Özgüveninizi artırmak için her gün yapabileceğiniz 6 şey

En büyük liderler bile belirli zamanlarda özgüven eksikliği yaşamaktadırlar. Özgüven her insanın hayatında doğumundan ölümüne kadar kritik bir rol oynar. Gerek iş gerekse özel hayatımızda olsun, insanlar bizi özgüvenimize göre değerlendirirler. Mücadele ruhu kazanmak ve başarılı olmak için özgüvenli olmak zorundayız.

Çoğu insan özgüvenin doğuştan gelen kişisel bir özellik olduğuna inanır. Ancak bu doğru değildir. Özgüven diğer yeteneklerde olduğu gibi öğrenilip geliştirilebilir.

İşte sizlere özgüveninizi artırmak için 6 etkili yöntem:

 

1- Olması gerektiği gibi davranın.

Vücut diliniz sürekli olarak sizin kendinizden ne kadar emin olduğunuzu gösterebilir veya kendine olan güvensizliğinizi bağırarak etrafınıza bildirebilir. Kendinizi herhangi bir durumu kontrol edebilecek veya hükmetmeye hazır bir biçimde tanıtın. Eğer kendinizden emin görünürseniz ve hedefinize ulaşmak için emin davranırsanız sadece kendinizi kontrolü elde tutan kişi olarak görmekle kalmaz aynı zamanda diğer insanların da size daha çok güvenmelerini sağlarsınız.

Başınızı dik tutun, dik oturun ve hafifçe omuzlarınızı geriye getirerek, omurganızı hizalayın ve etkileşim içerisinde olduğunuz kişiye doğrudan bakınız. Gevşek el sıkışmalarından kaçının ve birileri sizinle konuşurken iyi bir göz teması kurun.

 

2- İyi giyinin.

İyi göründüğünüz zaman iyi de hissedersiniz. Kendinize yakışan giysi ve aksesuarlar seçtiğinizde, bunlar sektörünüz ve yaşam tarzınızla uyum içerisinde olduğunda ve kendinizi iyi hissettirdiğinde bu durum otomatik olarak kendinize olan saygınızı artıracaktır. Olmak istediğiniz kişi gibi görünün veya başka bir deyişle başarı için giyinin. Kullanacağınız aksesuarlar ile birlikte kişiliğinizin parlamasından korkmayın. Kalın bir takı veya renkli bir kravat iyi bir odak noktası ve iyi bir konuşma başlatıcı olabilir.

 

3- İddialı konuşun.

En sevdiğiniz konuşmacıyı bir sonraki dinleyişinizde, konuşmasını nasıl gerçekleştirdiğine odaklanın. İyi bir konuşması kendisine güvenen bir biçimde, sabit ve ritmik bir tonda konuşur. “Hmm” ve “eee” gibi konuşmayı bölen sesler çıkartmak yerine, fikirlerini vurgulamak için kısa duraklamalara yer verirler.

Konuşma şeklinizin kendi özgüveninizi vurgulayabileceği iddialı ama saldırgan olmayan bir konuşma tarzı benimseyin. Kendinize olan saygınızın bu biçimde artacağını da fark edeceksiniz. Ciddiye alınabilmek için çok yüksek ve gergin bir sesle konuşmaktan ya da konuşmanız esnasında konuşurken kıkırdamaktan kaçının. İnsanlar içinizden çıkan lideri gördüğü zaman sizi daha dikkatli bir biçimde dinleyeceklerdir.

 

4- Pozitif düşünün ve davranın.

Pozitif enerji sizi pozitif sonuçlara götürecektir, bu yüzden herhangi bir işin yapılabilecek kısımlarına odaklanın, kendinize olan güveninizi sarsacak negatif içsel konuşmalardan sakının. Gülümseyin ve etrafınızı mutlu, pozitif insanlarla doldurun. Böylece kendinizi daha iyi hisseder ve çevrenizdekiler de arkadaşlığınızdan daha çok keyif alırlar.

Kendinize bir teşekkür günlüğü tutarak günün başarılı anlarını ve genel başarılarınızı kendinize hatırlatın. Zihninizi rahat tuttuğunuz zamanlarda kendinizi daha huzurlu ve güvenli hissedersiniz.

 

5- Harekete geçin.

Nasıl göründüğünüz kadar kendinize inanmanız da çok önemlidir. Bir iş toplantısında tanımadığınız bir yabancı ile tanışın veya normalde kabul etmeyeceğin bir projeyi kabul edin. Özgüveniniz için kendi kendinize pratik yapın ve kısa zamanda bu yeteneğiniz sizin bir parçanız olacaktır.

Hareketsizlik şüphe ve korkuyu beslerken, hareket özgüven ve cesaretinizi beslemektedir. Bir egzersiz olarak güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyin. Birçok insan zayıf yanlarınızın üzerine gitmenizi söyleyecektir ancak siz elinizde ne varsa onu kullanın ve zayıf yönlerinizin üzerinde çalışmaktansa güçlü yönlerinizden yararlanın. Bir kez olumlu özellikleriniz üzerine daha fazla enerji harcamaya başlarsanız, özgüveniniz parlamaya başlayacaktır.

 

6- Hazırlıklı Olun.

Önceden plan yapmak kötü performansı her zaman engellemektedir. Kendinizi ne kadar hazırlarsanız, uzmanlık alanınızda ve yetkinlik düzeyinizde kendinizi o kadar güvende hissedersiniz. Hazırlık hayatın ani değişimleri karşısında tepe taklak olmamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Kendi sektörünüz, amaçlarınız ve başarıya giden yolda kullanabileceğiniz her şey hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin. Bir işe başlamadan önce onu bitirdiğinizde, tamamladığınızda nasıl hissetmek isteyeceğinizi hayal edin. Tek seferde çok fazla iş tamamlamaya çalışmayın. Karmaşık görevleri küçük, tek lokmalık, yönetilebilinir parçalara bölün.

“Bir fili tek bir ısırıkta yemeniz mümkün değildir”. Eğer yeterli sabrınız ve azminiz var ise, özgüveninizi artırmak için sadece birkaç adım uzaklıktasınız.

 

İlginizi çekebilir

Özgüveninizi Artırma Yolları
Kendine İnanmanın Muhteşem Gücü

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir