Kambur Duranları Düzelten Titreşimli Tişört

FysioPal Hollandalı tasarımcı Pauline van Dongen’in tasarladığı tişört, dokunsal geribildirim alarak giyenlerin kambur duruşlarını düzeltmeye yardımcı oluyor.

Dokunsal geribildirimleri kullanarak çalışan inovasyonları daha önce sizlerle paylaşmıştık. Görme engelli yüzücülere ne zaman dönmesi gerektiğini bildiren titreşimli bone ve yakıt israfı yaptığında sürücüleri uyaran titreşimli gaz pedalı sözünü ettiğimiz bu inovasyonlardan sadece birkaçıydı. FysioPal ise tişört kumaşına sensörler yerleştirerek giyilebilir teknolojiyi kullanıyor ve tişörtü giyen kişi kamburlaşmaya başladığında titreşim veriyor.

Arnhem’de bulunan moda tasarımcısı Pauline van Dongen tarafından tasarlanan tişörtün içindeki sensörler; kişinin boynundan, sırtından ve omuzlarından bilgi toplamak üzere kullanılıyor. Daha sonra,toplanan bilgiler ve yapılan ölçümler akıllı telefondaki bir uygulama aktarılıp anlık olarak değerlendiriliyor.  Tişörtü giyen kişi kamburlaşmaya başladığı zaman giysi titreşiyor ve böylece kişiye duruşuyla ilgili farkındalık kazandırarak dik durmasına yardımcı oluyor. Uygulamanın içinde bir eğitim programı ve saatlik duruş analizi de bulunuyor.

durus-bozuklugu

Giysi şık ve minimal bir tarzda tasarlanmış. Van Dongen, elektronik cihazların yerleştirilebileceği katmanlardan oluşan ve çamaşır makinesinde yıkanabilen bir kumaş üretmesi için İsviçreli bir firma olan Schoeller ile ortaklık yapmış. Başarılı tasarımcı ürünü hakkında şunları dile getiriyor: “FysioPal, hem işlevsel hem de estetik niteliklere sahip olan giyilebilir teknoloji ürünlerinin öncüsü olmuştur.”

Dokunsal geribildirim teknolojisi, bedeni rehabilite etmek ve sağlık sorunlarından korunmak adına sizce başka ne şekillerde kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Dik Oturmak ve Durmak İçin Upright
Giyilebilir Teknoloji Sektöründeki Yenilikler
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir