. Sadece 1 şirket açanlar kendilerinin “işletme sahibi” olduklarını düşündüklerinden girişimcilik yolculuğu heyecanını yaşayamazlar.

Bir şirket açtıysanız tekrar aynısını yapabilirsiniz. Ve muhtemelen de yapmalısınız.  Çünkü bir şirket yeterli değildir. Neden mi? İşte nedenleri:

 

Birden fazla iş kurmak hayatınıza heyecan katar

Gerçeği kabul edelim. Girişimcilik telaşlı ve heyecan doludur.

Örneğin ben birkaç tane şirket açtıktan sonra daha fazlasını istemeye başladım. Bir işi yönetmek başlı başına bir heyecandı ve bunu günlük olarak yapmaya devam ettim.

Şirketler kurmaya devam edin ve hayatınız bir daha asla sıkıcı olmasın.

Mutlaka okuyun: Konfor Alanınızdan Çıkmanın Yolları

 

Birden fazla işinizin olması finansal güvenlik sağlar

Heyecan sizin için önemli olmasa bile finansal güvenlik hoşunuza gidecektir.

Her girişim Apple, Facebook, Amazon veya Uber gibi olacak diye bir şey yoktur. Bu şirketler istisnadır. Gelecekte nakit dağının üstünde oturmak istiyorsanız birden fazla şirket açmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan 10 Önemli Yatırım Tavsiyesi

 

Birden fazla iş kurmanız zinde kalmanızı sağlar

Her yeni şirkette yeni bir şeyler öğrenirsiniz.

Ben girişimcilik yolculuğum süresince daha önceden hiçbir bilgimin olmadığı sektörlerde işler kurdum. Öğrenmek bir şey yapmanın yarısıdır ve zihninizin keskin, becerilerinizin taze kalmasını sağlar.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

Başka bir iş kurmamak kişisel deneyimlerinizi çöpe atmanız anlamına gelir

Yapacağınız en kötü şeylerden biri deneyiminizin yok olup gitmesine izin vermektir. Deneyim bastırılmamalıdır. Kullanılmalı ve paylaşılmalıdır.

Başarılı bir şirket kurmakla ( ve hatta başarısız bir şirket )  ilgili deneyim kazandıktan sonra arkanızı dönün ve yeniden yapmak için bu deneyimi kullanın. Veya bu deneyimi diğerlerine nasıl yaptığınızı öğretmek için kullanın.

Deneyim şirket açmak için faydalanılabilecek en değerli unsurlardan biridir.

 

İş kurmak bir diğer şirketi açmayı kolaylaştıran en değerli ağı yaratır

Bir diğer değerli girişimcilik varlığı da kişisel ağınızdır. Bir şirket açarken yatırımcılarla, danışmanlarla, satıcılarla, diğer girişimcilerle, hizmet sağlayıcılarla ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak diğer kişilerle bir araya gelirsiniz.

Bu ilişkiler oldukça değerlidir. Sizi kişisel olarak zenginleştirirler ve daha çok şirket açmanıza yardımcı olacak platformu oluşturmanıza fırsat verirler.

Sıfırdan ağ kurmak zordur. Beni tanıştırabileceğin birileri var mı oyunu eskilerde kaldı. Ancak böyle bir ağa sahip olmak paradan daha değerlidir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Nasıl Çevre Yapılır?

 

Birden fazla iş kurmanız etkinizin katlanarak artmasını sağlar

Daha çok iş kurdukça büyüyen tek şey sadece gelir olmayacaktır. Etkiniz de büyüyecek ve artacaktır.

Seri girişimciler sahne ışıklarından kaçmazlar. Deneyimlerinden dolayı deneyimlerini paylaşırlar, konferanslarda konuşurlar, panellere katılırlar, röportajlar verirler ve bloglar yazarlar.

Böyle bir etki yorucudur ancak aynı zamanda ödüllendiricidir. Etki sonradan daha fazla kazanmak için güçlendireceğiniz kişisel markanızın bir parçasıdır.

Mutlaka okuyun: Kazançlarınızla Şirketinize Yeniden Yatırım Yapmak

 

Ne kadar çok şirket açarsanız o kadar iyi olursunuz

Bir şeyi ilk kez yaptığınızda zar zor yaparsınız. İkinci kez yaptığınızda biraz daha iyi olursunuz. Üçüncü kez yaptığınızda kendinize olan güveniniz artmaya başlar. Dördüncü ve beşinci kez yaptığınızda işi tamamen kavramış olursunuz.

Bu kurmanın gerçeğidir. Her yeni işte bilgi birikiminizi, marka görünürlüğünü, pazarlama deneyiminizi ve diğer imkanları geliştirirsiniz ve kurduğunuz yeni iş diğerlerinden daha iyi olur.

Birbirini izleyen her girişimde daha iyi olacaksanız neden tek bir şirketiniz olsun.

Mutlaka okuyun: Hatalardan Nasıl Ders Çıkarılır?

 

Her başarılı işi bir öncekinden daha hızlı kurabilirsiniz

İş kurmakla ilgili her şey zaman alır — finansman, pazarlama, geliştirme, araştırma, strateji oluşturma vb.

Bu zaman alan aktiviteler her defasında daha da kolaylaşır ve çabuklaşır.  Risk sermayesi bulmak, teklifler yazmak, satıcıları araştırmak, geliştiriciler bulmak, pazarlama planı geliştirmek veya hedef pazarı araştırmak daha az zaman alır.

Her yeni girişimin daha hızlı ilerlemesi demek başarılı bir işi en kısa sürede açmanız anlamana gelir. Sadece bir tane açmak strateji eksikliğinden kaynaklanır.

 

Seri girişimcilikle ilgili bazı uyarılar

Belirttiğimiz gibi birden fazla iş kurmak heyecan vericidir. Bununla birlikte risklerin, hayal kırıklıklarının ve stres yükleyicilerinin olacağını da aklınızdan çıkarmayın:

1 – İş kurarken dikkatli olun. Girişimci olmak için risk almanız gerekir. Genel anlamda yaşamakta risk almaktır. Deneyimlerime ve karakterime bağlı olarak girişimciliğin başka birinin şirketinde çalışmaktan daha az riskli olduğunu düşünme eğilimindeyimdir.

2 – Eski işinizi bırakmak zorunda değilsiniz. Bir iş kurarken tamamen bu işin başarısına ve geleceğine yatırım yaparsınız. Yeni bir şirket kurarken eski işinizi ihmal etmeyin. Eski işinizi hala işletebilirsiniz, çalıştırabilirsiniz ve eski işinizden gelir elde edebilirsiniz.

3 – İşler arasında aralıklar olsun. İş kurmak eğlenceli olsa bile araya zamanın girmesi sizin için daha faydalı olacaktır. Ticari girişimleriniz arasında uzun aralıkların olmasını tavsiye ediyorum. Bunu yaparsanız olası riskleri en aza indirir ve kazanma şansınızı arttırırsınız.

 

Sonuç

Ne kadar çok iş kurarsanız o kadar lehinize olur. Tek bir iş kurmak parlak ve başarılı bir geleceğin başlangıcıdır.

Bir iş kurduysanız şimdi gidin ve aynısını yeniden yapın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir