Başarılı Bir Lider Olmak İstiyorsanız Anı Kaçırmayın!

yoga exercise abstract

Birkaç yıl önce uluslararası bir ilaç firmasının yönetiminde olan ve liderlik yetkinliği konusunda hakkında iyi düşünülmeyen biri ile çalışmıştık. Bir şeyleri değiştirmeye çabalamış olsa da, işe yaramıyordu. Hayal kırıklığı büyüdükçe, altında çalışan insanlarla geçirdiği zamanı kaydetmeye başladı ve ne zaman olumsuz bir geri bildirim alsa elindeki bu bilgiyi öne sürerek şu sözleri haykırıyordu: “İnsanlarla ne çok zaman harcadım!”

Fakat 10 dakikalık zihin egzersizleri yapmaya başladıktan sonra işler yavaş yavaş yoluna girmeye başladı. Birkaç ay sonra, insanlar onu artık daha ilgili, birlikte çalışması daha keyifli ve daha ilham verici bulmaya başlamıştı. Elde ettiği sonuçlar karşısında oldukça şaşırmış ve sevinçliydi. Asıl şaşırtıcı olan ise, zaman çizelgelerini bir yana bıraktıktan sonra çevresindeki insanlarla ortalama yüzde 21 daha az zaman geçirdiğini fark etmesi oldu.

Değişen şey neydi? Değişen şey şuydu: Artık gerçekten anda kalabiliyordu.

Fark etmişti ki, başka biri ile aynı odada olsa bile, tam olarak kendini orada hissetmiyordu. Böyle zamanlarda zihni hep başka işlerle meşgul oluyordu. Büyük bir kısmında ise, karşısındaki kişiler konuşurken, o onları dinlemek yerine kendi iç sesine kulak kesiliyordu. Bu nedenle, yanındaki insanlar dinlenmediğini hissediyor ve hayal kırıklığına uğruyordu.

İç seslerimiz, deneyimlerimize yardımcı olmak için devreye giren ajanlardır. Sık sık şu tür şeyler söylerler: “Keşke, konuşmayı kesse.” ya da “Birazdan ne söyleyeceğini biliyorum.” ya da “tüm bu sözleri daha önce de duydum.” ya da “Acaba maillerime cevap geldi mi?”

Diğer insanların varlığına odaklanabilmek ve onlarla anlamlı bilişsel bağlantılar kurabilmek için iç seslerimizi susturmamız ve yaşadığımız anda kalmamız gerekmektedir.

The Mind of the Leader isimli kitap için yapılan araştırmanın bir parçası olarak, insanlar bağ kurabilmenin, daha iyi ilişkiler yaratabilmenin ve performansı geliştirebilmenin en optimal stratejik yolunun anda kalma yetkinliğinin güçlendirmek olduğuna inanan binden fazla lider ile görüşüldü.

Başka bir araştırma da bu inancı destekler nitelikte. Bain & Company isimli şirketin, iki bin çalışan ile yaptığı bir ankette, içlerinde zorlu hedefler yaratma, fikrileri açıkça dile getirme ve yenilikçi olma gibi özelliklerin de yer aldığı 33 liderlik özelliği arasında zihinsel olarak anda olma becerisinin ilk sırada olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Aynı zamanda araştırma, liderlerin zihinsel bütünlüğü ile çalışanlarının performansı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu da öne sürmektedir. Diğer bir deyişle, bir lider çalışanları ile geçirdiği zamanlarda ne kadar anda kalabiliyorsa çalışanları o denli yüksek performans sergilemektedir.

Bu noktada, tüm bunlar düşünüldüğünde günlük yaşantıda anı daha bütünsel şekilde yaşayabilmek için yararlanılabilecek tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Anda ve Bulunduğunuz Yerde Olun

McKinsey & Company şirketinin global yönetim direktörü olan Dominic Barton da, tüm diğer CEO’lar gibi her gün ardı arkası kesilmeyen toplantılarla dolu bir takvime sahip. Bu toplantıların hepsi de karmaşık bilgiler içeren ve kritik kararların alındığı önemli toplantılar. Bu koşullar altında, toplantıdan toplantıya koşarken tam olarak anda kalabilmek oldukça güç bir iş. Yine de Barton’ın durumunda anda kalabilmek bir seçim değil, aksine bir zorunluluk.

“Gün içerisinde insanlarla zaman geçirirken, odağımı koruyabilmek için elimden gelen her şeyi yaparım, bu kişilerle anda kalmaya çalışırım.” diyor Dominic Barton. “Bunun bir sebebi insanlarla beraber olmanın bana enerji katması. Diğer bir sebebi ise, odağınızı koruyamıyor ve anda kalamıyorsanız bu durumun insanlar için motivasyon kırıcı olması. Anda kalamıyorsanız aynı şekilde bulunduğunuz bir toplantıya kolayca dahil de olamazsınız. Bu nedenle, anda kalabilmek her ne kadar her zaman kolay olmasa da, oldukça önemlidir.”

Karşınızdaki kişi bir dakika önce ne ile uğraştığınızı bilmeyebilir, bilmek zorunda da değil. Karşınızdaki her biriyle geçirdiğiniz kısıtlı zamanı etkili şekilde kullanabilmek için tam anlamıyla anda kalmak sizin sorumluluğunuzdur.

Barton zihinsel olarak tümüyle anda olmanın disiplin ve yetenek gerektirdiğine inanıyor. Ona göre, yapılmakta olan işe odaklanmak, akıl kurcalayıcı dış etkenlerin etkisine kapılmaktan değil, bunlara engel yaratacak disipline sahip olmaktan geçmer. Benzer şekilde anda kalabilmeyi sürdürmek de zihinsel yetkinlik gerektirir. Gün boyunca anda kalabilmek, günün her anından tatmin olmayı sağlar. Aynı zamanda insanlarla kaliteli vakit geçirmenin anahtarıdır.

 

Anda Bulunmayı Planlayın

Campbell Soup Company, Doug Conant şirketinin CEO’su görevde olduğu yıllar boyunca dokunma noktaları adını verdiği ritüeller geliştirdi. Bu ritüeller boyunca şirketin bütün seviyelerdeki çalışanlar ile fiziksel ve psikolojik olarak bağ kurmaya çalıştı.

Her sabah, Conant şirkette dolaşmak için zamanını ayırdı, çalışanlarla sohbet etti ve onları daha yakından tanımaya çalıştı. İsimlerini ve ailelerindeki insanların isimlerini öğrendi. Çalışanlarının yaşamına samimi bir ilgi gösterdi. Kendi el yazısıyla çalışanların performanslarını öven mektuplar yazdı. Aralarında zor zamanlar geçiren kişiler için, onlara doğrudan motive edici mesajlar gönderdi. Görevde kaldığı süre boyunca bu şekilde 30 binden fazla mektup gönderdi.

Conant’a göre, ortaya koyduğu bu çaba sadece şirketteki üretkenliği artırmak adına bir strateji değildi, insanları desteklemek için gönülden gelerek ortaya çıkardığı davranışlardı.

 

Daha Azıyla Daha Fazlasını Yapın

Cisco’nun genel başkanı Gabrielle Thompson, bir çalışanı zor bir durumla karşısına dikildiğinde, aslında çoğuz kez ihtiyacı duyulan tek şeyin basit bir çözüm olduğunu fark etti. Ona göre, bu noktada sorunların dinlenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili de “Birçok durum basitçe onu dinleyecek bir bir çift kulağa ihtiyaç duyar. Problemler pek çok kez çözümlere değil, sizin onlarla anda kalmanıza ve onlara zaman ayırmanıza gerek duyar.” demektedir. Liderler için, tümüyle anda olmak ve açık bir zihinle dinlemek pek çok kez sorunların çözülmesi için en güçlü yoldur.

Bir lider olarak, en basit ifadeyle rolünüz çalışanlarınızın hayal kırıklıklarını telafi etmek ve problemlerini çözmek için onlara güvenli bir alan yaratabilmektir. Zihinsel olarak anda kalarak  çözümleme, düzeltme, manipüle etme ya da kontrol etme için aksiyon almadan çalışanlarınızın kendi süreçlerini sağlıklı şekilde sürdürebileceği bir ortam yaratabilirsiniz. Anda olmak tek başına sorunları çözecek güce sahiptir. Bu yolla sadece sorunların üstesinden gelmeyecek, aynı zamanda çalışanlarınız ile aranızda güçlü bir bağ da oluşturabileceksiniz.

 

Anda Olmayı Şekillendirin

Lego grubun insan kaynakları direktörü Loren Shuster çok önemli bir toplantısı ya da sunumu olduğu zamanlarda, her zaman öncesinde bedensel duruşunu belirleyebilmek için kendisine 5 dakika ayırdığını söylemekte ve şu sözleri eklemektedir: “Bedensel olarak hazır hissetmediğinizde, bedeninizle ve sizi çevreleyen ortamla bağlantı kuramadığınızda içinizde gitmek istediğiniz yönünüz ve amacınızla ilgili güçlü bir motivasyon da duyamazsınız. Ayaklarınız yere güvenli şekilde basmaz. En küçük bir şey bile dikkatinizi dağıtabilir. Uyguladığım bu yöntem sayesinde zihnimi toparlıyor, enerjimi yükseltiyor, içgüdülerimi güçlendiriyor ve duygularımı kontrol altına alabiliyorum. ”

Anda bulunma halimizi şekillendirdiğimizde, postürümüz bile değişir. Kambur durmak yerine kollarımızı kendimizi dünyaya açar gibi güvenle iki yana bırakır, daha dengeli, kapsayıcı bir postüre geçeriz.

Postürümüzdeki bu değişiklik düşünme biçimimizi, davranışlarımızı ve iletişim şeklimizi bile etkileyecek güçtedir. Cesur bir bedensel duruşla kendine güven gibi duyguları açığa çıkarabileceğimiz gibi, saygın ya da neşeli bir postür ile daha farkında, odaklı, kapsayıcı ya da şefkatli biri olabiliriz.

Otururken ya da ayaktayken rahat bir bedensel duruş sergilemek beynin kimyası üzerinde pozitif etki yaratmaktadır. Yaptığımız işler ile ilgili sergileyebileceğimiz kapasiteyi arttırır. Daha güçlü bir farkındalıktan gelen bilgeliğin ve açık bir zihnin getirdiği şefkatin ve kendine güven duymanın yolunu açar.

Mutlaka okuyun: Vücut Diliniz Kim Olduğunuzu Belirliyor!

 

İlginizi çekebilir

Lider Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler
Liderlik Hakkında Her Şey
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir