En İyi 101 Liderlik Özelliği

Liderlik bizce dünyanın en zor ancak en ödüllendirici pozisyonlarından biridir. Siz de aynı fikirde misiniz?

İster iş dünyasına yeni adım atmış taze bir girişimci ister bir sanayi devi olun fark etmez, etkili liderlerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmek başarının ayrılmaz bir parçasıdır.

İşte bu yüzden bu uzun yazıda liderliğe dair alıntılarla birlikte 100’ün üzerinde liderlik özelliğini listeleyeceğiz.

1. Bölüm: Kişisel Özellikler

2.Bölüm: Öz Farkındalık

3.Bölüm: İleşim Kurmak

4.Bölüm: Görevlendirme

5.Bölüm: Beceri ve Adaptasyon

6.Bölüm: Bilgelik Kazanmak

7.Bölüm: Etki Yaratmak

 

I.BÖLÜM: Kişisel Özellikler

1. Öz motivasyon

Motive olmuş liderler tüm beklentilerin üzerinde, hatta ötesinde bir başarı elde etmeyi arzular.

Bu onların tutkularından, gururlarından, başkalarından daha iyi olma arzuları ve işleri hepsinden çok daha iyi yapma motivasyonlarından kaynaklanmaktadır.

Başarılı bir lider olmak için motive olmanız gerekir. Unutmayın dünya üzerinde bunu sizin için yapabilecek başka hiç kimse yoktur.

“Eğer sen yapmazsan, hiçbir şey hallolmaz.” – Maya Angelou

Mutlaka okuyun: Motivasyonunuzu Korumanın 7 Yolu

 

2. Standartlar

Liderler hem kendilerini hem de etraflarındaki insanları çoğunluğa oranla çok daha yüksek bir standartta tutmaktadırlar. Hem kişisel hem profesyonel düzeyde bir standarttan bahsediyoruz.

Liderler, bu yüksek standartlara ulaşmak için güçlü değerlere sahip olmaları gerektiğini ya da kendi sözleri / eylemlerinden yalnızca kendilerinin sorumlu tutulacağını ve asla mazeretlere sığınmamaları gerektiği gerçeğini anlamışlardır.

Siz yine de en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalaması olduğunuzu unutmayın.

Mutlaka okuyun: Liderler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

3. Öz Güven

Ne yazık ki bazılarımız öz güven duygusuna doğuştan sahip olacak kadar şanslıdır, bazılarımız ise bu duygudan yoksundur. Ancak bizler bu duygunun geliştirilebileceğine hatta öğrenilebileceğine inanıyoruz.

Öz güven belirli bir rolü ya da sorumluluğu yerine getirme yeteneğinize ilişkin sahip olduğunuz içsel algıyı ifade eder ve yaşam deneyimleriniz veya kurduğunuz ilişkiler aracılığıyla oluşturulur.

Öz güveninizi arttırmak için yeni deneyimlere açık olmanız, başarısız olmaktan ya da büyümekten korkmamanız ve kendinizde yeteneklerinizin sınırlarını zorlamak için gereken gücü bulabilmeniz gerekiyor.

“Yüzünüze korkunun gölgesini düşüren her bir deneyimden güç ve cesaret alın, bu sayede güven kazanırsınız.” – Eleanor Roosevelt

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

4. İyimserlik ve Pozitiflik

Liderler başkalarının çok zor olduğunu iddia edeceği bir proje ya da görevin üstesinden tükenmek bilmeyen enerjileri ve pozitiflikleri sayesinde gelirler.

Pozitiflik bulaşıcıdır, bu yüzden olumlu tavırlara yeterince odaklandığınızdan emin olmalı ve hem işiniz hem de çevrenizdeki insanlar için uygun atmosferi sağlayacak kişinin siz olduğunuz gerçeğini fark etmelisiniz. Unutmayın, lider olan sizsiniz.

 

5. Sorumluluk

Sorumluluk sahibi olmak sizden beklenen iyi veya kötü tüm sonuçların sorumluluğunu kabul etmeniz anlamına gelir.

Başkalarını suçlayamazsınız. Hatta olanların sorumlusu olarak sizin kontrolünüz dışında gelişen şeyleri de gösteremezsiniz.

Sorumlulukları üstlenemezseniz ancak ama ancak bir kurban olabilirsiniz. Ve maalesef ki kurban olmak bir lider olmanın tam aksi niteliklere sahip olduğunuz anlamına gelir.

Büyük liderler eylemlerinin ve kararlarının sonucu etkilemesi ihtimaline rağmen inisiyatif kullanırlar ve yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmeyi bilirler.

Mutlaka okuyun: Daha Sorumlu Bir Kişi Olmak İsteyenlere

 

6. Cesaret

Aristoteles cesareti birincil erdem olarak değerlendirir, çünkü diğer tüm erdemleri mümkün kılan tek şey cesarettir.

Liderlik bazen benzerine pek rastlanmamış, bu nedenle de belli bir cesaret seviyesi gerektirecek kararlar vermeyi içerir.

Daha cesur olmak istiyorsanız, yeni şeyler denemeniz ya da başkalarına daha fazla güven duymanız gerekiyor. Ayrıca başkalarının çözümsüz kalacağı zor meseleleri masaya yatırıp etkili bir çözüm bularak sorunlardan kurtulmayı da bilmeniz gerek.

“Korkularını kendine sakla, ama cesaretini başkalarıyla paylaş” – Robert Louis Stevenson

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

7. İş Odaklılık ve Dikkat

Büyük liderler dikkatleri bir an olsun dağılmadan elindeki sorunlara odaklanabilirler.

Aşırı meşgul olduğunuzda bile iş sürecinde ekibinizin yanında olduğunuzdan ve köşenize çekilip emirler yağdırmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Bu konuyu özetleyecek bir hikaye anlatayım. Sevdiğim yerel bir Meksika restoranı var, sadece yemekleri harika olduğu için değil işleyiş tarzını da sevdiğim bir yer.  Sahibi müşterilere yiyecek / içecek getiriyor, telefonlara bakıyor ve hemen hemen her şeyle ilgileniyor. Öyle ki 100’den fazla kişiden oluşan hınca hınç dolu masalar olduğunda dahi kapısına kadar gelen her kişiye merhaba diyebiliyor. İşte işine odaklanmış bir lider tam olarak böyle olmalı!

Mutlaka okuyun: Birden Fazla Proje İçerisinde Odağınızı Koruyabilmek İçin İpuçları

 

8. Karakter

Liderler iyi tanımlanmış yani sınırları net bir biçimde belirlenmiş ve onları benzersiz kılacak sıra dışı kişilik özelliklerine sahiptir.

Liderler sağlam karakterlidir ve yalnız kalmaktan ya da farklı olmaktan korkmazlar.

Onları farklı kılan şeylerin aslında karakterlerini tanımlayan şeyler olduğunun farkındadırlar.

 

9. Mükemmeliyetçilik

Çoğu lider mükemmeliyetçidir, bu özelliklerinden ötürü hem kendilerini hem de etraflarındaki insanları eleştiri yağmuruna tutma eğiliminde olurlar.

Kabul etmemiz gerek. Ters gitme ihtimali olan her şey büyük olasılıkla ters gidecektir. Hayat tam da böyledir!

Bu nedenle hayata dair sağlıklı bir mizah anlayışına sahip olmalı ve kendinizi çok da ciddiye almamalısınız (bir lider olarak başkalarının sizi ciddiye almasını istediğiniz düşünülürse bu zor olabilir).Çünkü kendilerini ciddiye alma konusunda aşırıya kaçan liderler insanlardan soyutlanma riskiyle karşı karşıyadırlar.

Etkili liderler kendilerine gülebilmeyi başarabilenler ya da herkes gibi sıradan bir insan olduklarını kabullenip tıpkı onlar gibi hataya düşebileceklerini anlayabilen insanlar arasından çıkar.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

10. Tutku

Tutkulu liderler çoğu zaman onları her daim bir adım ileri gitmeye zorlayan güçlü ve kontrol edilemez bir arzuya sahiptir.

Sahip olduğunuz tutkunun derecesi tutumunuzu, enerjinizi dolayısıyla da takipçilerinizin yani çalışanlarınızı doğrudan etkiler.

Çalışanlarınızın tutku fitillerini ateşlemek için heyecanınızı kullanın.

“Bir fikir bulmak, bir problemle savaşmak ya da doğru yapmak istediğiniz bir yanlışı düzeltmek için yanıp tutuşuyor olmalısınız. İşin en başından yeterli tutkuya sahip değilseniz, asla tutunamazsınız.” – Steve Jobs

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

11. Bütünlük

Güçlü ahlaki değerlere sahip olmak önemli bir liderlik özelliğidir, çünkü başkalarının en ufak bir çekince duymaksızın kendilerini sizinle özdeşleştirmelerini sağlayacaktır.

Samimiyet ve dürüstlük odaklı bir iş hayatı çalışanlarınız açısından etkisi tartışılamayacak denli büyük bir iyi niyetin de garantisidir.

 

12. Saygınlık

Çalışanlarınızın size karşı derin bir hayranlık ve bağlılık duygusu içinde olmalarını sağlayabilmeniz liderlik başarısının kilit noktasıdır.

Saygın bir lider olmak planlarınızı hayata geçirmenizi sağlar. Ayrıca bu şekilde çalışanlarınızın sizin bakış açınıza hızla ve kolaylıkla ayak uydurmasına da imkan vermiş olursunuz.

Liderler, eylemlerinin sözlerinden daha yüksek sesle konuşmasına izin verdiklerinde saygı görürler.

Mutlaka okuyun: İtibar Nedir? İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

13. Sevilebilir Olmak

Bazı durumlarda liderlere olumsuz nitelikleri yüzünden de saygı(!) duymak zorunda kalabilirsiniz.

İşte bu yüzden sadece saygı görmeyi değil aynı zamanda sevilebilir bir insan olmayı başarabilmeniz de son derece önemlidir.

İnsanlar sevdikleri kişilerle çalışmak veya onlarla bir arada olmak isterken sevmedikleri kişilerden uzak durmayı tercih ederler.

İlk işim üniversite değişimi ile İstanbul’a gelmiş öğrencileri şehrin cazibe merkezlerine götürmekti. Kulağa harika geliyor, değil mi? Ancak maalesef müdürüm tam anlamıyla mükemmel olan bu işi berbat etme potansiyeline sahip son derece kötü biriydi. Sadece 16 yaşında olmama rağmen personel değişim oranının neden bu kadar yüksek olduğunu anlamak benim için hiç de zor olmadı. Bahse girerim bu işi neden bıraktığımı da tahmin edersiniz.

Mutlaka okuyun: İnsanlara Kendinizi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

 

14. Etik Olmak

Liderler zorlu (bazen de ahlaki) kararlar almak için uğraşırken kendi değerlerine göre hareket etmeli ve eylemlerinin yıkıcı değil yapıcı sonuçlar doğuracağından emin olmalıdırlar.

Ayrıca lideri olduğunuz kişilerin ahlaki ilkelerine hakim olabildiğinizde verecekleri kararları veya davranışlarını daha iyiye yönlendirmeye yardımcı olacak yazılıp söylenmemiş bir etik kodu da oluşturabilirsiniz.

 

15. Sadakat

Sadakat ve liderlikten söz ettiğimizde akıllara bu konunun tek muhatabı çalışanlarmış gibi bir düşünce geliyor,ancak sadakat tek yönlü bir yol değil.

Çalışanlarınıza hem sağlam hem de süreklilik arz eden bir destek sunmanız için onlardan da aynı desteği göreceğinizden emin olmanız şart.

 

16. Karizma

Başarılı liderler çalışanların kendilerine duyacağı bağlılığın temelini oluşturacak ve onlara bu konuda ilham verecek bir çekim gücüne ve büyüleyiciliğe sahiptirler.

Bu tavra bürünmeyi öğrenmek zor olabilir ve çoğunlukla insanların yabancılarla daha çok muhatap olmasını, dikkat yönetimini ve grup konuşmaları yapabilmeyi öğrenerek konfor alanlarının dışına çıkmalarını gerektirir.

 

17. Kariyer Sevgisi

Klişe olabilir, ama gerçekten de sevdiğiniz şeyi yani tutkunu olduğunuz işi yapmalısınız.

Sevdiğiniz işi yapmıyorsanız, daha iyi olmak için kendinizi zorlayacak güce sahip olamazsınız.

 

II.BÖLÜM: Öz Farkındalık

18. Duygusal Zeka

Kendinizin veya çevrenizdeki insanların duygusal durumunu anlayabilme ve yönetebilme kabiliyetine sahip olmanız son derece önemlidir.

Duygusal zekası gelişmiş insanlar ne hissettiklerini bilirler. Duygularının ne anlama geldiğinin ve bu duyguların diğer insanları nasıl etkilediğinin de farkındadırlar.

Başarılı bir lider olmak isteyenler için bu olmazsa olmaz özellikler arasındadır.

Mutlaka okuyun: Duygusal Zeka Nedir? Duygusal Zekanızın Yüksek Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

 

19. Duygu Kontrolü

Bu duygusal zekayla bağlantılı bir başlık. Çünkü duygularınızı gerçekten anladığınızda onları kontrol etmeyi de öğrenebilirsiniz.

Sakin kalmanız, kendi kendinizi değerlendirmeniz ve ardından gerekli düzenlemeleri yapmanız dahi bir kendi kendini kontrol etme biçimidir.

Duygularınızı ve tepkilerinizi yönetebilirseniz, deneyimlerinizin sonuçlarını çok daha iyi kontrol edebilirsiniz.

“Hayatın %10’unu ne yaşadığınız %90’ını ise yaşadıklarınıza verdiğiniz tepki oluşturur.”-Charles Swindoll

Mutlaka okuyun: Duyguları Kontrol Etme Yöntemleri

 

20. Fırsat Maliyetinin Anlaşılması

Liderler iş hayatındaki pek çok durum ya da kararın belirli bir risk unsuru taşıdığını ve alacağınız her karara ilişkin bir fırsat maliyetinin olduğunu bilirler.

Fırsat maliyeti, kaçırılan bir fırsatın işletmenize olan maliyetidir. Bu maliyet genellikle para cinsinden tanımlanır, ancak zaman, çalışma saati veya herhangi bir sonlu kaynak açısından bir fırsat maliyetinin varlığından da bahsedilebilir.

Unutmayın, büyük liderler karar vermeden önce kararlarının sonuçlarını görebilmelidirler.

 

21. Alçakgönüllülük

Liderler geri bildirimde bulunmalı ve başkalarının ihtiyaçlarına odaklanarak alçakgönüllü bir tavır sergilemelidirler.

İnsanların geri bildirimlerine ve eleştirilerine açık olmalı, mükemmel olmadığınızı ve hata yapabileceğinizi kabul etmeyi bilmelisiniz.

“İçinde alçakgönüllü duygular barındırmayan insanların başkalarına saygıları da yoktur.” – Henri Frederic Amiel

 

22. Disiplin

Liderlikte disiplin başkalarını cezalandırmak veya ödüllendirmekten çok kendi kendini kontrol etmek, iç huzura erişmek ya da somut çözümlere sahip olmaktan ibarettir.

Yüksek düzeyde bir kararlılık ve iradenin disiplinli olma yeteneğinize katkısı hatırı sayılır derecede büyüktür.

Mutlaka okuyun: Öz Disiplin Kazanma Yolları

 

23. Perspektif/Bakış Açısı

Bazen en iyi çözüm burnumuzun dibindedir, ancak ona öyle yakınızdır ki gözden kaçırırız.

Liderler kendilerini zor bir durumdan nasıl uzaklaştırabileceklerini çok iyi bilirler ve olayları açık fikirli bir şekilde farklı perspektiflerden gözlemleyebilirler.

“Nereden geldiğinizi bilmiyorsanız, nereye gittiğinizi de bilemezsiniz.” – Afrika Atasözü

 

24. Risk Yönetimi

Riskleri en iyi şekilde tanımlamanız, değerlendirmeniz veya ele almanız gerekir ki karşılaşacağınız tüm sorunlarla duruma en uygun şekilde başa çıkmaya çalışıp olumlu sonuçlar elde etmeyi başarabilesiniz.

Risk almadan ödüle kavuşamazsın deriz sık sık. Ama artık  bu durum biraz değişti. Artık esas olan risk almaksızın bir ödüle kavuşmak. Çünkü akıllı liderler hangi riskleri alacaklarını veya hangi risklerden kaçınacaklarını çok iyi bilirler.

Sizce de haklılık payı yok mu bu tercihin?

Mutlaka okuyun: İşinizde riski yönetmenin 4 yolu

 

26. Zaman Yönetimi

Büyük liderler zamanın onların en değerli varlığı olduğunu bilirler.

Liderlerin zamanlarını nasıl verimli bir şekilde planlayacaklarını yani ellerindeki bu değerli vakti nerede ve ne şekilde harcayacaklarını iyi bilmeleri gerekir. Bunu yaparken de hem kendilerine,hem işlerine hem de aileleri/arkadaşlarına yeterli zamanı ayırmaları önemlidir.

Mutlaka okuyun: Zaman Yönetimi ve Üretkenliği Artırma Teknikleri

 

26. Azim

Başarıya giden yol maalesef ki yaptıklarınızın neden işe yaramayacağını size ispatlamak adına her türlü mazerete sığınabilecek veya her türden problemi gündeme getirebilecek tarzda insanlarla doludur.

Başarılı bir lider olmak için geride kalmanıza sebep olacak herhangi bir mazeret, engel veya olumsuz duyguya sığınmaksızın sizi hedefinize yönlendirebilecek işlevsel bir inanca, yani sağlam bir öz güvene ihtiyacınız var.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

28. Olgunluk

Popüler inancın aksine yaş bir olgunluk ölçütü değildir.

Çocuk gibi davranan nice yaşça büyük liderle veya son derece olgun tavırlara sahip nice genç girişimci ile bir arada çalıştım.

Olgunluk saygının, bir yetişkin olarak nasıl iletişim kurulacağını ya da zor durumlarda başvurulan kilit adam olarak nasıl davranacağınızı bilmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ayrıca, kendinize olan güveniniz ve mazeretlere sığınmaksızın bir işin sonunu getirme kabiliyetiniz de güçlü bir olgunluk belirtisidir.

 

III. BÖLÜM: İletişim Kurmak

28. Çalışanlara İyi Birer Örnek Olmak

Eylemler sözlerden çok daha yüksek bir sesle konuşur. Kendinizi işinizi büyütmeye adayarak sıkı bir çalışma içine girmişseniz, etrafınızdaki insanların bu gerçeği fark etmeleri kaçınılmazdır.

Ancak tembel ve umursamaz bir tavır içindeyseniz, ekibiniz de sizi örnek alacağından tam da bu tavra uygun bir biçimde sizi takip eder.

Unutmayın, büyük liderler daima örnek teşkil ederler.

“Örnek almak yalnızca başkalarını etkilemenin en temel yolu değil, yegane yoludur.”-Albert Schweitzer

Mutlaka okuyun: Örnek Davranışlarla Liderlik Etmek

 

29. Bağlantı Kurma Becerisi

“Her şey kimi tanıdığınızla alakalıdır.” Zeki ve başarılı liderler bu söylemin son derece doğru olduğunun farkındadırlar.

Liderler sektörlerindeki insanlarla uzun süreli ilişkiler kurmanın değerini anlar ve mümkün olan her durumu değerlendirip bir çeşit ortaklığın peşinde koşarlar.

Değerli insanlardan oluşan bir ağ oluşturmak işletmenizin ve bir lider olarak sizin uzun vadeli başarınızda kritik bir öneme sahiptir.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

31. Sosyal Beceriler

Liderler çoğu zaman karizmatik, dışa dönük, arkadaş canlısı ve yaklaşılabilirdir.

Herkesle sakin, saygı çerçevesinde ve ilgi çekici bir tarzda konuşma yeteneğine sahiptirler.

Hem çalışanlar hem de müşteriler sevdikleri kişilerle çalışmak veya onlarla alışveriş yapmak isterler; başarılı olmak istiyorsanız sizin de bu sevilen kişilerden biri olmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Her Liderde Bulunması Gereken 19 Sosyal Beceri

 

31. Topluluk İçinde Konuşma / Konuşma Becerileri

Liderlerin kalabalık bir grup önünde konuşma konusunda herhangi bir sorunu olmamalıdır.

Topluluk karşısında konuşmanın gerekli olduğu durumlar bir toplantı esnasında konuşma yapmaktan tutun da insanlarla dolu kocaman bir odada yeni bir fikrin sunulmasına kadar uzanabilir.

Bu sadece mesajınızı açıkça iletebilmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir lider olarak güvenilirliğinizi de arttırır.

Mutlaka okuyun: Topluluk Önünde Konuşma Teknikleri

 

32. Dürüstlük ve Şeffaflık

Günümüzde hiçbir şey sır değil. İnternet hiçbir şeyin saklı kalamayacağı derinlikte bilgi içeriyor.

Artık şeffaf bir dünyada yaşıyoruz ve bir an önce bu dünyayı kucaklamamız şart.

Bu yüzden iyi bir lider olmak istiyorsanız, izleyebileceğiniz en iyi politika dürüstlük olacaktır.

İnsanlar dürüst paylaşımlarda bulunabilecekleri, iyi veya kötü tüm haberlere birlikte sakinlikle karşılayabilecekleri ve ilerleme kaydetmek için vakit kaybetmeden yeni bir planı devreye sokabilecekleri insanlara saygı duyarlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Dürüstlük ve İçtenliğin Önemi

 

33. Makul Olabilme

İnsanların sizi sevmemesinin en kolay yollarından biri de mantıktan uzak bir tavır sergilemenizdir.

Bu nedenle, başarılı liderler adildir, makul ve mantıklı davranır, aslı astarı olmayan varsayımlar yapmaz ve sağlam kararlar alırlar.

 

34. Kendinden Emin

Liderler, hayatlarının hiçbir alanında korkuya hatta bir anlık tereddüde dahi yer vermezler.

Liderler olası tüm risklere rağmen ipleri ellerine alma ve yol gösterme konusunda son derece isteklidirler.

“Sorulması gereken asıl soru bana kimin izin vereceği değil, beni kimin durduracağıdır.” – Ayn Rand

 

35. Dinleme

Çalışanlarınıza başarılı olmaları için gereken geri bildirimi, desteği ve dikkati vermek için konuştuklarında onları dinlemek için gerçek bir çaba göstermelisiniz.

Çoğu insan konuşmak için sıra bekler. Ancak büyük liderler önce dinler sonra konuşurlar.

Dinlemek sessiz kalmaktan çok daha fazlasını içerir, sessizliğin yanı sıra konuşan kişiye doğru soruları sormanız da gerekir.

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

 

36. Mevcudiyet

Gerçek bir mevcudiyet yalnızca tüm dikkatlerin odağında olmanızla değil, gözlem yapmanız ve anlamlı geri bildirimler alıp vermeniz ile de ilgilidir.

İşletmeniz bünyesinde çalışan ekip üyelerinin sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmanızın yanı sıra önemli durumlarda onların yanında olmayı da bilmeniz gerekir.

 

37. Özgünlük

Liderler onları değişime ya da uyum sağlamaya zorlayacak tüm baskılara rağmen kendilerini benzersiz kılacak veya yorulmaksızın hedeflerine doğru yönlendirecek şeylere sadık kalırlar.

Sağlam bir ifade, işine adanmışlık ve uzun vadeli odaklanma otantik yani özgün bir liderlik anlayışının olmazsa olmazlarındandır.

 

38. Empati ve Merhamet

Bir lider olarak pür dikkat hedeflerinize odaklandığınızda başkalarının ihtiyaçlarını ve duygularını fark etmeniz zor olabilir.

Hem davranışlarınızın insanları nasıl etkilediğini hem de başkalarına karşı yeterli anlayış ve sempatiyi göstermek için ne yapmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir.

Mutlaka okuyun: Empati Nedir? Nasıl Empati Kurulur?

 

39. Karşıt Fikir Beyan Edebilme Yeteneği

Çoğu insan tartışmaktan korktuğu için yüzleşmenin her türlüsünden kaçınır, ancak liderler kafalardaki tüm endişeleri veya soru işaretlerini gidermek için başkalarına nasıl iyi ve dürüst bir şekilde yaklaşabileceklerini iyi bilirler.

Bir problemi geç kalmadan durdurmanız söz konusu sorunu çözüme kavuşturmadan bırakmanıza oranla çok daha büyük bir zaman tasarrufu sağlayacaktır. Kurtulacağınız onca baş ağrısından bahsetmiyoruz bile.

Mutlaka okuyun: Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

 

40. Yetkilendirme

Bir lider olarak başkalarının da sorumluluk alabilmelerinin önünü açmak adına belirli kararları onlara emanet ederek söz konusu kişileri başarıya hazırlamanız gerekir.

Yetkilendirme, çalışanlarınıza kendi seçimlerini yapma özgürlüğü vermekle kalmaz, aynı zamanda onlara yaptıkları bu seçimleri etkili ve verimli hale getirmek için gerekli araçları ve süreçleri sağlamakla da yakından alakalıdır.

Mutlaka okuyun: Başarılı Bir Görev Dağılımı Nasıl Yapılır?

 

41. Müzakere Becerileri

Liderler istediklerini elde etmeyi bilir ve son derece ikna edici olabilirler (bu özellik bazen iyi, bazen kötü olabilir).

Bunu başkalarının arzularına dokunarak veya istenen sonuca ulaşmak için insanlarla aralarında ortak bir güven duygusu yaratarak yaparlar.

Liderler anlaşmalar düzenlemekten gelecekteki anlaşma süreçlerini yönetmeye kadar pek çok sorumluluğu üstlenmeli, yapacakları müzakerelerde işlevsel,adil, net ve kararlı bir tavır içinde olmaya özen göstermelidirler.

Mutlaka okuyun: Başarı Garantili 13 Müzakere Tekniği

 

42. Sosyal Medya Yetkinliği

Yetişkinlerin yaklaşık % 71’inin aktif birer Facebook kullanıcısı olduklarını biliyor muydunuz? Bu neredeyse 1,2 milyar insan demek!

Günümüzde hemen herkes sosyal medyada daha önce hiç olmadığı kadar fazla zaman geçiriyor. Zeki liderler de çalışanlarının veya potansiyel çalışan adaylarının bu konuya ilişkin eğilimlerinin ne denli değiştiğinin farkındalar.

Sosyal medya, çalışanlarınızı eğitmek, dikkatlerini çekmek veya onlarla bağlantı kurmak için birer araç olarak kullanıldığında son derece etkili bir sonuç yaratabilir, böylelikle hedefinizi çok daha fazla insana yayabileceksiniz.

IV. BÖLÜM: Görevlendirme

43. Netlik

Büyük liderler iyi birer konuşmacı olup düşüncelerini kolaylıkla ve açıklıkla ifade edebilirler.

Konuşma sonlarında söylediklerini şöyle bir toparlayıp herhangi bir yanlış anlaşılma olmadığından ve değindikleri noktaların net bir biçimde anlaşıldığından emin olurlar.

Bu da üstlendikleri proje veya görevleri hem doğru hem de eksiksiz bir biçimde yerine getirmelerini sağlar.

 

44. Öğretme Becerisi

Liderlerin çalıştıkları ekiple işlerin sağlıklı bir biçimde yürütülmesini sağlayacak tüm metodoloji ve süreçleri paylaşabilmeleri gerekir.

Yöneticileriniz yeterli donanıma sahip değilse personeliniz de yeterince eğitimli sayılmaz. Üstelik bu durum satışlarınızı olduğu kadar operasyonel tüm işlemleri de son derece olumsuz etkileyecektir.

Bu nedenle bir şeyi öğrenebilmenin en iyi yolunun bir başkasına öğretmek olduğunu hatırlamalı ve öğretme becerilerinizi geliştirmeye odaklanmalısınız.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınızı Neden ve Nasıl Eğitmelisiniz?

 

45. Geri Bildirim Odaklı Olmak

Liderler öğretme becerisine sahip oldukları kadar öğrenmeye de değer verirler.

Bu, dürüstlükle yapılmış geri bildirimlere açık olmak, yapılan geri bildirimlere yönelik olumlu bir tutum sergilemek veya söz konusu bildirimlere kulak vererek herkesin yararına olacak düzenlemeler yapmak anlamına gelir.

Mutlaka okuyun: Etkili Geri Bildirimler Vermek

 

​​46. Ekibinize Güvenmek

Güven duymak zor iştir, ancak ekibinize olan güveniniz büyük ölçüde birlikte çalışmayı seçtiğiniz kişilere, onları eğitme yeteneğinize veya onları yetkilendirdiğiniz görev veya sorumlulukların ne olduğuna bağlıdır.

Ekip üyelerinizin verdiğiniz sorumluluğu layıkıyla üstlenebileceklerine inanıyorsanız, en ufak bir işi dahi didik didik inceleyen bir mikro yönetici olmaktan vazgeçmelisiniz. Hedeflediğiniz sonuca ulaşmak için çalışanlarınıza güvenmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Özgürlük ve Otonomi Vermenin Yolları

 

47. İlham Verme Yeteneği

Kabul edelim, ne yaparsak yapalım bir işi her şeyiyle çok sevmek neredeyse imkansız.

Ancak büyük liderlerin başarıya ulaşmalarında ekiplerine ilham verme yeteneğine sahip olup yaptıklarının son derece farkında olan kişiler olmaları gerçeğinin sanıldığından da büyük bir etkisi var.

Örneğin ünlü spor ürünleri markası Nike spor ayakkabıları değil sporcuları yüceltir, Apple bilgisayar modellerini değil dünyayı değiştirmekle ilgilenir. Peki, ya siz? Sizin asıl amacınız nedir?

“Liderlik, kendi arzusunu başkalarına sanki kendi arzularıymış gibi yaptırma sanatıdır.” Dwight D. Eisenhower

 

48.Ekibinizi Tanımak

Liderler etkili bir görev dağılımı yapmak için ekiplerinin güçlü ve zayıf yanlarını iyi tanımlayıp bu gerçeklere göre hareket ederler.

Bu bilgileri kimin hangi projelere veya görevlere atanacağına karar vermek için kullanırlar, böylece herkes olabilecek en yüksek verimde çalışabilir.

 

49. Vizyon Paylaşımı

Harika bir fikre sahip olduklarını düşünen çok fazla insan var.

Ne yazık ki fikirler ne kadar süper olurlarsa olsunlar, başkalarına duyurulmadıkları sürece işlevsiz olmaya mahkumdurlar.

Hâlbuki liderler vizyonlarını paylaşmayı tercih ederler çünkü insanlara ancak bu sayede fikirlerini benimsetebileceklerinin dolayısıyla da bu yolla hedeflerine ulaşabileceklerinin farkındadırlar.

 

50. Vizyonu Gerçeğe Dönüştürmek

Liderler yalnızca vizyonlarını paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda bu vizyonu adım adım ilerleyebilecekleri küçük hedeflere ayırabilirler.  Öyle ki bu hedeflerle başkaları tarafından rahatlıkla anlaşılan ve zaman içinde bir hayali gerçeğe dönüştürülebilecek bir strateji de yaratmış olurlar.

 

51. Başkalarından Verimli Şekilde Yararlanmak

İnsanların aslında ne istediklerini anlamaya çalışarak onları daha iyisini gerçekleştirmeleri adına teşvik edebilir(tabi ki yalnızca para ile değil), çok daha büyük hedeflere doğru ilerlemelerini sağlayabilir veya çok daha iyi bir performansla çalışmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Başkalarından en yüksek verimi elde etmek isteyen bir liderin söz konusu kişilerin motivasyonlarını iyi anlaması, pozitif, cömert ve açık fikirli olması bir de tavırlarını kontrol etmeyi bilmesi gerekir.

“Eğer bir gemi inşa etmek istiyorsan,  insanları odun toplamak için çağırma ve onlara görev dağıtıp iş verme. Bunun yerine onlara, denizin sonsuz büyüklüğünü arzulamayı öğretin.” – Antoine de Saint-Exupéry

 

52. Başkalarını Neyin Motive Edeceğini Anlamak

İnsanoğlu öyle ya da böyle kendisiyle ilgilenme eğilimindedir hatta başkalarını düşünmesi veya yapacağı fedakarlık dahi bencilce arzuları tarafından yönetilir.

Basitçe söylemek gerekirse iyi bir lider olmak istiyorsanız, insanların kendileri için ne istediklerini bulmanız gerekir: Şöhret? Para? Fark edilmek? Herkesin istediği şeyin farklı olabileceğini bilmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Çalışanları Motive Etmenin 10 Bilimsel Yolu

 

53. Mesuliyet Almak

Liderler ekip üyelerine haklarını verme yani onları ödüllendirme konusunda hızlı davranırlar, aynı zamanda olumsuz sonuçların sorumluluğunu almakta da gecikmezler.

Büyük liderler, eylemlerinin sorumluluğunu üstlendiklerinde sonuçlar üzerinde olumlu bir etki yaratabileceklerini bilirler.

“İyi bir lider, sorunlar üzerindeki payı övgüler üzerindeki payından daha fazla olan kişidir.” – John Maxwell

 

54. Ödüllendirme

İnsanlar çoğu zaman fark edilmek isterler. Bu nedenle bir lider olarak ekip üyelerinizi özellikle de sınırların da ötesinde bir başarıya imza attıkları durumlarda ödüllendirmeniz önemlidir.

Parasal ödüller güzeldir, ancak üzerinde düşünülmüş, çok daha kişisel ödüllerin etki alanı daha geniş olacaktır.

Mutlaka okuyun: Çalışanları En İyi Ödüllendirme Yolları

 

55. Analitik Olmak

Büyük liderler bir durumu veya kişiyi dikkatli ve hızlı bir şekilde analiz edebilir.

Kararlı olmak hızlı kararlar almak anlamına gelmez, doğru kararları en işlevsel ve en doğru zamanda verebilmek demektir.

Karar verirken ekip üyelerinizi sürecin dışında bırakmamaya da dikkat etmelisiniz.

 

56. Verimli Toplantılar Düzenlemek

Ne yazık ki çoğu toplantı olması gerektiği kadar verimli geçmez.

Sonuçta eğer bir girişimci iseniz genellikle sevdiğiniz dolayısıyla da dikkatinizin kolaylıkla dağılabileceği insanlarla çalışma eğiliminde olabilirsiniz.

Etkili bir liderlik, toplantı zamanını mümkün olduğunca etkin ve verimli bir şekilde kullanmaktan geçer.

Nasıl mı? Bir gündeme sahip olmak, dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak, bir başlangıç ​​/ bitiş zamanı belirlemekle (istisnalar hariç) işe başlayın. Herkesi toplantı sürecine katkıda bulunma konusunda teşvik edin, notlar aldırın ve toplantıdan sonra bu notları inceleyin.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos Toplantılarda PowerPoint Kullanmayı Neden Yasakladı?

 

57. Başkalarına Saygı Duymak

Diğer insanlara karşı saygı duyduğunuzda anlamlı, faydalı ilişkiler kurmanız çok daha kolaydır.

Sözlerinizi tutmalı, başkalarının zamanlarını boşa harcamamalı, dedikodu yapmayı bırakmalı, başkalarının fikirlerine inanmalı, gerektiğinde onların yanında durmalı ve karşınızdaki insanların iyi olup olmadıklarını kalpten önemsemelisiniz.

 

58. Çalışanlarınıza Koçluk Yapmak

En iyi performans gösteren çalışanlarınızın farkına varmak iyi bir şeydir, ancak aynı zamanda bu kişileri geliştirmeniz ve işletmeniz içinde çok daha iyi yerlere gelebilmeleri konusunda yardımcı olmanız da gerekir.

Sayıları her geçen gün artan bir grup insanı başarılı bir şekilde yönetebilmeniz için işletmeniz için önem arz eden kişilerin liderlik yapmalarına izin vermeli ve ilerlemelerine yardımcı olmalısınız.

 “Liderler başkalarıyla iyi bir ilişki kurmak için yeterince çaba göstermelidir, ancak onları motive etmek için bundan da fazla bir çabanın gerekeceğinin farkına varmalıdırlar.” – John C. Maxwell

 

59. Başkalarını Harekete Geçirmek

Son derece sıkı kurallar / düzenlemeler veya güvenlik endişeleri olmadığı müddetçe çalışanlarınızın kendi kararlarını vermelerine müsaade etmemeniz onların sırf sizinle aynı fikirde olmamak için sebepler yaratacakları anlamına gelir.

Diğer insanlara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçları veya süreci sunarak harekete geçmelerini sağlayabilir, işlerin geri kalanını halletmek için onlara güvenebilirsiniz.Böylece ilerleme kaydetmelerine de yardımcı olmuş olursunuz.

 

60. Beklentileri Belirlemek

İnsanlar şaşırtılmayı sevmezler. Bu nedenle, beklentileri belirlemek ve bunlara uygun bir plan hazırlamak ya da bu beklentileri karşılamaya çalışmak son derece önemlidir. Böylece herkes ilk günden itibaren eşit noktada olacaktır.

Beklentilerin net bir biçimde belirlendiğinden emin olmak için işe ana hatları belirlemek, rolleri netleştirmek, motive edici hedefler bulmak veya sürekli olarak geri bildirim verip almakla başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çalışan Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

 

61. Adil Olmak

Bazı özellikler diğerlerine kıyasla çok daha fazla önem arz eder.

Liderlik söz konusu olduğunda da durumları ve insanları adil bir biçimde yargılamanız onlara ne kadar değer verdiğinizi göstermesi açısından önemlidir.

Liderlik tarihi, önderlik ettikleri insanları kötüye kullanmış pek çok lider örneği ile doludur ve bu tarz liderler için işler hiçbir zaman yolunda gitmemiştir.

Unutmayın, ancak insanlara karşı adil olan liderler sevilir ve hatırlanırlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Kıskançlık: Nedenleri ve Baş Etme Yolları

 

V.BÖLÜM: Beceri ve Adaptasyon

62. Hızlı Davranmak

Rekabet beklemez, unutmayın sektörünüzde her zaman sizden daha iyi birileri olacaktır.

Liderler çoğu durumda yaptıkları işin hızlı davranmakla yakından alakalı olduğunu bilir, bu nedenle de kararlı davranmayı da aciliyeti de önemserler.

Mutlaka okuyun: Hızlı Hareket Etmenin Önemi

 

63. Kararlılık

Kararlı olmanız yalnızca kararları hızlıca vermekle ilgili değildir; aynı zamanda kendinden emin ve etkili bir düşünmeyi, karar vermeyi ve harekete geçmeyi teşvik etme biçimidir.

Mümkün olan en iyi kararları alabilmek için her bir seçeneği dikkatli bir şekilde anlayın ve değerlendirin, hatta kararınızı vermenize yardımcı olacak doğru kişilere ya da kaynaklara başvurun.

Kararsızlığın elinizi kolunuzu bağlamasına izin vermeyin.

Mutlaka okuyun: Hızlı ve Doğru Kararlar Alabilmenin Sırrı Nedir?

 

64. Hedefe Bağlılık

Duyduğunuz tek gecelik başarı hikayeleri tamamıyla gerçeği yansıtmaz. Bir de madalyonun görünmeyen yüzü vardır. Doğru kombinasyonları bulmadan önce çalışarak geçirdiğiniz uzun saatler, ön yüklemeler ve tekrar tekrar yapılan testler…

Liderler başarılı olmak için deneyimledikleri süreçlere de en az elde ettikleri sonuçlar kadar değer vermeli ve iyi günlerde olduğu gibi kötü günlerde de hedeflerine bağlı kalmalıdırlar.

 

65. Tutarlılık

Tıpkı profesyonel oyun kurucuları gibi büyük liderler de becerilerini kaybetmeyip her geçen gün arttırmak ve sundukları hizmet ve deneyimde tutarlı olabilmek için belirli rutinleri sıkı bir biçimde takip ederler.

Pratik yapmanın mükemmel bir şey olduğunu ve sizi olabildiğince tutarlı hale getirebileceğini bilmelisiniz. Böylelikle hem siz hem de kuruluşunuz verimli bir şekilde çalışabileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatında Tutarlılığın Gücü

 

66. Hatalardan Ya Da Risk Almaktan Korkmamak

Başarısızlık çoğu zaman bizlere hayat boyu karşılaşabileceğimiz en büyük öğrenme fırsatını sunar.

Liderler belirsizliği ve risk almayı bir işletmenin sahibi olmanın ve onu  en verimli şekilde çalıştırmanın bir parçası olarak görürler.

“Kariyer hayatım boyunca 9000’den fazla atış kaçırdım. Neredeyse 300 oyun kaybettim. Yirmi altı kez oyunu kazandıracak o son atış için güvenildim, ancak maalesef beklentileri karşılamayı başaramadım. Hayatım boyunca defalarca kez başarısız oldum. Bugünkü başarımın asıl sebebi tam olarak bu.”– Michael Jordan

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

67. Çağa Ayak Uydurma Becerisi

İş dünyası hızla değişiyor ve bu değişim her daim yaşanmaya devam edecek.

Büyük liderler bu değişiklikleri fark edebilme ve işletmeleri ile ekiplerini bu değişikliklere göre yönlendirebilme becerisine sahiptir.

Çalıştığım ilk şirketlerden biri perakendeciler için mobil uygulamalar geliştirme ve tasarlama üzerine çalışıyordu. Ne yazık ki biraz aceleci davranıyor, bu nedenle de tutarlı projeler geliştirmekte zorlanıyorduk. Derken kendi işimizin bir parçası olduğu için öğrendiğimiz mobil web siteleri düzenleme, SEO, sosyal medya, vb. tüm öğeleri en iyi bildiğimiz şey olan hizmetlerimizi pazarlamak ve müşterilerimizin bunlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için kullanmaya karar verdik. Bu dönüşüm işi kurtardı ve istediğimizden de fazlasını yapmamızı sağladı.

Mutlaka okuyun: Liderler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

68. Açık Fikirlilik

İşletme sahipleri veya yöneticiler işletmelerine dair en basit şeyleri bile değiştirmeyi reddederler çünkü, “Bir şey bozulmadığı müddetçe tamir etmenin bir anlamı yoktur” zihniyetine sahiptirler.

Bu taktik kısa bir süre için işe yarar gibi gözükse de yıllar geçtikçe öğrenmeyi, çağa ayak uydurmayı ve gelişimi reddeden tüm işletme sahiplerini bekleyen son aynıdır: Geride kalmak.

Etkili bir lider olmak için yeni şeyler öğrenmeye ve yeni deneyimler keşfetmeye açık olmanız gerekir.

Daha önce hiç sahip olmadığın bir şeye sahip olmak istiyorsan daha önce hiç yapmadığın bir şey yapmalısın.”

 

69. Pes Etmemek

İşler ters gitmeye bir başladı mı tersliklerin ardı arkası kesilmez.

Liderlerin, özellikle de işler iyice çetin bir hal alıp zorlaştığı zaman büyük bir güç ve kararlılıkla işlerinin veya hayatın gerçekleri ile yüzleşmeleri gerekir.

Başarılı bir lider olarak insanların gücünün tükendiğini hatta pes ettiklerini hissettiğiniz an bu zorluğu aşmak ve problemlerin üstesinden gelmek için onları devam etme konusunda yüreklendirmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

 

70. Çözüm Üretmek

İşinin ehli liderler herhangi bir problemle karşı karşıya kaldıklarında problemlere yönelik yaratıcı çözümler bulabilirler.

Çözüme yönelik kaynaklar açısından zengin olmanız elinizin altında bulunan tüm kaynakları anlamanız, farklı deneyimleri hayata geçirerek yeni düzenlemeler yapmanız, bazı zamanlarda ise kuralları esnetmeniz veya ihtiyacınız olan şeyleri dile getirmekten asla korkmamanız anlamına gelir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Problemleri Çözmenin Yolları

 

71. Engellere Zarafet İçinde Göğüs Germek

Hayat her zaman engellerle dolu olacak, onlarla nasıl başa çıkacağınızı belirleyecek olanlar ise sizlersiniz.

Etkili liderler karşılaştıkları tüm engellere yüksek düzeyde bir pozitiflik ve yaratıcı problem çözme yaklaşımlarıyla yaklaşarak başkalarının kolaylıkla pes edebilecekleri durumların üstesinden başarıyla gelmeyi başarırlar.

“Bir insanın kim olduğu; huzurlu anlarda bulunduğu yerden değil, mücadele ve tartışma zamanlarında nerede durduğundan anlaşılır.”  Martin Luther King, Jr.

 

72. Sokak Zekasına Sahip Olmak

Sokak zekası şehir yaşamına uygun standartlarda yaşayabilen kişileri ifade eder.

Liderlikte ise bunun anlamı içinizdeki sese güvenebilmeniz ve tıpkı sokakları veya caddeleri karış karış bilen, şehrin sözsüz kurallarına harfiyen riayet edebilen insanlar gibi iş dünyasını tüm eksileri ve artılarıyla en iyi şekilde yorumlayabilecek kişiler olabilmenizdir. Unutmayın, birlikte çalıştığınız kişilerin yanı sıra iş hayatında karşılaştığınız durumları da hızlıca analiz edebilmeniz ve kötü bir anlaşmayı veya dolandırıcılığı nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz liderliğinizin önemli bir yönünü oluşturur.

 

73. Karar Verme Becerisi

Etkili ve işlevsel kararlar verdiğinizde çalışanlarınızla aranızda bir güven duygusu yaratmış olursunuz, bu sayede sık sık geri adım atma gereği duymayacağınız için gelecekte alacağınız kararları çok daha hızlı verebileceğiniz anlamına gelir.

Karar verme becerisine sahip olmanız en iyi alternatifleri üretebilmeniz ve her seçeneği özenle analiz edebilmeniz anlamına gelir.

Kararınızı verdikten sonra bir durum değerlendirmesi yapın, planınızı oluşturun ve her zaman kendi hatalarınızdan da başkalarının düştüğü yanlışlardan da ders alabilmeyi bilin.

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

75. Stratejik Düşünme

Çevrenizdekilerden bir adım ileride düşünmek yani ileri görüşlü bir lider olabilmek için uzun vadeli düşünmeyi de kapsayacak bir zihniyet geliştirmelisiniz, karar almadan önce etraflıca bir araştırma yapmalı ve kararlarınız üzerine düşünmek için zaman ayırmalısınız.

Uzun vadeli bir planlama yaparken gerekli düzenlemeleri de yapabilir ve daha büyük bir resme doğru küçük, eyleme geçirilebilir adımlar atma yolunu izleyebilirsiniz.

“Olmaya mahkum olduğunuz tek kişi, olmaya karar verdiğiniz kişidir.” – Ralph Waldo Emerson

Mutlaka okuyun: Stratejik Düşünen İnsanların Ortak Özellikleri

 

75. Proaktiflik

Proaktiflik işlevsel olmak ve harekete geçme gücüne sahip olmak anlamına gelir. Proaktifliğin tam tersi ise tepkiselliktir, bu da olumlu sonuçlara ulaşmaya çalışmak yerine çevrenizdeki dünyaya tepki vermekle yetindiğiniz anlamına gelir.

Proaktif liderler bir “İşini Kendi Halletme” anlayışına sahiptirler ve zor durumlara yönelik coşku ve enerji dolu bir tutum sergilerler.

Yaşamınızı ve çevrenizdekileri olumlu bir şekilde etkilemek istiyorsanız, bir şeylerin gerçekleşmesini beklemekten ziyade isteklerinizin gerçekleşmesine neden olacak durumları kontrol etmeyi öğrenmeye başlamalısınız. Bu sayede bir lider olarak hedeflerinize çok daha kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

 

76. Esneklik

Liderlik pozisyonlarındaki insanlar genellikle esnek programlar hazırlama konusunda başarılıdırlar.

Hepimiz başkaları için çalışırız; paydaşlarımızın, müşterilerimizin veya başka birilerinin emri altında olsak da durumumuz değişmez. Yine de kendi programlarımızı yapma yeteneğine sahibiz elbet.

Liderlerin planlamadaki bu esneklikten en verimli şekilde yararlanabilmeleri için daha erişilebilir hale gelmeleri ve diğer insanların yaşamları kadar işletmelerinin inisiyatiflerini de gözetmeleri gerekir.

 

77. Aksaklıkları / Belirsizliği Yönetebilmek

Herhangi bir başarısızlık deneyiminin ardından sizi bekleyen iki seçenek vardır: Ya pes edersiniz ya da çok daha iyi bir yol bulur ve hedefinize doğru adım adım ilerlersiniz.

Liderler ne zaman atağa geçip ne zaman çekileceklerini bilirler ve bir sonraki adımlarında etraflıca düşünülmüş kararlar alarak belirsizliği  ve krize en iyi şekilde yönetirler.

Mutlaka okuyun: Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

78. Düzenlilik

Eğer yelkeninizin nerede olduğunu bilmiyorsanız geminizi çalıştırmayı başaramazsınız, aynı şekilde etkili bir şekilde organize olamadıysanız veya belirli bir düzeniniz yoksa işinizi yürütmeniz imkansızdır.

Liderler, kişisel ve profesyonel eşyalarını(hem fiziksel hem de elektronik) düzenli tutmanın kıymetini  en iyi bilen kişilerdir.

 

79. Yaratıcılık

Popüler inanışın aksine yaratıcılık doğuştan gelen bir özellik değildir, yaratıcılık da diğer pek çok liderlik becerisi gibi öğrenilebilir ve uygulanabilir. Bu nedenle her daim daha önce sorulmamış sorular sorarak yeni deneyimler keşfetmeli, yeni şeyler öğrenmeli ve açık fikirli bir zihniyete sahip olmalısınız.

 

80. Sezgi

Matematik için mantık ne ifade ediyorsa liderlik sanatı için de sezgi aynı derecede önemlidir.

Liderlik genellikle içgüdülerinizi takip etmekle ilgilidir.

Bazı durumlarda mantıktan vazgeçmek zor olabilir, ancak belirsizlik ve risk iş dünyasının ayrılmaz birer parçasıdırlar.Bu nedenle başkalarına değil, kendinize güvenmeyi öğrenmelisiniz.

 

VI. BÖLÜM: Bilgelik Kazanmak

81. Tavsiye Almak

Lider genellikle “sorumlu kişi” anlamına gelse de güvenilir danışmanlar, ortaklar, müşteriler ve meslektaşlarınızdan deneyim ve becerilerine ilişkin tavsiyeler almanız son derece önemlidir.

Farklı bakış açılarının her daim yardımı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Akıl Hocası Kimdir? Bir Akıl Hocasına Neden ve Nasıl Sahip Olunmalı?

 

82. Yeni Deneyimler Arayışında Olmak

Liderler iş dünyasında karşılaşabileceğiniz her türlü probleme hazırlıklı olmak için yeni şeyler öğrenmelerine ve büyümelerine izin verecek farklı deneyimleri aktif bir biçimde takip ederler.

Yeni bir girişime atılmaktan tutun da küçük ticari işletmelere danışmanlık yapmaya kadar her türlü deneyim fırsatını iyi değerlendirin. Yeni deneyimlerinizin keyfini çıkarıp kendinize her geçen gün büyüyen bir güçle meydan okuyun.

Mutlaka okuyun: Mutlu Olmak İçin Alışveriş Yapmayı Bırakın, Deneyimlere Odaklanın!

 

83. Bol Bol Okumak

İşinizle alakalı her türlü şeyi -hem basılı yayınları hem de dijital ortamdakileri- okuyun.

Liderler eğitimin asla bitmeyecek bir süreç olduğunu ve çağı yakalamak için konuyla  alakalı hem zamansız, hem de güncel kaynaklardan haberdar olmanız gerektiğini iyi bilirler.

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

 

84. Merak

Liderler genellikle öğrenmek için doyumsuz bir arzu duyarlar, mümkün olabilecek her şey için sınırları zorlar ve diğer insanların kendi başlarına asla keşfetmediği veya keşfedemeyeceği şeyleri araştırırlar.

Zihninizi genişletmenin okumak, ya da kendinize sürekli “neden?” diye sormak kadar basit yolları vardır ve bu durum kendi içinizde yapacağınız yolculuktan keyif almanızı da sağlar.

Mutlaka okuyun: Merak Duygusu Neden Çok Önemlidir?

 

85. Yetkinlik

Yetkinlik çoğunlukla uygun bir şekilde eğitilmiş, nitelikli bir kişiyi ifade eder, fakat bazı insanların diğerlerinden daha hızlı şekilde bir şeyler öğrenmeleri daha akıllı oldukları anlamına gelmez.

İrade gücünüz, kararlılığınız, tutarlı olmanız ve öğrenmeye istekli oluşunuz yetkin bir lider olmanızda önemli  bir rol oynar.

 

86. Odaklanmak

Hayat dikkat dağıtıcı pek çok unsurla doludur, ancak büyük liderler dikkatlerini dağıtmadan hedeflerine odaklanmayı ve bu tarz durumlardan nasıl kaçınacaklarını bilirler.

Odaklanmak büyük resmi görebilmek, zamanınızı bilinçli bir şekilde kullanmak ve beyninizi tıpkı bir kas gibi gereksiz çalışmayı ortadan kaldırmasını sağlayacak şekilde eğitmek anlamına gelir.

“Orkestrayı yönetmek isteyen bir adam kalabalığa sırtını dönmeyi bilmelidir.” –Max Lucado

Mutlaka okuyun: Etkili Odaklanma Yöntemleri

 

87. Bilinçli Öğrenici Olmak

Liderler kültürel birikime sahip olmak ve çağı yakalamak için uğraşırlar.

Bilinçli öğrenme kendinizi çok daha zeki biri haline getirmeyi ve belirli bir konu üzerinde hazırlıklı olmayı hedef alan bir bilgi edinme sürecidir.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’ın Hızlı ve Etkili Öğrenme Teknikleri

 

88. Hayattan Keyif Almak

Akıllı liderler, yaşadıkları deneyimin varmak istedikleri noktadan yani hedeflerinden çok daha ödüllendirici olduğunu bilirler.

İşte bu yüzden hayattan zevk almak için de kendilerine belirli bir zaman ayırırlar çünkü başarı da dahil hiçbir şeyin sonsuza dek sürmeyeceğinin farkındadırlar.

Hayat yolculuğundan keyif alabildiğinizde kendinize neler katabildiğinize siz de şaşıracaksınız.

 

VII. BÖLÜM: Etki Yaratmak

89.Çevrenizdeki İnsanların Hayatlarına Dokunun

Daha parlak bir gelecek için çalışan liderler bu geleceği başkalarıyla paylaşmak isterler, çünkü başarı ancak iş ortaklarınız, müşterileriniz, aileniz, arkadaşlarınız, çalışanlarınız gibi önem verdiğiniz insanlarla paylaşıldığında bir anlam kazanır.

Liderler cömertlik ve şükran duyguları ile hareket ederek çevrelerindeki insanların yaşamlarında olumlu bir değişim yaratmalıdırlar.

 

90. Potansiyel Geliştirme

Çevrenizdeki insanların yaşamlarına dokunmanın bir diğer yolu da onların daha iyi bireyler olmalarına yardımcı olmaktan geçer.

Başkalarının hem profesyonel hem de kişisel anlamdaki potansiyellerini fark edip bu potansiyelleri geliştirmeleri konusunda onları teşvik etmeli ve şahsi deneyimlerinizden de yararlanmalarını sağlamalısınız.

“Geçirdiğiniz her bir günü elde ettiğiniz hasatla değil, ektiğiniz tohumla yargılayın.” – Robert Louis Stevenson

 

91. Başarıyı Paylaşmak

Büyük liderler başarının herkesle paylaşılması gereken bir şey olduğuna inanır çünkü söz konusu olan bir ekip ise bencilliğe yer yoktur.

Başarınızı başkalarıyla paylaştığınız zaman onu daha da ileriye götürmenizi sağlayacak sadakat, güven ve hayranlık duygularını da yaratmış olursunuz.

 

92. Başkalarının Başarısına Yardımcı Olmak

Bir şey vermek her daim bir şey almaktan çok daha tatmin edici olmuştur. Liderler, diğer insanların başarılı olmasına ve en az kendileri kadar etkin birer lider olmalarına yardımcı olmaktan büyük bir gurur duyarlar.

Ekibinizin işletmenizin başarısına ortak olmasının yanı sıra kişisel ya da profesyonel olarak da sizin rehberliğinizle büyüyebildiğinden emin olmalı ve olabildiğince cömert bir tavır sergilemelisiniz.

Mutlaka okuyun: Başarıya Giden Yolda Başkalarına Yardım Etmenin Rolü

 

93. Yön

Büyük liderler nereye gittiklerini ve hedefledikleri noktaya nasıl varacaklarını bilirler.

Misyonlarını net bir biçimde çalışanlarına iletirler ve hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak sarsılmaz bir güdülenmişliğe sahiptirler.

 

94. Mevcut Duruma Meydan Okumak

Liderler mevcut olana meydan okuyup görmezden geldikleri ve farklı olanı yaptıkları durumlarda inanılmaz gelişmelere ve yeniliklere imza atabilirler.

Bu kurumsal büyümenin önemli bir parçasıdır.

Zeki liderler mevcut durumlara nasıl proaktif bir şekilde meydan okuyacaklarını, dar boğazları nasıl tespit edebileceklerini veya nasıl gelişme kaydedebileceklerini bilirler.

“Başarının anahtarının ne olduğunu merak ediyorsanız, herkesin yaptığı şeyin tam tersini yapmakla işe başlayın.” – Brad Szollose

 

95. Performans Odaklılık

Tıpkı profesyonel sporcular gibi liderler de liderlik anlayışlarında iyileştirmeler yapmaya ve her geçen gün daha iyi olmaya çalışırlar.

Kendilerini ve ekiplerini daha etkili ve verimli hale getirmek için her daim yapılacak yeni bir şeyin olduğunu bilirler.

Büyük liderler performans odaklıdırlar, ne kadar ileri gidebileceklerini görme konusunda da performanslarından güç alırlar. Onları motive eden tam olarak budur.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

96. Hizmet Anlayışı

Kulağa garip gelse de en iyi liderler ekiplerinin harika olmasını sağlamak için en fazla çalışan, hatta tıpkı bir hizmetkar misali çalışanlarına sınırsız hizmet sunan kişilerdir.

Bir lider olarak ortalama insandan çok daha fazla kaynağa sahip olacağınız aşikardır ve bu kaynakları işletmenizdeki insanlarla paylaşmanız önemlidir.

 

97. Varlığını Hissettirmek

Bir lider olarak sesinizi duyurduğunuzdan emin olmanız önemlidir, ancak sesiniz yıkıcı değil yapıcı hatta yardımsever bir tonda olmalıdır.

Etkili bir lider olarak anlatacaklarınızı açık bir şekilde ifade etmeniz ve ekip üyelerinizin günlük operasyonlarında varlığınızı hissettirmeniz gerekir.

Önemli kararlar almadan önce ekibinizle işbirliği yapma ve ekip üyelerine güvenme konusunda fırsat kollamaya özen gösterin.

 

98. Bağımsızlık

Bu başlık genellikle başkalarına bağımlı olmamayı ifade etse de gerçek liderler bağımlılığın sınırlarını net bir biçimde çizebilen kişilerdir. Doğru insanlarla nasıl işbirliği yapılacağını bilir ve bir engelle karşı karşıya kaldıklarında dahi sahip oldukları zengin kaynaklarla ayakta kalmayı başarabilirler.

 

99. İnanç

Bir liderin dünyayı değiştirme yeteneğinin ardında yatan itici güç bir hedefe yönelik sağlam bir inanca sahip olmasıdır.

Bu derin inanç çoğu zaman ilham almaktan ve liderlik yolculuğunuz boyunca aldığınız bu ilhamı yitirmemekten kaynaklanır.

İlhamınızı ve inancınızı küstürmemek için boş zamanlarınızı ilham verici makaleler, öyküler vb. aktiviteler ile doldurun.

 

100. Sabır

Başarılı liderler yeni bir pazarlama kampanyasının veya yeni kurdukları bir işletmenin ardından gelecek başarının bir anda olamayacağını bilirler. Tek gecelik başarıya inanmazlar.

Liderler sabrın sonuçları beklemekle ilgili olmadığını savunurlar, aksine liderler için sabır demek bir planı yapıp onu sıkı bir biçimde takip etmek, engellerle karşılaştığınızda vazgeçmemek, çok çalışmak ve hedefe giden yolda yaşanan deneyimlerden keyif almayı öğrenmek anlamına gelir.

Mutlaka okuyun: Sabırlı Olmanın Sağladığı 8 Fayda

 

101.Yüksek Enerji

Mevcut durumunuzu değiştirmek zaman alır. Bu nedenle, liderler sadece yüksek bir enerjiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda en verimli zamanları nasıl yaratıp kullanacaklarını da bilirler.

Unutmayın, uzun saatler çalışmak her daim başarı ile eş anlamlı değildir, çünkü zaman sınırlı bir kaynaktır.

Enerjinizi üretkenliği arttırıcı ritüellerin oluşturmanın yanı sıra, işiniz hakkında sağlıklı, aktif, tutkulu ve pozitif bir zihniyete sahip olmakla da körüklemeniz mümkündür.

Şimdi sıra sizde…

Biz favori liderlik becerilerini ve liderliğe ilişkin alıntıları sizlerle paylaştık.

Peki, ya siz? Sizin bu listedeki favori liderlik özelliğiniz hangisiydi?

Listemize neler eklersiniz?

Yazımıza bir yorum bırakarak ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir